4.02
2017

   Шановна редакціє! Оскільки законодавство щодо нарахування житлових субсидій постійно змінюється, хотілося б отримати детальну інформацію про методику розрахунку субсидії з урахуванням всіх змін і чинних соціальних норм.

  Микола Степовий, пенсіонер

   За основу формули розрахунку розміру субсидії взято залежність доходу сім’ї на рівні двох прожиткових мінімумів на особу і витрат, які не перевищують 15% сукупного доходу такої родини.
Формула розрахунку субсидії: середньомісячний дохід сім’ї ділиться на кількість зареєстрованих у житловому приміщенні осіб і визначається середньомісячний дохід на одну особу. Цей дохід ділиться на прожитковий мінімум (з травня 2016 р. 1399 грн), ділиться на базовий коефіцієнт 2 і множиться на 15%.

    Базовими цифрами у формулі є залежність, при якій сім’я з доходом на рівні двох прожиткових мінімумів на особу сплачує за комунальні послуги 15% сукупного доходу. Далі ця залежність застосовується до конкретної сім’ї з конкретними доходами.

     Для прикладу розглянемо дві сім’ї:

    1 сім’я – дві особи з сукупним доходом 4000 грн на місяць;

    2 сім’я – три особи з сукупним доходом 6000 грн на місяць.

   І в першому, і в другому випадках середньомісячний дохід на одну особу становитиме 2000 грн, тому відсоток обов’язкового платежу у цих сімей буде однаковий: 2000/1399/2х15% = 10,72%.

   Але розмір обов’язкового платежу у них буде не однаковий, оскільки у них різний сукупний дохід:

   1 сім’я: 4000 грн х10,72% = 428,8 грн.

   2 сім’я: 6000 грн х10,72% = 643,2 грн.

   Відповідно, при однаковому розмірі платежу за комунальні послуги (1000 грн.), ці сім’ї матимуть різний розмір субсидії:

   1 сім’я: 1000 грн – 428,88 = 571,12 грн.

   2 сім’я: 1000 грн – 643,2 = 356,8 грн.

    Таким чином, відсоток обов’язково-го платежу для сімей з однаковим доходом на одну особу буде однаковим, а от розмір платежу залежить від сукупного доходу сім’ї: чим більші кількість членів сім’ї та її сукупний дохід, тим більшим буде і платіж.

  Формула дає преференції людям із невисокими доходами: що менші доходи має родина, то нижчими будуть її витрати на комунальні послуги і більшою її підтримка з боку держави.

      Які нормативи використовуються для розрахунку субсидій?

   З 1 жовтня 2014 року удосконалено Порядок призначення житлових субсидій, згідно з яким запроваджено:

   •нову соціальну норму житла зменшено на одну особу (з 21 кв.м до 13,65 кв.м) та збільшено на сім’ю (з 10,5 кв.м до 35,22 кв.м). Таким чином норма на сім’ю з однієї особи – 48,87 м2, норма на сім’ю з двох осіб – 62,52 м2, норма на сім’ю з трьох осіб – 76,17м2;

   •нові соціальні нормативи користування ЖКП (зменшено норму споживання природного газу, встановлено норму централізованого водопостачання, збільшено норму споживання електричної енергії);

  •новий механізм розрахунку обов’язкового відсотка платежу (розраховується індивідуально для сім’ї, залежно від доходів).

   Ці зміни дають змогу громадянам сплачувати за комунальні послуги відповідно до фактичних обсягів споживання кожного виду послуг, а державі – забезпечувати соціальну підтримку на оплату реальних обсягів споживання цих послуг.

   Якщо сім’я використовує менше, ніж встановлено соціальним нормативом в межах опалювального періоду, зекономлені кошти оформляються у рахунок майбутніх платежів, в тому числі обов’язкової плати. Це стимулює людей до економії, оскільки вартість неспожитого газу у тепліші місяці опалювального періоду можна буде використати в разі перевищення норми у холодніший період. Тобто, якщо сім’я у листопаді спожила на 100 кубів газу менше, ніж встановлено нормою, то цей обсяг газу вона може спожити у холодніші місяці, наприклад, у січні.

   За надлишки площі і використаних комунальних послуг необхідно сплачувати повну вартість послуг.

     Соціальні нормативи споживання природного газу
для надання субсидій

   На опалення житла (в опалювальний період) – 5,5м3 на 1 м2 площі, на приготування їжі (газова плита) – 4,4 м3 на особу, на приготування їжі та підігрів води (газова плита за відсутності гарячого водопостачання і газового водонагрівача) – 7,1 м3 на особу, На приготування їжі та підігрів води (газова плита за наявності газового водонагрівача) – 14 м3 на особу.

  Соціальні нормативи централізованого холодного та гарячого
водовідведення для надання субсидій

    Централізоване постачання холодної води – 2,4 м3 на особу, централізоване постачання гарячої води – 1,6 м3 на особу, централізоване постачання холодної води (за відсутності гарячого водопостачання) – 4,0 м3 на особу, централізоване водовідведення – 4,0 м3 на особу.

     Соціальні нормативи споживання електроенергії для надання субсидій

    На опалення житла (в опалювальний період) – 65 кВт/год на 1 м2 площі, у будинках, обладнаних стаціонарними електроплитами(за наявності гарячого водопостачання) – 130 кВт/год на одну-дві особи + 30 кВт/год на кожного іншого, у будинках, обладнаних стаціонарними електроплитами(за відсутності гарячого водопостачання) – 150 кВт/год на одну-дві особи + 30 кВт/год на кожного іншого, у будинках, не обладнаних стаціонарними електроплитами (за наявності гарячого водопостачання) – 90 кВт/год на одну-дві особи + 30 кВт/год на кожного іншого, у будинках, не обладнаних стаціонарними електроплитами(за відсутності гарячого водопостачання) – 120 кВт/год на одну-дві особи + 30 кВт/год на кожного іншого.

    О.Осауленко (за офіційними матеріалами)

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень