7.04
2023

Нещодавно відбулася координаційна рада керівників правоохоронних органів Олександрійського району, метою якої стало визначення спільних скоординованих заходів, направлених на поліпшення криміногенної ситуації у регіоні з урахуванням стану протидії злочинності на території Олександрії та Олександрійського району за 2022 рік. Також обговорювалися заходи, спрямовані на підвищення ефективності боротьби зі злочинністю та її профілактики.
Керівник Олександрійської окружної прокуратури Артем Моргай розповів про результати роботи правоохоронних органів у 2022 році, якими поділився з нашими читачами.

– Незважаючи на повномасштабну російську агресію, наша прокуратура працювала і працює у штатному режимі, забезпечуючи виконання завдань, визначених Конституцією України, – сказав він. – Нашу роботу можна розділити за такими напрямками.
Переселенці та колаборанти
Для забезпечення фіксації злочинів, скоєних військовими Російської Федерації, в окружній прокуратурі діє телефон “гарячої лінії” для громадян, які постраждали внаслідок військової агресії.
Крім того, прокурорами організовувалися зустрічі з переселенцями, де виявлялися факти порушень прав та інтересів громадян України. Нашими співробітниками відпрацьовано більше 3 тисяч переселенців, які проживають на території Олександрійського району. Загалом органами поліції та окружною прокуратурою з початку війни розпочато більше 300 кримінальних проваджень за статтею 438 КК України за фактами порушення законів та звичаїв війни, у яких проведені першочергові слідчі дії, та які скеровані до відповідних підрозділів УСБУ інших областей, на території яких вчинено відповідні злочини.
Поряд з цим, прокурорами у співпраці з іншими правоохоронними органами вжита низка заходів, направлених на виявлення так званих прихильників “руського міра”. Вдалося виявити та задокументувати факт виправдовування та визнання правомірною агресію Російської Федерації проти України з боку мешканця Олександрії. Після проведення слідчих дій та відповідних експертиз, провадження передано до Служби безпеки України в Кіровоградській області для подальшого досудового розслідування. За даним фактом уже відбувся суд, який набрав законної сили. Обвинувальний отримав 3 роки позбавлення волі, 2 роки іспитового строку.
Ухилення від мобілізації
Зросла кількість облікованих кримінальних правопорушень за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації в особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період – 15 (по області всього 23).
Протягом 2022 року окружною прокуратурою до суду скеровано 4 обвинувальних акти за ознаками злочину, передбаченого ст. 336 КК України. За кожним фактом суд виніс обвинувальні вироки.
Однак станом на сьогоднішній день у провадженні перебуває ще значна кількість кримінальних проваджень вказаної категорії, по яких в найближчий час планується прийняття кінцевих процесуальних рішень.
Бюджетна сфера
У 2022 році окружною прокуратурою до суду скеровано 11 обвинувальних актів з кримінальних правопорушень у бюджетній сфері, вчинених службовими особами на загальну суму більше ніж 2,5 млн грн. Переважна більшість досудових розслідувань, скерованих до суду, стосується фактів заволодіння бюджетними коштами при будівництві або ремонтних роботах.
Порівнюючи з 2021 роком, робота за даним напрямком покращилася, проте треба зауважити, що обвинувальні акти у цій сфері направ-лялися стосовно директорів підприємств, які проводили роботи, працівників, які здійснювали технічний нагляд за вказаними роботами. Значна увага за даним кримінальним провадженням приділяється також іншій стороні – замовникам робіт (це посадові осіби органів місцевого самоврядування та органів державної влади). Також до суду скеровано обвинувальний акт за фактом привласнення начальником фінансового відділу (головним бухгалтером) Петрівської районної ради понад 700 тис. грн бюджетних коштів, які призначалися для виплат заробітної плати.
Корупційні злочини
Минулого року нашою прокуратурою скеровано до суду 9 (проти 5 у 2021 році) обвинувальних актів з кримінальних правопорушень, пов’язаних з корупцією, вчинених службовими особами на загальну суму більше ніж 3,5 млн грн.
Із вказаних проваджень можна виділити справу за фактом заволодіння директором товариства майже 1 млн грн бюджетних коштів при здійсненні ремонту у Світловодську.
Щодо земельної реформи
До суду скеровано 3 обвинувальні акти з кримінальним правопорушенням у земельній сфері на загальну суму більше ніж 969 тис. грн.
Із вказаних проваджень можна виділити справу за фактом зловживання службовим становищем, здійсненим організованою групою керівного складу однієї із сільських рад Олександрійського району, дії яких привели до вибуття із власності територіальної громади землі вартістю понад 900 тис. грн.
У ході досудового розслідування встановлено, що голова, секретар та землевпорядник без винесення питання на сесію та без голосування депутатів оформляли та виносили рішення щодо передачі земельних ділянок у власність окремим громадянам України, які в подальшому передавалися в оренду чоловіку голови сільради.
Природоохоронна сфера
Минулого року до суду скеровано 29 кримінальних проваджень у сфері охорони навколишнього природного середовища (у 2021 році – 27) та одне клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру.
Статистичні показники
За минулий рік у Єдиному реєстрі досудових розслідувань зареєстровано 3968 кримінальних правопорушень (проти 5144 у 2021 році).
Почну з проблемних показників. Протягом вказаного періоду зросла кількість особливо тяжких злочинів (59 проти 45 у 2021 році). Число очевидних умисних убивств збільшилося на 40 відсотків (з 5 до 7). Досі залишається нерозкритим вбивство двох осіб на території Петрівської ОТГ.
Відмічається зростання кількості тяжких злочинів (1156 проти 895). Також зросла кількість шахрайств (442 проти 299).
Поряд з цим зменшилася кількість правопорушень проти життя та здоров’я особи (176 проти 159). Зменшилося число умисних тяжких тілесних ушкоджень (9 проти 13).
Значно зменшилася кількість кримінальних правопорушень проти статевої свободи та статевої недоторканості (з 19 до 1). Зґвалтувань взагалі не було зафіксовано (проти 13 у 2021 році).
Також відзначається зменшення злочинів, безпосередньо пов’язаних зі збутом наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів (з 24 до 17).
Залишилася на рівні позаминулого року кількість кримінальних правопорушень, пов’язаних з незаконним поводженням зі зброєю, бойовими прикрасами або вибуховими речовинами.
Стосовно загальнокримінальної злочинності, то впродовж минулого року розслідувалося 12187 кримінальних проваджень. До суду ске-ровано 399 проваджень з обвинувальними актами.


В. Петренко

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень