9.10
2022

Нова-стара СЕС

Рубрика: Новости. Автор: Olena

Якщо загуглити календар знаменних дат України, то на 9 жовтня припадає День працівників Державної санітарно-епідеміологічної служби. Та цієї служби вже давно немає. Проте ані санітарні, ані епідеміологічні проблеми нікуди не зникли, особливо після спалаху коронавірусу. То хто ж контролює ситуацію в країні та, зокрема, в Олександрії?

Історія СЕС – цікава історія. Цю службу було створено понад 90 років тому як державний орган, який за час свого існування був інструментом протидії епідеміям, катастрофам і шкідливому впливу середо-вища. Проте з часом діяльність СЕС звелася до превентивного контролю за господарською діяльністю та її результатами щодо дотримання санітарного законодавства. Орган вважався чи не найкорумпованішим з усіх державних, тож на нього ще з самого надбання незалежності Україною «точили зуб» і правоохоронці, і активісти. Проте як саме реформувати цей орган, здається, ніхто не знав, тому пішли найлегшим шляхом – ліквідували.
Історія з ліквідацією СЕС нагадує багато інших спроб організаційно-правового реформування у нашій країні. У нас люблять спочатку щось ущент зруйнувати (звісно ж, із благородною метою та під красивими гаслами), а потім уже думати, що треба збудувати натомість.
Уперше рішення про ліквідацію СЕС – як пережитку колишнього СРСР – уряд ухвалив у вересні 2014-ого. Як пояснили, саме через те, що “повноваження з контролю створювали багате поле для корупції”. Функції СЕС розділили між Міністерством агрополітики та Мінохорони здоров’я, при якому створили Центр громадського здоров’я – “заклад, що відповідає за збереження і зміцнення здоров’я населення, соціально-гігієнічний моніторинг захворювань, епідеміологічний нагляд та біологічну безпеку, групову і популяційну профілактику захворюваності, боротьбу з епідеміями й за стратегічне управління у сфері громадського здоров’я”.
Також Кабмін вирішив створити Держслужбу з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів, до якої і приєднати “залишки” СЕС. Утім, у лютому 2016-ого Київський апеляційний адміністративний суд скасував це рішення і Державна санітарно-епідеміологічна служба продовжувала працювати. У травні 2017-го уряд вирішив повторно ліквідувати СЕС і передати її функції Держпродспоживслужбі.
Наразі саме Держпродспоживслужба проводить санепідемекспертизу продукції, товарів, наявних об’єктів (будівель, споруд), документації.
Як розповів начальник міського управління Держпродспоживслужби Василь Коновалов, управління, як орган виконавчої влади, сьогодні реалізує державну політику у сфері безпеки і якості харчових продуктів, захисту прав споживачів і контролює дотримання санітарного законодавства.
– Наші фахівці – державні інспектори – проводять планові та позапланові заходи держконтролю, а також працюють зі зверненнями громадян, – розповідає Василь Миколайович. – Наприклад, за серпень місяць проведено реєстрацію декількох потужностей операторів ринку. Розглянуті звернення громадян, які надійшли до управління. Всі вирішені позитивно.
Також ми брали участь у моніторингових обстеженнях закладів торгівлі з приводу цін на основні групи товарів. Разом з керівництвом міста, громадськістю, ДСНС проводимо роботу стосовно тимчасового розміщення внутрішньо переміщених осіб.
Відділом державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства проведено організаційну роботу щодо стану готовності укриттів в освітніх закладах, організації харчування в них, стану готовності навчальних закладів до нового навчального року, правил поведінки учасників освітнього процесу під час оголошення повітряної тривоги.
Управлінням проводяться позапланові заходи державного нагляду у сфері господарської діяльності, комісійні обстеження/перевірки.
Спеціальною комісією проводиться моніторинг цін на основні соціально значущі товари в магазинах, аптеках та АЗС міста. Також під час цих заходів ведеться моніторинг стосовно дотримання суб’єктами господарювання протиепідемічних правил, направлених на запобігання поширенню Covid-19.

С. Іванов

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень