12.12
2017

     23 листопада відбулась прес-конференція за участю міського голови та представників місцевих ЗМІ. Головною темою розмови став офіційний візит олександрійської делегації до Іспанії у рамках реалізації Стратегії сталого розвитку м.Олександрії до 2030 року.

     Про цей документ, затверджений олександрійською міською радою 16 вересня цього року, вже розповідалося в «ОТ». Він підготовлений Академією публічно-приватного партнерства за сприяння Європейської економічної комісії Організації Об’єднаних Націй та за активної участі місцевих фахівців і став першим стратегічним документом в Україні, який розроблено з урахуванням цілей сталого розвитку і трансформації міст у «розумні» (є такий термін у відповідних методологіях ООН – smart-city). Цілі сталого розвитку міст є одними з головних у міжнародних співтовариствах, і особливу увагу ООН приділяє у цьому напрямку країнам, що розвиваються. І хоча Україна нині привертає до себе погляди мало не всього світу, але інформація про нашу країну, на жаль, часто носить лише негативний характер. Змінити цей порядок і акцентувати увагу на позитивних подіях та успішних проектах – це також одне із завдань перетворення Олександрії у «розумне та стале» місто за нормами ООН, які спільно взялися втілювати столичні, місцеві та міжнародні фахівці, базуючись на ініціативі нашого міста. Як приклад і передовий досвід у перетворенні міста у розумне, міжнародні експерти визначили для Олександрії теж невелике іспанське місто Сант-Кугат із населенням 80 тисяч.

    Кроком до впровадження у життя цілей і завдань Стратегії і став візит до Сант-Кугату на його запрошення української делегації, до якої входили олександрійські представники: міський голова Степан Цапюк, секретар міськради Олена Богоявленська, депутат міськради Володимир Дожджаник, начальник управління стратегічного планування Людмила Марковська, начальник управління інформаційної та аналітичної політики міськради Інна Московченко.

    Що ж взагалі означає термін «розумне місто» – таким було перше запитання журналістів міському голові. Степан Цапюк спочатку спробував означити цей термін одним реченням: «Раціональне використання фінансових ресурсів міста та контроль за ним через запровадження сучасних технологій, що дає жителям міста можливість комфортно користуватися різноманітними послугами інфраструктури». Але оскільки поняття «смарт-сіті» є дуже широким і різноплановим, міський голова та інші вищезгадані візитери у подальшій розмові детальніше розповіли про те, що їх найбільше вразило з побаченого в Іспанії.

   Це і широке використання інформаційно-комунікаційних технологій, які дозволяють санткугатцям вирішувати різноманітні побутові, формально-адміністративні питання через мережу Інтернет. Очільнику нашого міста та його супутникам дуже сподобалося, як у Сант-Кугаті поставлена турбота про людей похилого віку: у помешканні самотньої літньої людини, скажімо, на холодильнику встановлюється електронний датчик руху, і зв’язок виведено на пульт соціальної служби. Мешканець відкрив холодильник – датчик зафіксував рух у квартирі, передав повідомлення даній службі – і це означає, що людина жива і рухається самостійно. Якщо ж датчик не фіксує ніякого руху – це вже певний сигнал тривоги для соціальних працівників.

   Надсучасні технології також застосовані і в системах вуличного освітлення, енергозберігаючі технічні знахідки – у комунальному господарстві, системах життєзабезпечення міста. Окрема розмова – про порядок збору, вивезення та утилізації сміття, який принципово відрізняється від нашого. Передусім це роздільний збір побутового сміття і його утилізація та переробка. Причому «сміттєва компанія » сама купує у мешканців побутові відходи, але за неправильне складування, змішування різних видів відходів, вона може й оштрафувати будинок, який це допустив.

   Розповідали члени делегації і про системи електронного контролю вуличних та дорожніх мереж, громадського транспорту, навіть освіти, де батьки легко можуть через Інтернет дізнатися про стан успішності, відвідування школи їхніми дітьми та будь-які інші питання, пов’язані з навчальним процесом. Ще багато про що гідне уваги і наслідування, запроваджене у Сант-Кугаті з його 80-тисячним населенням, розповіли учасники прес-конференції. І чи не найголовнішим чинником у досягненні таких високих стандартів життя є політична стабільність місцевого самоврядування, де, незважаючи на багатопартійність, повністю відсутні чвари та нездорові амбіції на політичному підґрунті (ось тут нам справді треба у них повчитися, починаючи саме з цього місця!)

   «Говорячи про високі стандарти життя на прикладі Сант-Кугату, я переконався: ніхто нам їх не запровадить без нашої участі. Вони цілком доступні, але цих стандартів ми повинні досягати самі наполегливою працею», – підсумував розмову міський голова.

    А Сант-Кугат, за словами олександрійських візитерів, вважається найуспішнішим проектом створення смарт-сіті не лише в Іспанії, а й в усьому світі. Та його керівництво не збирається зупинятися на досягнутому і далі працює над запровадженнями інноваційних проектів, що дадуть змогу поліпшити життя його мешканців. І воно готове ділитися набутим досвідом з Олександрією та надавати допомогу в реалізації схваленої містом Стратегії сталого розвитку за всіма її напрямками. Було б лише у нас бажання на це.

О.Наріжний

Один комментарий

  • Анонім пишет:

    А не могли б вони поділитись за допомогою “світової павутини”? (Часи, коли у Крим по сіль з’іздили, тай привезли, вже не “канають”! Інформація волами не передається!)
    Чого летіти на край світу, коли все побачене, почуте, розроблене, задіяне, сучасне -прекрасно і безкоштовно може бути передане, тими засобами комунікації які маємо обопільно? Шо розуму нема відтворити та зрозуміти, розібратись та запровадити?
    Чи просто охота залюбки покататись, пошикувати за бюджетні кошти, надути щоки, і потім давати інтерв’ю з одного завченого на память речення та милостивого поблажливого роз’яснення?
    От гарно, і напрочуд переконливо! -Дух захоплює!
    Просто вундеркінди, з вундеркундрами…і штатними баснописцами – в одном флаконе!))

    Мне нравится! Thumb up 0

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень