30.06
2023

Коли митниця «дає добро»

Рубрика: Новости. Автор: Gavrilenko

Чим займається сьогодні митниця, які завдання виконує під час воєнного стану, що імпортують та експортують у нашій області? На ці та інші запитання кореспондента «ОТ» відповів Євген Скібіцький – начальник Кропивницької митниці, зоною діяльності якої є територія усієї Кіровоградської області.

– Серед основних завдань митниці є забезпечення реалізації державної митної політики, запобігання та протидії контрабанді, боротьба з порушеннями митних правил. А також здійснення контролю за порядком та умовами переміщення товарів через митний кордон України, їх митний контроль та митне оформлення, застосування механізмів тарифного та нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, справляння митних платежів тощо.
До структури нашої митниці входить 5 підрозділів митного оформлення: митний пост «Кропивницький», до складу якого входять відділ митного оформлення №1, відділ митного оформлення №2 та сектор митного оформлення «Побузьке», і митний пост «Олександрія», підрозділом якого є сектор митного оформлення «Світловодськ».
Штатна чисельність митниці складає 97 посадових осіб. На сьогоднішній день 6 посадових осіб митниці проходять службу в Збройних силах України, захищають нашу державу від дій російського агресора.
У зоні діяльності Митниці функціонують 7 складів тимчасового зберігання закритого типу; 10 митних складів (з них 3 – закритого типу, 7 – відкритого типу).
– Що таке «митний пост»?
– Митний пост є структурним підрозділом митниці, який безпосередньо здійснює митний контроль, оформлення товарів та транспортних засобів комерційного призначення, справляння податків і зборів.
– Що експортують/імпортують підприємства Кіровоградської області?
– Основними товарами, що експортуються, є: соняшникова олія, шрот, ядро насіння соняшнику, соєвий лецитин, соєва олія, соєвий шрот, халва соняшникова, кондитерські вироби, ільментований концентрат, гідромотори шестеренні, насоси шестеренні тощо.
Основними товарами, що імпортуються, є: сільськогосподарська техніка, пальмоядрова олія, запчастини до сільськогосподарської техніки, поліетилентерефталат у вигляді гранул, гербіциди, добрива, мастильні матеріали до сільськогосподарської техніки, крохмаль, електричні ліхтарі, батарейки, акумулятори тощо.
– Чи є зміни у зовнішньоекономічній діяльності нашого регіону після початку війни?
– Так. Після початку війни зовнішньоекономічна діяльність в регіоні суттєво скоротилася у 2022 р. Якщо порівнювати цьогорічні статистичні показники з минулим роком, то зовнішньо-економічна діяльність, окрім імпортних операцій, дещо пожвавішала. Так, за 5 місяців 2023 року митницею було оформлено 7042 митних декларації, що на 22,9% більше, ніж у 2022 році (експортних – 5667 шт. (більше на 54%, ніж у 2022 році); імпортних – 1375 шт. (менше на 33%, ніж у 2022 році).
Станом на 1 червня 2023 року зовнішньо-економічні операції здійснював 291 учасник. До Державного бюджету за 5 місяців 2023 року перераховано 470,1 млн.грн, що на 0,9% більше, ніж за аналогічний період 2022 року (465,9 млн. грн).
– Скільки виявлено порушень митних правил?
– За січень–травень 2023 року митницею порушено 43 справи на загальну суму предметів правопорушення 2 954 191 грн, з яких 4 справи про ПМП на загальну суму 559 941 грн, у яких предмети правопорушення були фактично вилучені (в 2022 порушено 45 справ на суму 1 967 496 грн).
– Як змінилася робота митниці в умовах воєнного стану?
– Чи не найпершою інституцією, робота якої зазнала відчутних змін у зв`язку із введенням воєнного стану, стала митниця.
Митні органи в умовах воєнного стану працюють в посиленому режимі, щоб пришвидшити процес митного оформлення вантажів, які завозяться в Україну у якості гуманітарної допомоги.
З 28 лютого 2022 року тимчасово закрито пункти пропуску через державний кордон та пункти контролю на ділянці кордону з Російською Федерацією та Республікою Білорусь, на Придністровській ділянці українсько-молдовського кордону, а також деякі пункти пропуску повітряного сполучення, не працює багато морських портів. У зв’язку з чим змінилась і логістика переміщення експортно-імпортних вантажів.

Парламент, Уряд України та профільні органи виконавчої влади ухвалили значну кількість нормативно-правових актів, що не лише спрощують порядок митного оформлення товарів, транспортних засобів, а й надають певні пільги для імпортерів. Ці заходи спрямовані на оперативне, безперешкодне та повноцінне забезпечення населення України та Збройних Сил України всім необхідним у такий складний час.
Зокрема, Постановою Кабінету Міністрів України № 174 встановлено, що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Тобто, товари оформляються на підставі декларації, заповненої особою, що перевозить товар, та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, зокрема, ліцензування та квотування тощо.
Також на час дії воєнного стану документальні перевірки дотримання вимог законодавства України з питань митної справи, у тому числі своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються. Акти (довідки) про результати документальних перевірок, зустрічних звірок, заперечення до актів перевірок та податкові повідомлення-рішення не надсилаються (не вручаються) та не вимагається перебування на обліку в митних органах осіб-нерезидентів.
Що стосується допомоги Збройним силам України, то за період з 24 лютого 2022 року по 31 травня цього року митницею передано на потреби Збройних сил України та інших військових формувань конфіскованого майна та такого, що перейшло у власність держави на загальну суму 607 766 грн.
Користуючись нагодою, вітаю усіх колег з Днем митника України! Бажаю не втрачати пильності на своєму посту, завжди бути вірним стражем закону і порядку кордонів, успіхів у роботі і удачі на життєвому шляху. Разом до Перемоги!

В. Петренко

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень