Як не потрапити у «боргову яму»
Із квітня в Україні діє новий порядок стягнення заборгованостей з фізичних осіб. Відтепер борги законно будуть списуватися з банківського рахунку боржника. Тепер державні виконавці мають допуск і до номера банківського рахунку боржника, і до залишку коштів на ньому. Відтак, це розв’язує їм руки для зняття коштів без відома власника картки.
Як розповіла в.о. начальника Олександрійського міжрайонного відділу ДВС Світлана Григор’єва, можливість списувати кошти з банківських рахунків тих, хто має певні заборгованості, існує в Україні ще з 2018 року. Але застосовувати нову норму почали у 2019 році.
Національний банк України ще у лютому цього року зобов’язав банки надавати органам виконавчої служби і приватним виконавцям інформацію про наявність коштів на рахунках боржників.
Новий порядок стягнення коштів з рахунків буде розповсюджуватися на такі борги: за комунальні послуги, аліменти, несплачені штрафи за порушення правил дорожнього руху, прострочку у сплаті кредитів, відшкодування збитків, заподіяних ДТП або заливанням квартири, податковий борг зі сплати єдиного соціального внеску, заборгованість по виплаті зарплат співробітникам, борг щодо сплати авторських прав, борг щодо сплати орендної плати за користування державним та комунальним майном, борг за аграрними розписками, борг з виплати дивідендів.
Відтепер арешт можуть накласти і на соціальні рахунки, на які надходить заробітна плата, стипендія, пенсія і соціальна допомога.
Стягнення відбуватиметься в електронному вигляді, а значить – швидше і прозоріше, оминаючи “людський” фактор. Так, стягувачі набагато швидше отримуватимуть кошти, що підуть на погашення заборгованостей, а боржникам буде вигідніше виконувати рішення судів самим, не чекаючи примусового стягнення грошей з картки.
Відбувається це таким чином: державний або приватний виконавець за допомогою Автоматизованої системи виконавчого провадження (АСВП) створює вимогу на отримання даних про наявність і стан рахунків боржника. Таку вимогу він надсилає до банків, у яких боржник має рахунки.
Після отримання вимоги інформаційна система банку негайно формує повідомлення про прийняття вимоги до виконання.
За допомогою АСВП виконавець виносить постанову про арешт коштів та завіряє її кваліфікованим електронним підписом.
Після цього уповноважений працівник банку виконує постанову про арешт коштів і у системі автоматизованого арешту повідомляє про це виконавця.
Банк примусово списує кошти з рахунку боржника і перераховує їх на рахунок органу державної виконавчої служби / приватного виконавця. Звідти гроші надходять до стягувачів.
Виконавець зобов’язаний повідомити боржника рекомендованим листом, що стосовно нього існує виконавче провадження. При цьому виконавцеві, щоб розпочати процес примусового стягнення грошей, зовсім не потрібно чекати, доки боржник отримає таке повідомлення.
Якщо банк ще не підключений до автоматичної системи виконавчого провадження, він у будь-якому випадку повинен виконати постанову про арешт рахунків, але у паперовому вигляді – звісно, це набагато триваліший процес.
Списати борги можуть у тих, хто потрапив до Єдиного реєстру боржників – наразі туди внесено 5,5 млн боргів. Більшість з них – це борги перед комунальними установами, за штрафи ПДР або несплату аліментів.
Якщо грошей на рахунку у боржника багато, арештують лише ту суму, котру боржнику потрібно повернути, тоді як залишком людина зможе вільно користуватися.
До речі, боржникам доведеться віддати не лише гроші, які вони безпосередньо заборгували, а й виконавчий збір, витрати на виконавче провадження, штрафи (якщо вони накопичаться).
Що ж робити, щоб не потрапити на «гачок» до виконавців? Про це Світлана Григор’єва розповіла в інтерв’ю для нашої газети.
– По-перше, не можна допускати накопичення боргів. Якщо ви знаєте, що винні комунальній службі, державі, приватній особі – йдіть, вирішуйте ці питання. Не зволікайте, не відкладайте на потім.
Якщо ви хочете перевірити, чи є у вас борги, то це можна зробити через Єдиний портал державних послуг “Дія” або встановити на ваш гаджет спеціальний мобільний додаток, який буде повідомляти вас про такі ситуації.
Скажу ще раз: громадяни, не допускайте крайнощів. Краще оплатити борги відразу, ніж витрачати час, нерви і додаткові кошти (а це може бути в подвійному, потрійному розмірі, плюс пеня і державний збір), щоб знімати арешти з рахунків.
Зважте, що потрапивши до Єдиного реєстру боржників (це стосується не тільки фізичних, а й юридичних осіб), ви не зможете здійснювати будь-які угоди, не зможете виїхати за кордон, здійснити купівлю-продаж майна тощо.
– Раніше неодноразово доводилося чути, що рішення судів не виконуються через те, що ДВС затягує з їх виконанням. У свою чергу ваші співробітники розповідали про причини: брак співробітників, неможливість встановити реальну адресу відповідача, недопуск на об’єкт і т.д. А як сьогодні йдуть справи?
– Електронні новації, про які ми говорили вище, значно спростили нашу роботу, проте людський фактор ніхто не відміняв. Як і раніше, трапляються і недопуски, і відкрита агресія, і приховування від виконавців.
Як і раніше, у нас гостра нестача кадрів. Зараз на розгляді в нашому відділі перебуває більше 11 тисяч виконавчих листів. А виконавців усього 9 чоловік. З них 5 жінок. Працювати ж часто доводиться з такими елементами, що навіть чоловіки-поліцейські насилу справляються. Тож навантаження дуже великі, а зарплати мінімальні. Наприклад, охоронець в супермаркеті міста отримує близько 10 тис. гривень, а виконавець – 5-6. При цьому наші співробітники працюють, можна так сказати, під постійним стресом і несуть величезну відповідальність за виконання своєї роботи. Тому й існує недобір – зараз відкриті 8 вакансій.
– І це незважаючи на те, що ваша служба повертає державі і позивачам мільйонні борги?
– Так і виходить. Тільки аліментів ми “вибили” з початку року понад 12 млн гривень. Боргів – 9 млн. Зібрали виконавчого збору близько 1 млн…
Користуючись нагодою, хочу сказати, що після зняття карантинних обмежень ми працюємо зараз у звичайному режимі. Прийом громадян здійснюється щопонеділка та щочетверга з 8.30 до 12.00.
С. Іванов
Залишити відповідь