26.01
2018

   Тема безвізу з Євросоюзом, отриманим півроку тому, здавалося б, мегапозитивна і навколо неї дуже просто вибудовувати рейтинги Президента Петра Порошенка. Однак проблеми, пов’язані з безвізом, які уряд України намагався вирішити у минулому році, «перетекли» у новий: гігантські черги на виготовлення біометричних паспортів, проблеми з чергами на кордонах через так званих «євробляхарів» і місцевих «човників».

  З 1 січня цього року правила виїзду українців на власному автотранспорті на територію Євросоюзу дещо ускладнилися: необхідно мати при собі талон техогляду автотранспортного засобу, що досі було необов’язковим на території України.

   Наприкінці року Президент Петро Порошенко схвалив таке доволі скандальне положення Податкового кодексу, як додаткове оподаткування посилок з інших країн. Нововведення завдасть фінансового удару передусім по інтернет-магазинах, які останнім часом набирають великої популярності завдяки відчутній різниці у цінах між ними та іншими різновидами торгівлі. Таким чином, невеликі інтернет-магазини можуть не витримати конкуренції, а більш розвинуті перекладуть додаткову вартість товарів, спричинену новим митом, на плечі покупців.

   Крім того, обмежень зазнали і приватні поштові відправлення «звідти»: без мита можна отримати одну посилку вартістю максимально 150 євро на місяць або не більше трьох на місяць, якщо їхня сумарна вартість не перевищуватиме знову ж таки 150 євро. Інакше вже четверта посилка оподатковуватиметься незалежно від суми вартості усіх інших.

   “Укрпошта” вирішила у цьому році поборотися зі своїми численними конкурентами, знизивши тарифи на пересилання посилок та інших поштових відправлень. Але не варто занадто цьому радіти: дешевшими стали, наприклад, бандеролі до 10 кг, а важкі посилки, навпаки, подорожчали.

   З 1 січня вступило в силу законоположення про збільшення з 15 до 25 років мінімального трудового стажу, який необхідний для тих, хто розраховує на пенсійні виплати. Протягом наступних десяти років вимоги до страхового стажу щороку зростатимуть, і в 2028 році він досягне визначених останніми змінами у пенсійному законодавстві 35-ти років. Тоді вийти на пенсію у досі визначені 60 років українцям і українкам буде досить складно.

  З початком нового року зріс розмір мінімальної заробітної плати на 16,3 відсотка, і тепер вона становить 3 723 грн на місяць. Прожитковий мінімум з першого січня становить 1700 гривень. З 1 липня він становитиме 1777 грн, а з 1 грудня 2018 року – 1853 гривні на місяць. Разом з тим, економічні експерти й оглядачі вже вкотре зауважують, що на такі зарплати, а тим більше – прожиткові мінімуми гідно прожити неможливо. Справді, мінімалка офіційно зросла лише на 523 гривні (реально після всіх відрахувань із зарплати ця сума менша), і це навіть не покриває дійсного рівня інфляції, кажуть фахівці. То що вже казати про розмір прожиткового мінімуму…

  А от за народних депутатів можна порадіти: у цьому році їхні зарплати зростуть удвічі, а витрати на утримання одного лише апарату Верховної Ради сягнуть закладених у Держбюджеті-2018 півтора мільярда гривень!

   Нічого нового поки що не спостерігається у політиці надання субсидій населенню. Втім, вони по суті і не являються такими: гроші з Державного бюджету йдуть не безпосередньо громадянам на оплату ЖК-послуг, а на рахунки приватних енергетичних компаній-монополістів, які тепер самі собі встановлюють тарифи фактично безконтрольно. Ще у першому півріччі минулого року Прем’єр-міністр В.Гройсман і міністр соцполітики А.Рева багато говорили про необхідність якнайскорішого запровадження адресних субсидій, але на даний час про це знову не йдеться.

    Звісно, найбільше людей хвилює зростання цін на товари і послуги. Проблема настільки складна, що тут вже якось не до розмов про подорожчання на декілька гривень сигарет і горілки: дорожчають один за одним набагато важливіші і просто життєво необхідні для людини продукти харчування. І багато істин тут не відкриєш: підвищення цін відбувається постійно, як у зв’язку з інфляційними процесами (котрі, всупереч запевненням уряду, сягають не одиниць, а десятків відсотків), так і незалежно від них. Справді, протягом минулої весни і літа гривня по відношенню до іноземних валют, за словами урядовців, «зміцнювалася», а споживчі ціни все одно неухильно лізли вгору.

  Отож з огляду на те, що уряд у 2018 році вважає за реальний курс гривні 29,3 за 1 долар, то очевидним залишається сумний факт: ціни ростимуть і надалі так само безконтрольно і хаотично, оскільки запланований «ріст економіки» урядовці бачать насправді у заздалегідь запланованій… інфляції.

  А щодо невеселих прогнозів експертів – у з’язку з невиваженою внутрішньою економічною політикою, у першу чергу дорожчатимуть молочні і м’ясні продукти, риба, сири (далі перелік не хочеться продовжувати).

   З неїстівного – однозначно підвищаться ціни і тарифи на бензин, газ, теплову енергію. У ЗМІ ходять вперті відомості, що навіть оператори мобільного зв’язку, які працюють на території України, і ті таємно між собою домовилися, аби одночасно і разом підвищити середню вартість своїх послуг вже у першому півріччі цього року. Так само й інтернет-провайдери: деякі з них вже підвищили вартість зв’язку з 1 січня просто без різних там домовленостей.

  У світі останнім часом подорожчала нафта. І якщо на українському ринку вартість пального і нафтопродуктів в усі часи тільки зростала (навіть тоді, коли світові ціни на нафту стрімко падали !), то що цей факт означає для нашої економіки, напевне, пояснювати не варто…

   Але найсумніше в усьому цьому, сходяться у думках фахівці, що нічого якісно нового уряд робити у новому році (як і в попередні) не збирається, аби реально розвивати економіку: ні виводити економіку з внутрішньої «тіні», ні проводити жорстку (або хоча б первинну) деофшоризацію, ні вести справжню, а не показушну боротьбу з корупцією на всіх рівнях. Отож чекаємо наступного, вже цьогорічного «поліпшення», так переконливо задекларованого нашими можновладцями.

О.Сокорський

Один комментарий

  • Анонім пишет:

    +++ Чудовий, аналітичний, зведений обзор соціалки, з логічними поясненнями і критичними авторськими висновками… Спс.
    Перспектива невтішна, зате правдива!

    Мне нравится! Thumb up 0

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень