13.06
2015

Невідомість часто лякає нас більше, ніж реальний стан речей. Сказане цілком можна віднести до такого, досі невідомого для багатьох нововведення, як податок на нерухомість. У зв’язку з прийняттям на початку нинішнього року урядом країни змін до законоположення про цей вид оподаткування, в «ОТ» вже розповідалося про основні з них. Але наближення терміну сплати податку, згідно з цими новаціями, викликає нові запитання у наших читачів, що і спонукало редакцію знову звернутися до фахівців за додатковими роз’ясненнями. Надати їх погодилася головний державний інспектор з питань комунікації Олександрійської державної податкової інспекції Яніна Нечипоренко.

Кор.: – Найбільше турбує людей те, що з 1 липня, як вважає багато хто з них, рівень даного податку зросте до «драконівських» розмірів…

– Почнемо з того, що взагалі податок на нерухоме майно сам по собі не є чимось новим. З податком на житлові приміщення, який сплачують громадяни, ми працюємо вже декілька років. А от плата за нежитлові будівлі, які є у власності фізичних осіб, підприємців (юридичних осіб) – це законодавча новація, яка з’явилася з січня 2015 року. Тепер по порядку.

За житлові приміщення громадяни сплачуватимуть у цьому році податок, нарахований за 2014 рік, згідно з нормами законодавства, які діяли на той час. А вони були такими: для квартир пільгова площа (тобто та, на яку не нараховувався податок) становила до 120 м2, для житлових будинків – до 250 м2. Якщо у людини у власності і квартира, і будинок, то пільгувалися разом 370 м2. Правда, спочатку сюди входила лише житлова площа, але потім до обчислення плати стала братися загальна. Отже, податок на нерухомість нараховується лише за понаднормову площу. Наприклад, ви маєте житловий будинок загальною площею 280 м2. Податок буде нарахований за понаднормові 30 м2 за ставкою минулого року – 1% від мінімальної зарплати, що дорівнює 12 грн. 18 коп.

– Що чекає нас наступного року?

– У 2016 році громадянам буде нараховуватися податок на нерухомість за 2015-й рік, тоді ж вони й отримають відповідні платіжки. Але вже за новими правилами: з 1 січня 2015 року Податковим кодексом запропоновано зменшити удвічі пільгові площі житла (до 60 та до 120 м2 для квартир і будинків відповідно). Але не варто від цього впадати у відчай. Закон дозволяє місцевим органам влади самостійно визначати ці показники для підвідомчих їм територій. Олександрійська міська рада вирішила встановити пільгову площу для квартир – 75 м2, для житлових будинків – 150 м2. У сумі для одного власника виходить 225 м2. Очевидно, що, завдяки такому рішенню, значна кількість громадян “випала” з числа потенційних платників податку за житлову нерухомість. Якщо когось цікавлять ставки податків – вони є на сайті міської ради (рішення №1528 від 23.01.2015 р.). Зверніть увагу: минулого року ставка податку для житлового будинку була 12 грн. 18 коп. за кожен понаднормовий квадратний метр, а з цього року вона є удвічі меншою – 6 грн. 9 коп. Так само і для квартир. Але слід зауважити: пільгування площі житла не застосовується, якщо власник здає його в оренду або використовує для підприємницької діяльності – податок у такому разі нараховується на всю загальну площу квартири чи будинку, незалежно від їхніх розмірів.

– А як оподатковуватимуться нежитлові приміщення і що до них відноситься?

– Все, що розташоване на індивідуальній присадибній ділянці (подвір’ї), крім житла: літні кухні, хліви, погреби, майстерні, вбиральні, гаражі і т.д. Помилковою є думка, що площі цих господарських будівель додаються до площі житлового будинку і податок нараховується за все разом. Насправді ставку податку на нежитлові приміщення в Олександрії міською радою встановлено у розмірі всього 0,1% від мінімальної зарплати, тобто 1 грн. 22 коп. за 1 м2, хоча Кодексом було рекомендовано у межах одного відсотка. Тобто, менше вже просто нікуди. Слід наголосити: пільгування площі нежитлових приміщень законом не передбачене.

– Як повинен діяти і куди звертатися сумлінний платник податку на нерухомість, чи повинен він надавати податковій службі технічні дані (тобто, відомості про площу) власних будівель?

– Самоcтійно не треба нікуди звертатися. Власник житлової нерухомості отримає поштою до 1 липня цього року платіжку з зазначеною сумою податку за минулий рік та усіма банківськими реквізитами, куди його слід сплатити. А платіжні повідомлення на сплату податку на нежитлові будівлі за 2015-й рік надійдуть людям лише наступного року. Ніякої технічної інформації надавати не потрібно – ми її отримаємо з Державної реєстраційної служби. Також не треба у даному випадку заповнювати податкову декларацію. Отримавши повідомлення, громадянин повинен сплатити податок протягом 60-ти календарних днів. Якщо людина не згодна з сумою зазначених у повідомленні нарахувань, вона має право з’ясувати це питання особисто, відвідавши податкову інспекцію за адресою: м. Олександрія, вул. Пролетарська, 17, кімната 206. Для довідки: надходження від податку на нерухомість юридичних осіб (він весь іде до місцевого бюджету) на початок червня склали по району 114 тис. грн., по місту – 164 тисячі (очікувалося 124 тисячі). Перші надходження від фізичних осіб становлять поки що 2 тисячі гривень.

О.Наріжний

.

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень