Чи зігріє «тепла» обіцянка?
Влітку, з наближенням осені, державні урядовці у ЗМІ багато розповідали про так звану програму «теплих кредитів». Мовляв, яка вона вигідна для пересічних громадян і особливо – для певних категорій. Хотілося б детальніше дізнатися про те, як наша держава піклується про нас та переймається енергозбереженням, на які саме цілі надається цей кредит.
О.Карпенко, житель міста
Виконуючи прохання читачів та з огляду на наближення осінньо-зимового періоду, спробуємо розібратись у деталях державної програми, про яку йдеться – «Тепла оселя». Спочатку – офіційна інформація про чинну програму.
Цільове спрямування кредиту для одноквартирних житлових будинків (домоволодіння, індивідуальні житлові будинки та садиби):
– котли з використанням будь-яких видів палива та енергії (крім природного газу);
– радіатори опалення з терморегуляторами;
– вікна з двокамерними енергоефективними склопакетами (з енергозберігаючим склом);
– рекуператори тепла вентиляційного повітря;
– вузли обліку води (гарячої, холодної), зокрема засоби обліку та відповідне додаткове обладнання і матеріали;
– матеріали для проведення робіт з теплоізоляції зовнішніх стін, підвальних приміщень, горищ, покрівель та фундаментів;
– теплові насоси;
– сонячні колектори для виробництва теплової енергії та підігріву води.
Для квартир у багатоквартирних житлових будинках(квартири, таунхаузи) –
– котли з використанням будь-яких видів палива та енергії (крім природного газу);
– радіатори опалення з терморегуляторами;
– вікна з двокамерними енергоефективними склопакетами (з енергозберігаючим склом);
– вузли обліку води (гарячої, холодної) та теплової енергії, зокрема засоби обліку та відповідне додаткове обладнання і матеріали.
Суб’єкт кредитування: фізичні особи, які отримують доходи як наймані працівники або як пенсіонери (в т.ч. працюючі пенсіонери) та фізичні особи, які отримують доходи від власного бізнесу (як підприємці), але кредитуються як фізичні особи (надалі – ФОП).
Вимоги до клієнтів.
Вік позичальника – від 21 до 65 років на момент закінчення строку кредиту.
Стаж роботи на останньому місці роботи для найманих працівників – від 3-х місяців (для працездатних осіб),
для ФОП – від 1,5 року.
Вид кредитної операції – кредит.
Термін кредитування – від 1 до 3 років.
Валюта кредиту – гривня.
Обмеження суми кредиту: від 1 000,00 до 50 000,00 гривень
Процентні ставки – 25,0 % в UAH річних.
Комісія за надання кредиту – 3,0% від суми кредиту.
Відшкодування частини суми кредиту з боку Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України:
якщо за кредитні кошти купується котел – 20% від суми наданого кредиту, але не більше 5 тис. грн;
якщо за кредитні кошти купується інше обладнання (окрім котлів) – 30% від суми наданого кредиту, але не більше 10 тис. грн.
Позичальник може отримати таке відшкодування лише один раз протягом одного бюджетного періоду.
Власний внесок: не менше 10% від вартості обладнання, яке купується відповідно до рахунку-фактури, або договору на придбання обладнання. Страхування відсутнє. Дострокове погашення кредиту можливе без обмежень. Комісія та/або штрафні санкції за обслуговування при достроковому погашенні кредиту не застосовуються. Пільгове кредитування у рамках програми зобов’язані проводити державні банки Укргазбанк та Ощадбанк. А тепер дещо, про що замовчують вищі урядові особи.
Отже, українці, які планували встановити енергозберігаючі вікна, двері тощо, МОГЛИ отримати компенсацію до 30% або навіть до 70% (для родин, які отримують субсидію) від суми використаних коштів. Чому могли, а не МОЖУТЬ? Справа в тому, що всупереч бадьорим повідомленням вищих урядовців, програма «Тепла оселя» з 6 липня цього року призупинена, отож кредит в банку вам можуть надати, а от на обіцяну грошову компенсацію вже не варто розраховувати.
Причина призупинення програми банальна – відсутність грошей у держави. Проте чиновники раніше обіцяли, що це лише тимчасово і вже через 45 днів, тобто в кінці літа, фінансування державних програм відновиться. Та як видно з календаря, літо вже позаду, а щодо термінів відновлення «програмної» компенсації навіть банківські працівники прогнозувати не наважуються.
Чому так? Що сталося з тими кредитами? Невже й справді наша держава воліє викидати десятки мільярдів на субсидії замість того, щоб стимулювати енергоощадні заходи населення? Ось що нам сказали з цього приводу компетентні люди.
– Видачу «теплих» кредитів державні банки тимчасово призупинили на підставі офіційного листа від Держагентства з енергоефективності та енергозбереження. Це, зокрема, стосується грошових позик на встановлення вікон, дверей, скління балконів тощо. Щоправда, чинними залишаються інші напрями з пільгового кредитування населення в рамках підтримки енергозберігаючих технологій. Ідеться про фінансування установки котлів на альтернативному паливі та кредитування ОСББ і ЖБК на придбання енергоефективних матеріалів і обладнання.
Виходить, як у приказці: казав пан – кожух дасть, та слово його тепле…
О.Іванченко
Пільгове кредитування(25%+3%!!!) на енергозбереження у помешканнях населення, це звичайна заманухова обдиралівка! Якби держава дійсно опікувалась би енергозбереженням, то треба було би вкладатись у новотехнологічні котли, або інші, ефективніші теплоприготувачі, теплоізольовані траси – саме там левова частина енерговтрат. В будинках енерго-заощадити можна відсили відсотків 20%, при умові що теплоізолюється увесь будинок, (окрема квартира в БКБ – гроші на вітер) від загальних втрат, при виробництві та транспортуванні. Тай ті тепловикам по лічильниках оплачуються. А хто не хоче побільше і подорожче продати свого товару?! Раніше ваш будинок розвалиться, чим прийде строк окупності цієї спровокованої забаганки, а зі “щедрими” банківськими кредитами і поготів… Р.S. – Це, не моє, це висновки експертів-спеціалістів ЖКГ.
Мне нравится! 0