Що чекає українців у новому році
У 2022 році нас чекає низка змін, зокрема, у законодавстві, сфері соціальних виплат, охорони здоров’я та ведення бізнесу.
Кілька нововведень у 2022 році стосуватимуться водіїв. Так, повертається одна з найкорумпованіших колись “послуг” ДАІ – обов’язковий огляд технічного стану автомобіля (був відмінений у 2011 році). Також дорожні камери почнуть фіксацію проїзду на червоний, їзди зустрічною смугою та зупинки на смузі громадського транспорту.За кермування у стані сп’яніння передбачається штраф 17 тис. грн та позбавлення прав на 1 рік. За повторний випадок – штраф 34 тис. грн та позбавлення прав на 3 роки.
Окрім цього, змінюється принцип отримання водійського посвідчення, зменшується кількість годин теоретичної частини.
З 1 січня для ФОПів, які проводять розрахункові операції, стало обов’язковим використання касових апаратів.
У 2022 році передбачено кілька етапів підвищення пенсії. Так, збільшать виплати українцям, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи, особам з інвалідністю І, ІІ та ІІІ групи, жінкам віком понад 60 років (на 9% залежно від розміру пенсії), кожному з непрацездатних батьків, дружині (чоловіку) захисників (захисниць), що загинули в зоні проведення АТО/ООС, 65-річним особам через зростання мінімалки.
У березні відбудеться індексація компенсаційних виплат для тих, кому за 75 років. У жовтні запроваджується нова мінімальна пенсійна гарантія:
тим, кому за 70 років і мають трудовий стаж 35 років (чоловіки) або 30 років (жінки), нараховуватимуть щонайменше 3 тис. грн.;
за наявності стажу меншої тривалості пенсія визначатиметься пропорційно наявному страховому стажу і за наявності страхового стажу 25 р. (чоловіки) або 20 р. (жінки) буде щонайменше 2,5 тис. грн.
Окрім того, пенсіонери віком 70-75 років отримають доплату 300 грн.
Після травневих свят вводиться в дію закон про олігархів, визнавати ту чи іншу особу олігархом уповноважена Рада національної безпеки та оборони.
Також низка змін відбудеться у системі охорони здоров’я. Зокрема, з квітня діятимуть винятково електронні рецепти на ліки.
Важливим нововведенням стане обов’язкова вакцинація для розширеного переліку професій, а саме: для працівників місцевих державних адміністрацій та їхніх структурних підрозділів; закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, зокрема, спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності; органів місцевого самоврядування; закладів охорони здоров’я державної та комунальної форм власності; комунальних підприємств, установ та організацій.
Окрім цього, у 2022 році передбачено збільшення заробітної плати лікарям: середнім медпрацівникам – до 13,5 тис. грн, лікарям – до 20 тис. грн.
З 1 січня зросла стипендія для студентів. Для учнів закладів професійно-технічної освіти: 1250 грн – звичайна стипендія, 1930 грн – підвищена.
Для студентів закладів фахової передвищої освіти: 1510 грн – звичайна стипендія, 1930 грн – підвищена.
Для студентів вищих навчальних закладів: 2000 грн – звичайна стипендія, 2550 грн – підвищена.
Кілька важливих змін у 2022 році стосуватимуться податків. Зокрема, збільшуються акцизні ставки на алкогольні напої на 5%.
Податок на нерухомість. Власники великої (на думку влади) нерухомості, загальна площа якої становить понад 100 м2 (квартира) і 120 м2 (будинок), повинні будуть заплатити 90 грн або 1,5% від мінімальної зарплати за кожен зайвий метр.
Тим, хто продає нерухоме майно, теж Дід Мороз приніс подарунок. При продажу більше трьох квартир на рік до бюджету потрібно заплатити 18% від різниці між двома сумами – купівлі та продажу.
Податок для аграріїв. Фермери не залишаться без уваги і з 1 січня 2022 року змушені підкоритися закону, виконуючи “мінімальне податкове зобов’язання” (МПЗ). Щорічно аграрії повинні будуть відраховувати до бюджету 5% від вартості землі. Є уточнення: це не додатковий податок. Він діє, тільки якщо сума всіх відрахувань менша, ніж МПЗ. Нове правило стосується не тільки великих виробників, а й власників городів, дачних ділянок і навіть земель.
Реалізація фруктів і овочів теж стане невигідною – кожен фермер, річний дохід якого перевищує 12 мінімальних зарплат, повинен буде сплатити ПДФО в розмірі 18%.
На жаль, вартість комуналки теж зросте. За прогнозами, ситуація буде такою: опалення подорожчає на 50-70%; вода і водовідведення – на 20-30 %; електроенергія – на 20-45% для побутових споживачів, на 50-70% для бізнесу; газ – на 15-20% (майже 9 грн за кубометр) для побутових споживачів, на 30-50% для теплокомуненерго (до 8,5 грн за кубометр); розподіл і доставка газу – на 40-60% (+4-5 грн).
Що стосується електроенергії, то на даний момент і до 1 жовтня 2022 року діє тариф 1,44 грн за 1 кВт/год (споживання до 250 кВт/год на місяць), 1,68 грн 1 кВт/год (споживання понад 250 кВт/год на місяць). За прогнозами, до кінця 2022 року ціни злетять – від 1,73-1,8 грн за 1 кВт/год (до 250 кВт/год) до 2,02-2,10 грн (понад 250 кВт/год).
Закон про мову. З 1 січня 2022 року всі друковані видання мають виходити лише державною мовою. Інші варіанти допускаються, тільки якщо у видання є україномовний аналог. До того ж, цей закон не стосується місцевої (до 2024 року), кримсько-татарської та англомовної преси, а також медіа мовами країн Європейського Союзу. З 1 липня штрафи за порушення закону торкнуться і приватних осіб. Наприклад, продавців або офіціантів, які відмовляються обслуговувати клієнта українською мовою. Розмір штрафів для працівників сфери послуг складе від 3 400 до 5 100 грн, для держслужбовців – до 6 800 грн.
В Україні почали працювати зміни до закону “Про рекламу” у частині запобігання дискримінації. Тепер роботодавців штрафуватимуть за вказування у вакансії вимог до кандидатів таких, як стать, вік, раса, колір шкіри тощо.
Зміни до законодавства почали діяти з 8 січня 2022 року і вони забороняють вміщувати у рекламі твердження та зображення щодо інтелектуальної, фізичної, соціальної чи іншої переваги однієї статі над іншою, стереотипності ролі чоловіка та жінки. Зокрема, відтепер не можна демонструвати у рекламі насильство за ознакою статі, використовувати зображення тіла людини або частин тіла виключно як сексуального об’єкта з метою привернення уваги споживачів, коли така демонстрація ніяк не стосується рекламованого продукту.
Державна служба з питань праці уповноважена накладати штраф за порушення цієї норми на роботодавців у десятикратному розмірі мінімальної зарплати – 65 тисяч гривень (враховуючи, що «мінімалка» з поточного року становитиме 6,5 тис.гривень).
Підготував С. Іванов
Залишити відповідь