10.08
2022

В переддень Дня Української Державності в Олександрії відкрився новий музейний відділ – Будинок Дмитра Чижевського.
Як розповіла завідувачка музейного відділу Тетяна Шуткіна, це єдиний заклад, присвячений постаті Дмитра Чижевського на території України. Про необхідність його створення говорилося давно, але лише минулого року за ініціативи міського голови Сергія Кузьменка прагнення краєзнавців і активістів набули реального змісту.

– Коли мені запропонували зайнятися створенням музею, я з радістю погодилася, адже він мав стати унікальним закладом в історії міста і всієї України, – розповідає Тетяна Вікторівна. – Нарешті постать світової величини нашого славетного земляка отримає гідне шанування та увіковічення у історичній пам’яті олександрійців та всього українського народу!
Тож 1 квітня минулого року відбулося перше координаційне засідання робочої групи, до якої увійшли краєзнавці, фахівці місцевих органів влади та культури.
Також я спілкувалася і радилася з відомими спеціалістами, які протягом багатьох років вивчали здобутки Дмитра Івановича – це професор Національного Інституту філософії при АН України Ірина Валявко та професор Одеського державного університету Ім. І. Мечникова Інна Голубович. Саму активну участь у роботі взяли й наші краєзнавці, у першу чергу Надія Жахалова та Валерій Жванко.
На той час ми ще не знали, яке втілення отримає наш задум – це буде музей чи відділ при музейному центрі? Справа в тому, що за давністю років знайти оригінальні речі, пов’язані з ім’ям славетного земляка, було вкрай важко. На той час ми мали всього 11 експонатів, що розміщалися у музейному центрі імені А.Ф.Худякової. Тож у декого були сумніви і навіть впевненість у тому, що з цієї задумки нічого не вийде. Опоненти казали, що для музею немає матеріалів, що знайти гідні для експозиції речі неможливо, адже пройшло вже майже 100 років, як родина Чижевських не проживала в Олександрії, що людей, які могли б надати достовірну інформацію, вже немає. Були й інші перепони – епідемія коронавірусу, закриття кордонів, відсутність достеменних даних про перебудову приміщення.
Проте ми вірили, що у нас все вийде! Створена нами концепція майбутнього музею отримала схвальний відгук професорки Валявко, що додало впевненості. Ми почали роботу: шукали документи, людей, які мали інформацію про події, що нас цікавили. Також вийшли на антикварні аукціони та розшукали фахівців, які допомогли створити атмосферу тих часів.
Робота над відкриттям музейного відділу велася більше року. За цей час вдалося зібрати унікальні документи, книги та світлини, що належать до тієї епохи. Також знайшли й реставрували старовинні меблі, годинник, піаніно та телескоп, схожий на той, через який Дмитро Чижевський полюбляв дивитися на зоряне небо.
За іронією долі відкриття музею було призначене на 24 лютого цього року. Саме в цей дня розпочалася жорстока війна, і для нас це стало подвійним ударом. Наступного дня готові до відкриття експозиції довелося прибрати до сховища… Працівники музею пішли допомагати фронту – плести сітки, жарити пиріжки для наших захисників, збирати гуманітарну допомогу, реєструвати тимчасово переселених осіб.
Нещодавно було прийняте рішення про відкриття музею, яке приурочили до Дня Української Державності.
Ми раді, що перший в Україні меморіальний музей всесвітньо відомого науковця, філософа-славіста Дмитра Івановича Чижевського відкрився саме у нас, саме в тому будинку, де проживала його родина з 1904 по 1923 роки, де пройшли його дитинство та юність. Саме в цьому будинку на розі вулиць Центральної та Бульварної йшло становлення особистості славетного науковця.

Звісно, що за минулі з тих часів роки будівля зазнала змін. Відомо, що у 1921 році в частині будинку Чижевських була відкрита перша Олександрійська семирічна школа, яку, до речі, очолив батько Дмитра – Іван Костянтинович. З’являлися прибудови, тут розташовувалися різні установи, зокрема, райком комуністичної партії. Також тут проживали працівники райкому, педагоги, а з кінця 50-х років у частині будівлі була районна бібліотека. Проте частина будинку, а саме кімнати, де проживала родина, залишилися без змін – це кабінет батька, їдальня, вітальня, кімнати дитяча та гувернантки…
У музеї проходять оглядові, інтерактивні екскурсії. Ми прагнемо відтворити затишну атмосферу будинку родини Чижевських, де звучала музика, читали та обговорювали книги, через телескоп спостерігали за зоряним небом, малювали. Тож запрошуємо всіх олександрійців та гостей міста відвідати музей Чижевського, ознайомитися з його життям та поринути в епоху початку минулого століття!

М. Іванов

коментарі 2

  • Вадим пишет:

    Спасибо за достоверную информацию. игровые автоматы космолот я изучал до того, как начать играть на этом ресурсе, большинство положительных.

    Мне нравится! Thumb up 0

  • Никита пишет:

    Отличный материал, спасибо. В pin-up casino login выплачивают нормально, без задержек, проблем ни разу не было.

    Мне нравится! Thumb up 0

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень