18.03
2017

     Час від часу в українських ЗМІ з’являються повідомлення про різні виробничі аварії, нещасні випадки у промисловості. Зазнають виробничих каліцтв і гинуть поодинокі працівники, трапляються й групові нещасні випадки. Один із недавніх – трагедія на шахті «Степова», де загинули 8 робітників і більше десяти отримали травми. Далі – бесіда зі страховим експертом з охорони праці відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Олександрійському районі Ігорем Губком про стан виробничого травматизму за підсумками минулого року. Нагадаємо: цьому відділенню підзвітні підприємства Олександрійського, Світловодського та Онуфріївського районів. Минулого року в порівнянні з 2015-м кількість нещасних випадків збільшилася на один і становить 9 випадків: один в Олександрії, два в Олександрійському районі, п’ять у Світловодську, один у Світловодському районі. На них складені акти за формою Н-1, тобто це випадки, які визнані пов’язаними з виробництвом. Із цих нещасних випадків один груповий, один з тяжкими наслідками (людина частково втратила працездатність), решта легкі.

   В Олександрії в одному з навчальних закладів штатний робітник по догляду за будівлями і спорудами використовував кутову електричну шліфувальну машину (так звану «болгарку») не за призначенням: установив на неї фрезу і намагався відпиляти дерев’яний брус. Але не втримав увімкнений працюючий інструмент і фрезою поранив руку. Отримана травма визнана легкою, робітник після проведеного лікування приступив до роботи. Комісія з розслідування встановила причину: відсутність або неякісне проведення інструктажу, супутні причини – неякісно розроблені інструкції або їх відсутність. У ході розслідування випадку були визначені заходи з пропозицією керівництву розробити інструкцію з охорони праці для роботи ручним інструментом.

   У сільгосппідприємстві Олександрійського району травмувався машиніст-тракторист. Він працював улітку в металевому ангарі машинно-тракторної станції. Проходи приміщення були вкрай захаращені запчастинами, вузлами та агрегатами техніки. Погода тоді видалася спекотною, чоловік працював у домашніх капцях з відкритою п’ятою. Він перелазив через купи металевих частин, пробираючись до компресора, спітніла нога у незручному взутті спіткнулася, тракторист упав спиною на блок циліндрів і отримав перелом відростка хребця. Лікуватися йому довелося протягом сорока днів. Комісія з розслідування нещасного випадку встановила причину: незадовільний стан ангару – захаращення проходів. Супутньою причиною було також названо незабезпечення керівництвом підприємства працівника спецвзуттям.

   Водій автотранспортного засобу іншого сільгосппідприємства Олександрійщини працював у парі з електрозварювальником, ремонтуючи причіп. Під час зварювання окалина потрапила в око водієві. Втрата працездатності настала не відразу: водій деякий час ще перебував на роботі, і розслідування випадку проводилося за заявою потерпілого вже пізніше, після погіршення стану його здоров’я. Причина – неякісне проведення інструктажу, порушення відповідних правил з охорони праці, а також невикористання засобів індивідуального захисту очей.

   Справжня трагедія сталася минулого року на світловодському приватному підприємстві, котре займається каналізацією і водопостачанням. У вихідний день, на свято Трійці, черговий оператор насосної станції, заступаючи на зміну, виявив у нижній, заглибленій частині робочого приміщення свою колегу, яка лежала там непритомною. З метою надання їй допомоги чоловік спустився вниз по східцях у цей приямок і теж знепритомнів. Коли їх знайшли, жінка вже була мертва, а чоловіка ще з ознаками життя доставили до реанімаційного відділення лікарні, але врятувати його не вдалося. У ході розслідування спеціальною лабораторією були проведені дослідження, які встановили значне перевищення парів сірководню у повітрі робочої зони насосної станції внаслідок відсутності там необхідної вентиляційної системи, що і стало головною причиною смертельного отруєння двох працівників. Слід зазначити, що насосна станція тривалий час працювала без вентиляції, начебто, у керівництва не було коштів на це обладнання. І лише коли сталося нещастя, на вентиляційну систему враз знайшлися гроші…

   – А яка ситуація з професійними захворюваннями?

  – Минулого року у порівнянні з 2015-м стало менше на одне профзахворювання. Як зазвичай, це колишні шахтарі Ведмежоярської шахти, правонаступниці всіх колишніх вуглевидобувних підприємств об’єднання «Олександріявугілля». Причини все ті ж: важка фізична праця, підвищена вологість робочої зони, протяги, низькі температури, при яких найбільше вражаються суглоби і хребет, віброхвороба, а також захворювання дихальної системи тощо. З 2005 року «Ведмежоярка» повністю припинила виробничу діяльність, але наслідки незадовільних умов праці даються взнаки людям і досі.

   – Чи залишилася за працівниками відділення контролююча функція?

  – Страхові експерти беруть участь в усіх комісіях із розслідування нещасних випадків, результати потім вносяться до єдиної системи України. Як і раніше, серед інших у нас залишилася функція контролю за станом охорони праці на підзвітних підприємствах, але у державі, як ви знаєте, продовжено мораторій на проведення перевірок, у тому числі і з охорони праці. Я вважаю, реальність така: відсутність контролю розхолоджує і керівників підприємств, де є виробничі ризики, і їхніх працівників, а це негативно впливає на стан виробничого травматизму.

   Зараз наша робота полягає у проведенні превентивних заходів. Тобто вона спрямована на профілактику нещасних випадків та профзахворювань: семінари, круглі столи, надання роз`яснювальної, методичної, консультативної роботи, участь у навчанні і перевірці знань працюючих тощо.

О.Наріжний

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень