8.07
2023

Тарифний геноцид

Рубрика: Новости. Автор: Gavrilenko

Напевне, вперше від початку війни люди почали не тільки виказувати своє обурення зростанням цін на комунальні послуги, а й закликати до рішучих дій проти можновладців.

Так, наприклад, в Олександрії ініціативна група збирала людей на площі Попова, щоб вирішити, яким чином змусити чиновників відмовитися від ухвали про оплату опалення місць загального користування “автономщиками”. У групах Facebook цілі пости розбурених дописувачів вимагають ледь не з вилами йти на штурм чиновників. Це вже не кажучи про заклики бойкотувати тарифний геноцид відмовою від сплати за різні абонплати, за постачання, за розподіли та інші комунальні «хитрощі». Людей можна зрозуміти: вони вважають, що війна – не привід знущатися з них, вони й так живуть на межі виживання.
Цікавий допис гуляє просторами інтернету: “Як рубити бабло, так Коломойський, Фірташ, а як відновлювати енергосистему, так народ України”. Щось у цьому є. 2 липня народний депутат Андрій Герус написав: «Україна посідає друге місце в Європі за рівнем спотової ціни на електроенергію. Лобісти енергетичних монополій можуть радіти».
Не встигли обивателі отримати чергові платіжки за електроенергію, як їм приготували нові. Як повідомив виконувач обов’язків керівника підприємства “Дніпро-Кіровоград” Микола Романюк, тариф на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення у Кіровоградській області підвищиться на 39%. Підвищувати тариф будуть у два етапи – з 1 липня, потім з 1 вересня.
Нині діє тариф, визначений 1 січня 2022 року, який становить 45,97 гривні (25,21 за постачання води й 20,76 гривні – за централізоване водовідведення). З 1 липня – 55,02 гривні. З 1 вересня – 63,948 гривні… Добре, що в останню мить це беззаконня призупинив Премер-Міністр. Як це не дивно, але гнів народний змусив таки відреагувати Дениса Шмигаля. У минулу суботу він повідомив наступне: "Нацкомісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) ухвалила рішення підвищити тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення. Рішення не прийнятні. Рішення не погоджені з Урядом. Під час війни ми маємо діяти єдиною командою, особливо в таких чутливих сферах, як енергетика та тарифоутворення. Ми робимо все можливе, аби забезпечити соціальну справедливість. Збільшуємо пенсії. Виплачуємо субсидії всім, хто їх потребує. Допомагаємо регіонам для сталості тарифів на тепло і гарячу воду. Тоді як непогоджені рішення комісії йдуть у розріз із політикою Уряду. Я дав доручення міністру енергетики і міністерству інфраструктури провести додаткові консультації з НКРЕКП щодо можливості перегляду таких рішень»… Незабаром нас чекає зростання цін на паливо. З 1 липня 2023 року планується повернення податків на пальне до довоєнного рівня – ПДВ зросте з 7 до 20%. Директор консалтингової групи «А95» Сергій Куюн вважає, що рішення є правильним, адже це дозволить державі наповнити бюджет, а також зменшити зловживання деяких імпортерів, які почали виводити прибуток із країни шляхом фіктивного завищення цін на імпортований продукт. Проте він нічого не сказав про те, що для споживачів вартість дизеля та бензину зросте в середньому на 6-10 гривень. А це автоматично призведе до подорожчання всього-всього. Не хоче про це говорити паливний лобіст. Так само, як і Мінфін, який вираховував і доповів, що індекс споживчих цін на продукти харчування в цілому у червні 2023 склав 97,81%. Порівняно з попереднім місяцем ціни в середньому зменшились на 2,19%. Що тут скажеш? Мінфін великий – йому видніше. Але ж є й інші статистичні дані: за рік повномасштабного вторгнення продукти харчування в Україні подорожчали на 31,5%. Директор Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Юрій Лупенко, сказав, що у березні 2023 року споживчі ціни на продукти харчування зросли на 26,5% проти відповідного місяця 2022 року. Це при тому, що зарплати, в усякому разі олександрійські, залишилися на довоєнному рівні. Повзуча інфляція зїдає останні збереження пенсіонерів та спустошує гаманці працюючих. Що вже казати про тих, хто не має роботи.

Експерти прогнозують незабаром стрибок вартості великої кількості товарів. Чимало сільськогосподарських земель було втрачено, а інші об’єкти зазнали сильної шкоди. Збільшення витрат бізнесу, у тому числі на енергоносії, окупація територій, ускладнена логістика призвели до прискорення зростання цін на продукти в Україні. Чималі ризики щодо цін на продукти пов’язані з терактом росіян на Каховській ГЕС.
Голова ООН з надання допомоги Мартін Гріффітс заявив, що підрив дамби Каховської ГЕС вплине на глобальну продовольчу безпеку, призведе до зростання цін на продукти. Вже зараз є труднощі із продовольчою безпекою, і “ціни на продукти обов’язково зростуть”…
Є така думка, що Президент з Прем’єр-міністром “посварили” нацкомісію за ненажерливість – це щоб спустити пару з суспільства. Впевнений, завтра знову потихеньку «поповзуть» ціни на газ, сміття, тепло, розподіл тощо. Нам знову розкажуть, що це через незалежні від комунальників чинники, що без здорожчання все встане і взагалі кінець світу настане…
Ось побачите, через місяць, другий, пів року знайдуть “аргументи” для чергового підвищення тарифів. Це система! Яку в нашій країні поки що зламати не може ніхто!

Т. Перепадя

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень