Олег Носов: “Рак – це ще не вирок!”
Онкологічні захворювання є однією з основних причин смертності у світі. Це близько 10 мільйонів смертей щорічно. Для того, щоб людство не забувало про найстрашніше захворювання сучасної цивілізації, кожного року 4 лютого у світі вшановують День боротьби з онкозахворюваннями. Ми ж у свою чергу вже, мабуть традиційно, напередодні цієї дати зустрічаємося з генеральним директором Олександрійського онкологічного диспансера Олегом Носовим та говоримо про боротьбу з раком і про діяльність цього закладу.
– Почну зі статистичних даних, які ми маємо на даний час. На обліку в диспансері перебуває близько 7000 хворих з онкологічною патологією. 379 хворих вперше виявлено та взято на облік за 2022 рік. Серед них чоловіків – 179, жінок – 200. Серед загальної кількості онкохворих 26,9 відсотка людей працездатного віку, та 74,1 відсотка – пенсійного. Кількість захворювання зросла у співвідношенні до 2021 року на 3,5 відсотка.
У жінок найчастіше зустрічаються захворювання шкіри, на другому місці – молочні залози, на третьому – тіло матки. У чоловіків відповідно – рак шкіри, легенів, простати.
Як відомо, онкозахворювання за поширеністю знаходяться на другому місці в світі після серцево-судинних. Також загальновідомо, що запорукою успішного лікування є профілактичні заходи та виявлення хвороби на ранніх стадіях. Саме на цьому роблять акцент медики у розвинених країнах. У нашій же практиці трапляються випадки, коли пацієнт звертається до лікарів на останній стадії, коли медицина вже безсила. Як свідчать дані Національного канцер-реєстру, в Україні кожний другий онкохворий помирає через пізнє діагностування хвороби.
Проте сказати, що в Україні не ведеться профілактична робота, буде невірно. У нас затверджена і працює програма профілактики та раннього виявлення онкологічної патології. Така стратегія передбачає регулярність медичних оглядів для окремої особи не рідше ніж 1 раз на рік, залежно від віку та супутніх факторів ризику. Особам старше 45 років рекомендуються щорічні онкологічні профілактичні огляди, ФГ грудної клітки, УЗД-діагностика черевної порожнини; жінкам – УЗД грудної залози, мамографія, консультація гінеколога, цитологічне дослідження.
Належне виконання цих вимог та рекомендацій дозволило б зменшити смертність від онкозахворювань на 30%. Проте у багатьох людей, мабуть, ще залишився радянський менталітет, мовляв, профогляд – це формальність “для галочки” не мені, а роботодавцю.
Тож потрібно міняти менталітет і розуміти, що це треба в першу чергу вам самим. До того ж, профілактичні заходи оплачуються державою, яка стимулює ранню діагностику, адже виявляти хворобу набагато дешевше, ніж її лікувати.
Своєчасна діагностика – це лише частина комплексу заходів, які потрібні для успішної боротьби з раком і не тільки з ним. Мова йде про введення інституту страхової медицини. У розвинених країнах світу – це основа, на якій будується вся медична сфера. Медичне страхування на сьогоднішній день – найефективніший метод підтримувати здоров’я нації. Протягом багатьох років у нас намагаються запровадити інститути страхової медицини, але, на жаль, далі прожектів справа не йде.
Також треба зауважити, що розвинені країни можуть дозволити собі виділяти великі кошти на медицину, іноді ці цифри сягають 12 і більше відсотків ВВП країни. В Україні ця цифра, на жаль, становить всього 3,5.
Ці показники свідчать, що наша медицина не на високому рівні, але й казати, що все погано, не можна. Так, у нашому закладі є все необхідне, щоб надавати ті послуги, які передбачені договорами з НСЗУ. Звісно, що через війну, сьогодні бюджет країни не може забезпечити повноцінне функціонування медичних закладів, тому деякі ліки хворим доводиться купувати самим. У нас, наприклад, зараз немає хіміопрепаратів, які повин-ні були надходити за державною програмою. Проте більшість лікарських засобів є в достатній кількості.
Треба зазначити, що диспансер забезпечений всім необхідним для проведення терапевтичного лікування та хірургічних операцій. На випадки відсутності електроенергії ми маємо потужний генератор, що дозволяє живити операційний блок, палати інтенсивної терапії та післяопераційну. Стаціонарне відділення на 30 ліжок теж забезпечене усім необхідним.
Нещодавно зробили ремонт у палаті інтенсивної терапії та процедурній кімнаті, у якій встановили душову кабіну, бойлер, туалет. Відремонтували дві палати для воїнів ЗСУ. Окрім необхідного медичного обладнання, в них є телевізори, інтернет, кондиціонери, санвузли. Можу сказати, що такого у нашому закладі не було від самого його відкриття. Причому в ремонти і оснащення не було вкладено жодної державної або комунальної копійки – все робилося за рахунок спонсорів.
Сьогодні ми готові не тільки до прийому і лікування онкохворих, а й у разі потреби, працюватимемо, як військовий шпиталь.
Повертаючись до розмови про профілактику онкозахворювань, хотілося б сказати, що, незважаючи на всю непередбачуваність хвороби, є засоби зменшити ризик її появи. Більше 30% випадків смерті від раку можна запобігти головним чином завдяки утриманню від вживання тютюну, здоровому харчуванню, фізичній активності й помірного вживання алкоголю. Тож перш за все треба знизити чинники, які впливають на появу хвороби. Зловживання алкоголем збільшує ризик розвитку пухлини ротової порожнини, гортані, стравоходу, печінки, молочної залози і товстої кишки. Куріння може викликати рак легенів або рак ротової порожнини. При вдиханні диму хімікати проникають у кров і транспортуються по всьому тілу.
Запобігайте ожиринню, яке стимулює розвиток ракових пухлин у кишечнику або підшлунковій залозі. Слідкуйте за умовами праці, щоб не контактувати з небезпечними канцерогенними речовинами, що можуть спровокувати розвиток раку. Не зловживайте ультрафіолетовим (сонячним) випромінюванням, яке є причиною виникнення раку шкіри.
Отже, ведіть здоровий спосіб життя. Здоров’я кожного – це здоров’я усієї нації. Сьогодні це актуально, як ніколи. Тож робіть свій внесок у нашу спільну перемогу!
Н. Ніколаенко
Залишити відповідь