22.12
2023

Як уже повідомлялося, Олександрійською міською радою завершується підготовка Програми економічного і соціального розвитку міста на 2024 рік. Так само, як і раніше, дана Програма залишається наряду з міським бюджетом основним стратегічним документом року, спрямованим на активізацію розвитку усіх галузей життєдіяльності громади та визначення основних завдань цього напрямку. Зазвичай завершують формування річної Програми громадські слухання, після чого вона затверджується і вважається готовою до виконання. Але у зв’язку з воєнним станом у країні громадських слухань з обговорення Програми у їх звичному вигляді не передбачено, і вона обговорювалася онлайн. Які ще особливості Програми в нинішніх реаліях – про це ми говорили з начальником управління економіки Олександрійської міської ради Ростиславом Черевашком. Ось на чому наш співрозмовник акцентував увагу.

– Програма обговорюється на сайті міської ради, і так склалося, що це вже не вперше: ще у попередні роки у зв`язку з коронавірусом було заборонено проведення громадських слухань, потім розпочалася широкомасштабна війна, тому публічне обговорення передбачало надання відповідних пропозицій, але не від анонімів, а від конкретних установ, організацій, наших мешканців зі зворотним зв’язком – щоб ми правильно розуміли зміст, узгодили зауваження і т.п. З 10 листопада по 10 грудня проходило обговорення в розрізі стратегічно-екологічної оцінки, де були рoзміщені і СЕО, і проєкт Програми. А власне обговорення проєкту Програми ми розпочали з 8 грудня, і воно тривало по 18 грудня.

– Структура змісту Програми суттєво відрізняється від довоєнної?
– Відрізняється передусім розділами, які стосуються воєнного стану: це обороноздатність, мобілізаційна підготовка, цивільний захист. На сьогодні їхній зміст є хоча і не повністю, але все ж конфіденційним. Тому вони розміщені у скороченому вигляді, і відповідні показники, які можуть стосуватися цих розділів, а також розділів окремих підприємств, установ, організацій, задіяних у такій діяльності, образно висловлюючись, «забілені» – тобто їх не можна оприлюднювати. Це основна відмінність. А також Програма відрізняється в завданнях. Наприклад, усі ми живемо в одній громаді і бачимо, що дуже багато галузей зараз виконують не притаманні їм завдання: наприклад, і волонтерство, і залучення різних коштів на потреби оборони та ще багато різних заходів, спрямованих на нашу перемогу.
– Напевне, є особливості Програми і в контексті поєднання її з бюджетом наступного року, який також зазнав певних змін у зв’язку з воєнним станом?
– Ось якраз було озвучено й міським головою, що ми вже спрямовуємо на оборону країни податок на доходи фізичних осіб, який нам завжди у попередні часи надходив від військових. У цьому році така сума склала 30 мільйонів, у наступному вона буде не менше 120 мільйонів гривень. Ці кошти взагалі не будуть заходити в міський бюджет, а відразу направлятимуться на оборону. У зв’язку з цим у міському кошторисі немає розділу “Бюджету розвитку”. Проте нам треба не просто утримувати, а й розвивати соціальну сферу – за рахунок не тільки бюджету, а й за рахунок залучених коштів, у тому числі – грантів.
Відмінність Програми ще й у тому, що в подальшому буде активна робота у напрямку залучення різних допомог міжнародної технічної підтримки на реалізацію різних проєктів. У нас у Програмі 35 соціальних проєктів з різних галузей: з медицини – 12, з освіти – 8, з культури – 2, а ще 13 у житлово-комунальному господарстві. Загальна їхня вартість 582 мільйони, це вагома сума, і вона також закладена в Програму, щоб у подальшому винаходити можливості для фінансування цих проєктів.
– Нагадайте, будь ласка, про деякі з них.
– Наприклад, є важливий проєкт, який, сподіваємося, буде розпочатий уже наступного року, – це реновація двох будівель під гуртожитки для внутрішньопереміщених осіб: планується реконструювати колишні тубдиспансер і стаціонар лікарні у мікрорайоні Перемога. Всього таким чином передбачається забезпечити 203 місця проживання для ВПО та інших незахищених верств населення. На це очікується 1 мільйон 15 тисяч доларів США грантових коштів. Грантодавець – потужна управляюча компанія, Міжнародна фінансова корпорація, з якою урядом України ще 1993 року підписана відповідна угода про співпрацю: там кошти і Євросоюзу (переважно уряду Німеччини), і США – це дуже вигідна грантова інвестиція, яку не потрібно буде повертати.
А в реальному секторі економіки за приватні інвестиційні кошти 17 проєктів на загальну суму 524 мільйони, і там 343 робочих місця. Головний проєкт, який, на наші сподівання, запустить приватний інвестор VSI Engineering та його підприємство ТОВ «Станкомлект» на нашому індустріальному парку з аналогічною назвою. Там вагомі інвестиції – більше 300 мільйонів; планують загалом створити 580 робочих місць, в тому числі протягом першого року 116 місць. Місце розташування – колишнє підприємство «Віра-сервіс». Це так звана «Індустрія 4.0», яка передбачає прості етапи навчання працівників, що братимуть участь у виробничому процесі, мінімізуючи при цьому специфічні навички. Це автоматизація, роботизація і таке інше. Крім того, ще є напрямок – збереження довкілля. Одна із специфік «Індустрії 4.0» – вибудова виробничого ланцюга таким чином, щоб, наприклад, відходи виробництва на території одного індустріального парку використовувалися, як сировина для іншого виду виробництва. Або продукція одного виробничого процесу була комплектуючою складовою іншого виробництва. Таким чином будуються виробничі процеси з мінімумом відходів, що дуже корисно для довкілля. Разом з тим в Україні, незважаючи на воєнний стан, започатковані вже тенденції “Індустрії 5.0”, яка передбачає врахування усіх особливостей, пов’язаних з нинішніми умовами. Це виклики, спричинені війною: ліквідаціяя підприємств, закриття ринків збуту колишніх країн СНД. Тому треба переорієнтовуватися на західну Європу, що українські підприємства і роблять. Напрямки дуже різноманітні: крім традиційного сільського господарства, це і добрива, машинобудування, великі станки.
З іншого боку, чим ще відрізняється Програма в реаліях війни: ми працювали і минулого року, і тепер, так само і наступного плануємо працювати в напрямку допомоги підприємствам реального сектора, бо в них через логістику ускладнилося у зв’язку з війною постачання певними матеріалами, які необхідні їм для виробництва. Тут нам допомагає, зокрема, Обласна торгово-промислова палата. Також починаючи ще з минулого року, активно працюємо в напрямку залучення в Олександрію підприємств по релокації. На сьогодні у нас розміщено 20 субєктів підприємництва таких напрямків діяльності, як перевезення на замовлення, виробництва пластикових, алюмінієвих труб різних діаметрів, хімічне виробництво, харчова продукція. Ці та інші підприємства релоковані в тому числі й на вільних виробничих площах. Це більше ста нових робочих місць (хоча такі підприємства переїхали до Олександрії зі своїми працівниками, але і наші мешканці теж у них працюють), а також податки у місцевий бюджет. – Відомо, що на управління економіки ще раніше покладені й питання стосовно конт-ролю за дотриманням трудового законодавства… – На сьогодні ми не маємо повноважень накладання штрафних санкцій за порушення трудового законодавства. Але використовуючи певні важелі впливу, все одно управлінням економіки на сьогодні легалізовано працю 156 чоловік, обстежено більше тисячі субєктів підприємництва – це плюс до міського бюджету 1,5 мільйона гривень. Крім того, перереєстровуємо фізичних осіб підприємців, які є внутрішньопереміщеними особами – за минулий і теперішній рік їх уже 59. Також і за рахунок нашого міського фонду підтримки підприємництва допомагаємо перереєструвати підприємців – на сьогодні вже 316 чоловік. В основному це перша і друга групи платників єдиного податку, там розрахунковий економічний ефект становить 6,9 мільйона гривень. Треба і надалі розширювати коло оподаткування для більшої бюджетоспроможності територіальної громади – на це розрахована наша робота.
– Щодо інших напрямків роботи…
– Наприклад, практично щоденно до управління економіки приходять по 3 – 4 особи зі зверненнями щодо захисту прав споживачів. Ми такі питання вирішуємо в робочому порядку, але якщо це не вдається, то направляємо громадян в Держпродспоживслужбу, яка має право накладати штрафні санкції. Те ж стосується і з питаннями порушень легалізації праці, тіньової занятості – тут проблеми можуть вирішуватися як нами, так і на рівні Держпраці. Окрема робота – акцизний податок. Робимо перевірочні рейди майже щотижня для виявлення порушень і вжиття заходів – це також сприяє наповненню бюджету.
На території громади свою сільськогосподарську діяльність здійснюють майже 30 фермерських господарств. З початком воєнної агресії рф проти України спостерігається регрес в агросекторі, вибули з колії більшість аграріїв, які готувалися до посівної кампанії 2022 року. Тож коли була запланована посівна кампанія в агросекторі, виник ряд проблем, і ми намагалися допомагати і минулого, і цього року через гранти насіннєвим матеріалом і добривами.
Також варто зазначити, можливі інвестори продовжують цікавитися буровугільним виробництвом, але тепер ми вимушені перенаправляти їх в селища Пантаївку або Приютівку, бо це вже інші територіальні громади, на землях яких розташовані родовища вугілля.
А узагальнюючи, можна сказати, що як і раніше, основними завданнями Програми залишаються підвищення рівня та якості життя населення за рахунок ефективного використання потенціалу, реалізації інвестиційних, у т.ч. енергозберігаючих проєктів та заходів, створення сприятливих умов для ефективної зайнятості трудових ресурсів та нових робочих місць, нарощування обсягів промислового виробництва та реалізації продукції, розвитку підприємництва, підвищення бюджетоспроможності та розвитку усіх сфер. Ознайомитися з повним змістом прграми можна на офіційному сайті Олександрійської міської ради.


Наш кор.

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень