25.12
2015

З 15 грудня цього року на Кіровоградщині прокуратури міст і районів об’єднали у місцеві прокуратури. При цьому кількість посад у загальній чисельності скорочено майже на 40 відсотків. Керівником Олександрійської місцевої прокуратури став Ігор Олександрович Білоусов, який до цього працював прокурором Олександрійського району, а загалом посадові обов’язки у прокуратурі виконує вже протягом десяти років. Про основні засади реформування місцевого правоохоронного органу ми запитали у новопризначеного керівника.

– Результатом проведеного реформування стала зміна штатної чисельності працівників, адміністративного поділу, і, як наслідок, – оновлення особового складу за результатами проходження рейтингових заліків.

– У чому полягали заліки?

– У вигляді тестування. Перший тест проходив на теоретичні знання законодавства, другий – на загальні здібності (логіка, вербальні та математичні тести) і третій – психологічний тест (це для керівників, а для рядових працівників було тільки два випробування). Завершальний етап – співбесіда. Вона відбулась в Академії прокуратури України, за її результатами члени атестаційної комісії формували рейтингові списки і потім Генеральний прокурор з трьох претендентів на посаду керівника вибрав одного. Так вийшло, що пощастило мені. Решта чотири претенденти, які були у цьому рейтинговому списку, стали моїми заступниками, тобто наша четвірка призначена керівниками Олександрійської місцевої прокуратури: перший заступник – Олена Олександрівна Запорожець, раніше працювала заступником прокурора Олександрійського району, другий заступник – Антон Павлович Клюкін, був заступником прокурора Кіровоградського району і третій – Роман Юрійович Вітряк, працював заступником прокурора Долинського району.

– Який зараз вигляд має структура Олександрійської місцевої прокуратури?

–До неї увійшли територіально місто Олександрія, а також Олександрійський, Онуфріївський, Петрівський, Новгородківський, Компаніївський, Устинівський і Долинський райони, всього у штаті 54 працівники. Тобто на місцях замість прокуратур залишилися наші відділи, і громадяни можуть у разі необхідності до них звертатися за тими ж адресами, що і раніше.

– Чи змінилися назви посад працівників?

– Зараз я є керівником Олександрійської місцевої прокуратури, а мої заступники, яких я назвав – начальники відділів (вибираються з числа прокурорів, тобто рядові працівники зараз називаються прокурорами місцевої прокуратури). Якщо ми говоримо, наприклад, про Петрове, то там посада називається тепер прокурор Петрівського відділу Олександрійської місцевої прокуратури.

– У попередні часи визначалися певні пріоритетні напрямки роботи прокуратури. Які головні завдання зараз ставляться перед місцевими прокуратурами?

– Нам визначені функції, передбачені Конституцією, і вони загалом не змінилися. Це, по-перше, підтримання державного обвинувачення по кримінальних провадженнях у суді, по-друге, здійснення процесуального керівництва та нагляд за органами, які проводять досудове розслідування. Наприклад, слідчі поліції виявляють злочин, розслідують його, а ми, відповідно до своїх повноважень, погоджуємо підозри, затверджуємо обвинувальні акти і на підставі цього потім підтримуємо державні обвинувачення. І третя функція – нагляд за виконанням вироків у кримінальних справах, простіше кажучи – нагляд за місцями відбування покарань, тимчасового обмеження свободи, ця функція також залишилась у повноваженнях прокуратури, як і раніше. А в проекті змін до Конституції, поданому Президентом України, передбачено, що у прокуратури у подальшому заберуть нагляд за колоніями і залишать тільки державне (воно буде називатись публічне) обвинувачення, процесуальне керівництво і нагляд за слідством, представлення інтересів держави у суді. Це так само, як і раніше, коли ми з позовами в інтересах держави зверталися до суду.

Також законом про прокуратуру визначено, що ми представляємо інтереси неповнолітніх і недієздатних осіб. Знову ж таки, за прокуратурою залишаються такі повноваження, як підготовка позовів про різні заборгованості, чи в інтересах підприємств, коли відсутній відповідний державний орган або він виконує свої обов’язки неналежним чином, а ще у нас дуже широкий спектр питань у рамках земельного законодавства тощо. Ось такі головні функції, які на сьогодні є в органів прокуратури.

– Слідчі функції прокуратури залишаються?

– Згідно з прикінцевими положеннями Кримінально-процесуального кодексу, за органами прокуратури зберігається слідство по справах відносно осіб, які займають особливо відповідальне становище (державні службовці вищих категорій і правоохоронці). Але повторюю, це за прикінцевими положеннями КПК, і у нас у районах зараз слідчих прокуратури немає, прокурорське слідство – прерогатива обласного апарату. Але слід мати на увазі, що і там його скоро не буде, бо, як відомо, вже створені Антикорупційне бюро і Національне агентство розслідувань, тому скоріше за все всі слідчі будуть переведені туди, але поки що, ясна річ, наперед важко сказати, як саме все відбуватиметься надалі.

– Насамкінець просте практичне запитання: куди все ж таки у нинішніх умовах слід звертатися пересічному громадянину, котрий зазнав посягань проти особистості чи просто якихось неправомірних утисків, або йому щось відомо про злочини стосовно інших осіб – до поліції чи прокуратури?

– Ми зобов’язані приймати всі звернення і заяви громадян про скоєні злочини, правопорушення і таке інше. А там за підслідністю факту розберемося, хто повинен займатись тією або іншою справою – прокуратура чи поліція.

О.Наріжний

, .

коментарі 2

  • Анонім пишет:

    Якщо Генпрокурор на якому клейма вже нема де ставити (заступник втікача-МакеДонца , пана Пшонки) – Шокін зробив цей вибір…хтоб сумнівався! Якщо десяток років служив і кар’єрно зростав при злочинних режимах і вибраний за кращого…геть невпевненність у керівних здібностях служити суспільству, державі та іі демократичному проєвропейському реформаторському курсу! Як тільки нам пощастило.
    У повній відповідности з байкою І.А.Крилова про музикантів – “А вы друзья, как не садитесь, но в музыканты не годитесь”. (Или есть наивные, думающие, что Шокин не знал о проделках Пшонки, а І.Белоусов, о том, что было этажом выше у В.Малкова…)

    Мне нравится! Thumb up 0

  • Gavrilenko пишет:

    По моему, сегодня судить как-то о работе прокуратуры невозможно – ее не видно. Например, милиция или СБУ регулярно “светятся” в новостях, а прокуратуру (не считая возню в верхах) почти не видно. Странно.

    Мне нравится! Thumb up 0

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень