На охороні лісів
В Україні щороку у третю неділю вересня відзначається День працівника лісу. З цієї нагоди ми вирішили поцікавитися, чим займається наше місцеве лісове господарство. З’ясувалося, що тут відбулися зміни, про які нам розповів його новий керівник – Роман Русін.
– З нового року пройшла реорганізація підприємства, згідно з якою відбулося укрупнення Чорноліського лісгоспу, до складу якого увійшли Олександрійське, Онуфрієвське і Знам’ян-ське господарства та лісництва, що вже належали Чорноліському лісгоспу, – розповів лісничий Олександрійського лісництва Роман Валенти-нович. – Мене призначили на цю посаду 5 місяців тому, а до цього я працював у Чутянському господарстві.
Проте після реорганізації цілі й завдання нашої ланки залишилися незмінними – це охорона і збереження лісів, яких під нашим наглядом знаходиться 5,719 гектарів. Розподілені угіддя на 10 ділянок, за якими закріплено 8 майстрів. З початку війни, як і на інших державних підприємствах країни, наші ресурси були мобілізовані на виконання завдань воєнного часу. Двох співробітників мобілізували до Збройних сил України, багато техніки було направлено на виконання військових завдань. А саме господарство почало отримувати і виконувати значно більше, ніж у довоєнний період, замовлень від Міністерства оборони.
Також одним з головних завдань сьогодення стало забезпечення цивільного населення дровами, попит на які значно зріс. І хоч наші можливості вирубки не збільшилися, ми намагаємося не створювати черги на лісову сировину. Кожен бажаючий може звернутися у лісництво, написати заяву, і протягом кількох днів вона буде виконана. Треба зазначити, що ніяких пільг у нас не існує, а заявки виконуються у порядку загальної черги.
Стосовно вартості: 1 куб. метр деревини твердих порід коштує 720 гривень, хвойних – 570. Доставку ми не виконуємо – лише самовивіз власним транспортом з призначеного місця, де відбувається вирубка.
Треба сказати, що в нашій повсякденній діяльності ми орієнтуємося на план заходів по лісництву, який складається кожні 10 років. Згідно з ним, відводяться лісосіки, проходить санітарно-вибіркова вирубка хворих, сухих, пошкоджених насаджень. Це робиться для збереження і подальшого росту головних порід дерев. Також кожного року навесні проводяться насадження лісів. Орієнтовно ми висаджуємо стільки ж деревини, скільки було вирубано. Окрім того, насаджуємо нові ліси в місцях, де їх раніше не було.
На базі підприємства є свій насіннєвий склад, тепличний комплекс та розсадник, де ми вирощуємо посадковий матеріал. У широкому асортименті представлене розмаїття лісових порід дерев та декоративних кущів. Це здебільшого декоративні рослини різних порід, серед яких найпопулярніші ялинки, туї, самшити. Придбати їх можна у лісництві за адресою: вул. Червонодонців, 21.
Як і завжди, у наші обов`язки входить охорона лісів від “чорних лісорубів”. Зазвичай вони полюбляють “працювати” у темну пору доби, тож зараз – під час комендантської години – їх активність зменшилася. Проте знахабнілі браконьєри можуть займатися незаконною вирубкою і в денний час. Для їх виявлення ми проводимо регулярні рейди разом із співробітниками право-охоронних органів. З початку року було задокументовано кілька випадків браконьєрства. Всі справи передано поліціянтами до суду, по кількох уже винесені вироки. Як правило, це умовне позбавлення волі до 2-х років та відшкодування збитків, нанесених державі.
Треба зазначити, що найбільше від цих “лісорубів” страждають саме не ліси, а лісосмуги, які через невизначеність у законодавстві не мають повноправного господаря.
Стосовно безпосередньо лісів, то, користуючись нагодою, скажу, що ніхто не має права самовільно вирубувати лісові насадження, також ніхто, крім лісництва, не має права видавати дозволи – лісорубні квитки, – сказав наостанок Роман Валентинович.
В. Петренко
Залишити відповідь