5.10
2022

Нещодавно Україною почав курсувати «Потяг до перемоги», який присвячено тимчасово окупованим територіям. У складі потягу 7 вагонів, які розписали українські митці, серед яких були художники з Олександрії – Сергій Ґрес, Валентин Кузьменко з Олександрійського центру сучасного мистецтва. Ми зустрілися з Сергієм, який розповів подробиці гучної акції.

– Акція дійсно була гучною, – каже Г`рес, – адже її показали на всіх вітчизняних телеканалах і не тільки. Нам пощастило стати її учасниками, чим ми надзвичайно пишаємося. Для того щоб зрозуміти важливість цієї події, треба зробити невеличкий екскурс в недавнє минуле.
Як і у всіх творчих людей країни, у мене до війни було безліч планів та задумів на майбутнє. Наприклад наше громадська організація Олександрії “Покоління Культури” окрім дизайн-коду і бренду міста, планувало відкрити у місті мистецький центр, де кожна творча людина змогла б реалізовувати свої можливості. Тут мали б розміститися галерея, мистецькі магазини, кафе, майстерні. Було вже підібране приміщення, був готовий проект, а ми були за крок до отримання гранту від Українського культурного фонду. Але війна внесла свої корективи і ми почали навчати захисників міста робити “коктейлі Молотова”.
Проте у кожного з нас вирували важкі емоції у зв’язку з повномасштабним вторгненням, і кожен втілював їх у творчість. Тож ми вирішили організувати виставку під назвою “Минуле війна майбутнє”. Я, як голова ГО “Покоління Культури” та голова молодіжної ради Олександрії, а також об’єднавши сучасних митців Олександрії, взявся за організацію. Команда митців: Валентин Кузьменко, Егор Казьмін, Василь Давиденко разом зі мною придумали концепт і назву – «Олександрійський центр сучасного мистецтва», або скорочено «ОЦСМ». Знайшли місце в колишньому універмазі «Жовтневий» де розмістився волонтерський центр «Час добра» Володимира Дожджаника і попросилися зайняти третій поверх. Так в Олександрії з‘явився центр сучасного мистецтва.
Так ось, серед відвідувачів виставки була художниця – переселенка з Харкова Ірина Водолаз. Ми познайомилися, вона була вражена виставкою. І через кілька місяців вона повідомила, що є цікавий проект і надала координати організаторів. Я зв’язався з ними, розповів про досвід участі у значних проектах, наприклад, панно на станції метро Театральна в Києві, а вже через кілька днів нас було запрошено для участі у заході, що мав назву “Потяг до перемоги”.
Для реалізації цього проекту Укрзалізниця надала сім вагонів, кожен з яких мав бути художньо розписаний згідно вибраної теми. Для олександрійських митців залишилась тема героїв – захисників Енергодару. Ми з Валентином Кузьменко зробили ескіз, який і було затверджено організаторами. Згідно ескізу на одній стороні вагону ми зобразили вітальний монумент на в’їзді до цього міста, на другій – людей, мешканців Енергодару, що голіруч виходили проти танків. За основу ми брали фотографії реальних людей, яким хотіли показати, що вони справжні герої. На задньому плані розмістили саму ЗАЄС і момент вибуху після влучання ракети від російського ядерного терориста.
Розписували вагон ми майже два тижні у київському депо. Також розмалювали макет вагону Енергодар «Потягу до перемоги» який подарували президенту Польщі Анджею Дуді.
«Потяга до перемоги» це спільна ініціатива Укрзалізниці, комунікаційної агенції Gres Todorchuk та сучасних українських митців під кураторством Каті Тейлор. Розпис кожного вагону було присвячено тимчасово окупованим територіям України та подвигам людей, які чинять опір російським військам. Історії про це можна прочитати, відсканувавши QR-код на вагоні, який веде на сайт проекту.
Так у своїх ілюстраціях Андрій Присяжнюк закарбував мужність Богдана Зізи, який облив синьо-жовтою фарбою міську адміністрацію в Євпаторії; Дмитро Касянюк – сталевих оборонців Маріуполя та сміливих залізничників, які евакуювали людей із Харківщини; Роман Синенко розкрив історію лікарів з Луганщини, які рятували життя, залишаючись в окопах і підвалах; Аліна Коник – фермерів Миколаївщини, які збирали врожай на замінованих та палаючих полях, Максим Кільдеров – рух опору Херсонщини.
Як сказав голова правління АТ «Укрзалізниця» Олександр Камишін, «Потяг до перемоги» –це подяка всім сміливим українцям, які чинять спротив окупантам. Мета проекту – показати, що Україна пам’ятає про тих, хто знаходиться в тимчасовій окупації, що ми не забули ні про Херсонщину, ні про Донеччину, ні про Крим.
Зараз потяг курсує різними маршрутами країни, поєднуючи захід та схід, південь та північ. Проте його маршрут не афішують, тобто зустріти його можна будь-де. Тож, якщо ви придбаєте квиток до якогось міста і на вокзалі зустрінете розмальовані вагони, знайте це наш “Потяг до перемоги”! Який розмальовували кращі митці сучасності і наші олександрійці серед них.

С. Іванов

коментарі 2

  • Caleb пишет:

    Посмотрим, что будет дальше. Популярная национальная казахстанская лотерея сатти жулдыз стала доступной для жителей республики с 2017 года.

    Мне нравится! Thumb up 0

  • правда пишет:

    путлер – слуга дьявола
    цель бес-операции – убить как можно больше людей

    Мне нравится! Thumb up 0

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень