8.09
2023

Незважаючи на несподівану зливу, 27 серпня в Олександрії на Соборній площі відбувся благодійний Hip-Hop-фестиваль, організований відеорежисером і волонтером Ельміром Асадовим. Першочергова мета – допомогти бійцям, які захищають Україну у складі 78 полку «Ґерць». Ще одна важлива місія заходу – продемонструвати, що кожен може наближати перемогу і допомагати українцям, андеграунд культура не стоїть осторонь, коли нашим воїнам потрібна допомога. Брейк-данс, реп, графіті, розіграш трофеїв з фронту – на фестивалі було що послухати і на що подивитися.

Рік тому в Олександрії відбувся благодійний Hip-Hop-концерт в підтримку 95-ї бригади. В його ході були зібрані кошти на придбання комплектів тактичного одягу для 14 осіб.
Цьогоріч на Соборній площі виступили: DIONYX, Original Breaking Kids (Андрій Дзюбенко), Freezer (Мирослав Царевський, волонтер), B-Boy Cosmo, B-Boy Troff, B-Boy Aparat, Raindy, Shotakoe, DJ Johny Blaze, B-Boy Vagus, Cheerfuldancer, Тетяна Чорнобривець, Євгенія Гелеверя, Rowdy, Мікроб, Eqiyuoe.
Запрошений гість Артем Лоік – один із засновників української реп-культури, на жаль, не виступив через те, що після дощу вийшла з ладу звукова апаратура. Також відмінили виступи Fungus Frog, Teys, Glordy, Try. Біля сцени графітчики малювали картини, які потім розігрувалися на благодійному аукціоні. Одним із учасників фестивалю був художник зі Сміли Артем Мигаль.
Загалом було зібрано понад 19 тисяч гривень. Але збір коштів від продажу лотів триває на Instagram-сторінці Hip-Hop-фестивалю. Приємно здивувало те, що серед глядачів була не лише молодь, а й літні люди, які активно підтримували виконавців і донатили.

Ми поспілкувалися з одним із учасників фестивалю. 20-річний Іван Чиж – хореограф, випускник Олександрійського фахового коледжу культури і мистецтв – продовжує навчання в Уманському державному педагогічному університеті ім. П.Тичини, працює в Будинку дитячої та юнацької творчості, веде хореографічний гурток Groovy Company (крута – або качова – компанія). Також Іван – актор театрів ПК «Світлопільський», пробує себе у стендапі, експериментує в інструментальному жанрі та електронній музиці і розвивається у напрямку сучасної хореографії. А серед молоді він відомий як DIONYX – Hip-Hop-виконавець. Іван сам пише тексти і біти. Говорить, музичний слух – це генетична спадщина від батька – меломана і мультиінструменталіста, танцювальні здібності – від дідуся, відомого у Ямполі хореографа, та цілеспрямованість і дисципліна – від мами, гарного вчителя фізики в Мультипрофільному ліцеї. Іван успадкував творчу натуру, з трьох років був учасником хореографічної студії «ШОК» (керівник Тетяна Ребер), в 11-12 років додатково почав займатися у народному ансамблі «Віночок». Приблизно у цьому ж віці почав писати римовані тексти. Проби пера під мінусовки з інтернету були про підліткове кохання. А перший серйозний вірш – про маму. «Пишу про те, що мене турбує, я росту – і тексти моїх пісень змінюються. Я працюю над ними, вдосконалюю і будую так, щоб вони чітко й ритмічно лягали на біт», – говорить Іван.
З 12 років, коли почав писати пісні, став вести блог у YouTube, сам знімав і монтував відео. Щодо аранжувань, говорить: лише зараз досяг рівня, коли власні роботи подобаються. Іван прокачує навички дизайну і роботи з Фотошопом – одним словом, розвивається у декількох творчих напрямках. У DIONYX уже вийшло три відеокліпи: мудвідео на його перший український реліз «Warior» (Воїн), кавер на пісню Кalush «Тіпок» – любительська зйомка смартфоном, і «Звук мого регіону (Юра Бардаш diss)». Композиція присвячена українському музичному продюсеру Юрію Бардашу (“Quest Pistols”, “Нерви”, “Луна”, “Гриби”, Wellboy), який понад 20 років жив у Києві та заробляв гроші на українських виконавцях, а на початку війни перейшов на бік Росії і відкрито закликав до капітуляції української держави.
«Я писав текст впродовж місяця, – розповів Іван. – Більша частина часу йшла на серфінг – пошук потрібної інформації. Цей diss – відповідь на трек Бардаша «Poziciya». Виконавцю відповіли семплуванням його ж трека, та вразили його ж зброєю – російською мовою. «Звук мого регіону» – також відповідь на те, що Бардаш організовував конкурси талантів з такою назвою на окупованій території Донецької області».
Кліп знімався в Олександрії. Вокал, звук, аранжування – Іван Чиж. Режисер, оператор, монтаж – Ельмір Асадов, хореографія – Дмитро Ляшко (B-Boy Cosmo), Hell Kiss та Євгенія Гелеверя. У масових сценах задіяні ті, хто відгукнувся на прохання допомогти без бюджету, на власному ентузіазмі. Кліп набрав понад 4 тисячі переглядів в інтернеті.
До речі, нікнейм DIONYX – похідне від імені одного з найпопулярніших богів Давньогрецького пантеону (Діоніс – бог рослинності, родючості, покровитель виноградарства й виноробства) і американського Hip-Hop-гурту Onyx.
В усьому світі реп та хіп-хоп- виконавці – волелюбні бунтарі, що не бояться прямим текстом висловлювати власні думки про гострі соціальні проблеми. В довільній формі, вуличною мовою без прикрас вони заявляють про свої думки, відчуття і світогляд, і саме ця правдивість вабить фанів, як молодь, так і зрілих людей. «У своїх треках я намагаюся в першу чергу висловити власні емоції, переживання і думки про нашу дійсність, про сьогодення. У мене є декілька пісень, які ще не вийшли на музичних платформах. Вони написані протягом півтора року й увійдуть до мого дебютного міні-альбому. Як і мої інші треки, альбом буде доступним на YouTube Music, Spotify, Apple Music, YouTube та інших платформах, – поділився планами Іван. – Крім того, незабаром вийде трек Olex Cypher – вісім олександрійських реп-виконавців в одному треці.
Хіп-хоп для мене – це спосіб висловити свою думку і боротися за правду. Він дає можливість сказати про все лаконічно, донести слухачам саму суть. Звичайно, з роками цей напрямок стає все більш розважальним, змішується з іншими жанрами, багато виконавців співають про більш спокійні теми. Але справжній hip-hop був і залишається голосом вулиць. І це добре, коли музиканти і слухачі ловлять один groove».


Ярослава Волошко

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень