20.01
2016

Правова допомога для всіх

Рубрика: Новости. Автор: Gavrilenko

 Олександрійський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги зібрав засідання круглого столу, щоб прозвітувати про результати своєї роботи за перші півроку, поділитися надбаннями і планами на майбутнє, а також прийняти пропозиції про подальшу взаємодію і співпрацю з різними структурами. Темою засідання стали перспективи розвитку безоплатної правової допомоги в Україні і, власне, у нашому місті.

Тут варто зробити невеликий відступ і пояснити, що надання безоплатної правової допомоги – це соціальна програма уряду країни, що гарантує людям ефективний захист їхніх прав. Первинна правова допомога – це консультації, які громадяни можуть отримати у будь-якій державній структурі, куди звертаються у справах. Безоплатна ж вторинна правова допомога надається для захисту прав людини у суді за кошти Державного бюджету. Простіше кажучи – це адвокатські послуги, які оплачує не громадянин, а держава. Право на отримання безоплатної вторинної правової допомоги мають малозабезпечені особи, інваліди, біженці, ветерани війни (у тому числі учасники АТО) та члени сімей загиблих, особи, які мають особливі трудові заслуги перед державою, жертви нацистських переслідувань, реабілітовані тощо.

Надання такої допомоги забезпечують 100 місцевих центрів по всій Україні, з них три – у Кіровоградській області: Кіровоградський, Олександрійський і Голованівський.  Найбільшу територію охоплює Голованівський центр  – він обслуговує 9 районів, Олександрійський – шість: Олександрійський, Світловодський, Онуфріївський, Петрівський, Знам*янський та Олександрівський . З моменту створення місцевих центрів на території України до них звернулися понад 35 тисяч громадян у цивільних та адміністративних справах, із них понад 7,5 тисяч отримали допомогу адвокатів.

— Олександрійський центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги почав роботу 1 липня 2015 року, — розповів директор центру Анатолій Руденко. — За шість місяців до нас звернулися 787 громадян, 518 з них надано консультації, 232 направлені в інші установи та організації (залежно від теми запитів). По 179 зверненням  надано доручення адвокатам для надання вторинної правової допомоги. Наголошую на тому, що місцеві центри надають допомогу лише в цивільних та адміністративних справах, а у кримінальних – регіональні центри.

Найчастіше звернення громадян стосуються сімейного та спадкового права, земельних питань, представлення інтересів у судах — для цього ми даємо доручення адвокатам. Адвокати звітують про свою роботу, акти про виконання доручень нами ретельно перевіряються – за шість місяців перевірено 238 актів. Перевіряємо якість роботи і правильність нарахування плати. Держава оплачує лише послуги адвоката, а судовий збір та вартість експертизи громадянин сплачує самостійно. На сьогоднішній день в Олександрійському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги працюють 10 співробітників при штатній чисельності в 16 осіб. У нас сформувався колектив професіоналів, усі з досвідом роботи у різних профільних інстанціях.

Анатолій Миколайович повідомив: цього року центрам правової допомоги частково передадуть повноваження управлінь юстиції – про це є наказ міністра юстиції від 25.12.2015 №2748\5 «Про реформування територіальних органів міністерства юстиції України та розвиток системи надання  безоплатної правової допомоги». Як зазначив міністр юстиції України Павло Петренко, система надання безоплатної правової допомоги у 2016 році буде розширена і отримає функції органів юстиції на місцях. Таким чином люди, які звертатимуться до центрів, зможуть отримати первинну правову допомогу, консультації, допомогу адвоката, необхідні документи як через фронт-офіс, так і через онлайн-сервіси. Є проект закону про створення єдиної бази даних – тоді людям не потрібно буде надавати ніяких довідок, уся інформація про неї буде доступною у будь-яких державних інстанціях.

–До нас звертаються люди, які роками не могли розв*язати свої проблеми, марно оббивали пороги різних інстанцій, — зауважив начальник відділу взаємодії з суб*єктами надання безоплатної вторинної допомоги Олександрійського ЦБПД Володимир Світановський. – Більшість з них просто не знали, куди звернутися, у них не було змоги отримати консультацію юриста, скористатися послугами адвокатів, тому що за це треба платити кошти. І  тільки у нашому центрі вони отримують суттєву допомогу.

Володимир Адамович відзначив, що усі присутні на засіданні круглого столу (а це – керівники і представники управлінь юстиції, праці та соціального захисту населення,  Пенсійного фонду, територіального центру, Державної виконавчої служби, структурних підрозділів райдержадміністрації та міської ради, служби у справах дітей тощо) є суб*єктами первинної правової допомоги, тому мають обов*язково співпрацювати, що сьогодні успішно виконується, і за це усім – велика вдячність і прохання – направляти відвідувачів до центру надання правової допомоги, якщо люди її потребують.

Громадяни звертаються до центру з будь-яких питань правового характеру – від зміни неправильно написаної літери у прізвищі до виплати державної допомоги, надання субсидій, виплати аліментів, стягнення боргів по заробітній платі, стосовно відсутності виплат дітям війни. Останнім часом почастішали звернення учасників АТО з питань виділення земельних ділянок і підтвердження статусу  – не лише в Олександрії, а й у Знам*янці, Олександрівці, Світловодську.

Як стало відомо, планується, що незабаром до центрів надання правової допомоги зможуть звертатися усі без винятку — у проекті є положення про розширення категорії громадян, які мають право на отримання безоплатної правової допомоги  і збільшення вдвічі суми доходів, при якій людина може скористатися послугами ЦБПД. На момент відкриття центру у липні 2015 року сума мінімального прожиткового мінімуму, які давала людині право на отримання безоплатної правової допомоги, складала 949 гривень. Зараз – 1176 гривень. Якщо склад сім*ї 4 особи  — загальний сукупний  дохід для отримання безоплатної правової допомоги має бути не більше прожиткового мінімуму на кожного члена сім*ї. До треба надати довідку про склад сім*ї, копію паспорта, посвідчення (учасника АТО, бойових дій, пенсійне) та довідку про доходи сім*ї.

Олена Карпачова

.

Один комментарий

  • ARлЕkiNo пишет:

    Доречно було би додати, що судовой збір останнім часом ЗРІС до суми дуже близькоі до 500грн, експертиза – різні суми, але навряд менше 1000+?… От тут криється “щира соціальна допомога” держави, для хронічних злиднів. “С паршивой овцы, хоть шерсти клок”!

    Мне нравится! Thumb up 0

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень