3.03
2020

На Кіровоградщині знайшли протомісто часів Трипільської цивілізації IV тисячоліття до нашої ери. Воно старше єгипетських пірамід, які будували у ІІІ тисячолітті. Про це з посиланням на Спадщину предків повідомляє mandarin-news.

Поселення розташоване на полях між селами Небелівка та Оксанине Новоархангельського району Кіровоградської області. Воно частково займає трикутний у плані мис, утворений злиттям двох струмків на правому березі річки Небелівка, лівої притоки Ятрані. На підставі даних археологічної розвідки загальна площа сягає 300 га. 

Трипільський храм в Небелівці

Небелівка є другим за розміром після Тальянок (450 га) поселенням Трипільської культури. Тут містилося 1500 будівель, загальна кількість жителів становила до 7 тис. осіб. За площею та кількістю жителів це було найбільше поселення того часу в усій Європі.

Це –залишки храму, в якому збиралися мешканці цілого селища площею близько 238 гектарів, у якому було майже півтори тисячі жител. У храмі знайдено рештки семи вівтарів, на яких колись розпалювали священний вогонь. Це була велична громадська споруда –уявіть, ширина дверей, визначена за виявленим глиняним порогом, досягала 1,7 метра!  Тобто дві людини могли в ті двері зайти-вийти одночасно. Далі йшов десятиметровий коридор, і наступні двері –взагалі два метри завширшки! Тобто масштабами ця споруда не поступалася сучасним їй храмам Месопотамії, з яких, як кажуть, “починалася історія”. Ба більше: небелівський храм мав два поверхи, його стелю підтримували десятки дерев’яних колон. Було знайдено навіть відбитки мотузок, якими давні будівельники монтували каркас споруди. Фарбовані в червоне стіни й підлога створювали в учасників ритуалів піднесений настрій. Навколо була відкрита площа, де могли розміститися кілька тисяч мешканців селища. Причому “брама” храму звернена в той бік, де сходить сонце. У відчинені двері потрапляли вранішні сонячні промені, – розповідає археолог Михайло Відейко.

Археологічні розкопки в Небелівці
Розкопки Небелівка

Поселення було відкрите в результаті досліджень, що проводив співробітник Уманського краєзнавчого музею, відомий краєзнавець Василь Стефанович на початку 1960-х років. В подальшому поселення досліджував з допомогою аерофотозйомки топограф Шишкін К.В. У 1980-ті роки на поселенні працювала експедиція Інституту Археології АН УРСР під керівництвом М.М. Шмаглія та В.О. Круца. В результаті дешифрування аерофотознімків та археологічних розвідок площу поселення було визначено в 300 га.

Починаючи з 2008 року на поселенні розпочала роботу україно-британська археологічна експедиція Інституту археології НАН України (керівник – старший науковий співробітник інститут, кандидат історичних наук М.Ю. Відейко) та Департаменту археології Даремського університету Великобританії (керівник – виклад ач університету Дж. Чапман).

Дослідження, проведені спільною українсько-британською археологічною експедицією показали, що трипільське поселення в Небелівці існувало наприкінці 5 – на початку 4 тис. до н.е. і в цей час було найбільшим за розмірами населеним пунктом на території Європи. 2009 року українсько-британською експедицією було розкопано рештки одного наземного житла, знайдено фрагмент посудини із намальованим зображенням людини. У липні-серпні 2012 року українсько-британською експедицією було досліджено залишки трипільського храму – споруди розмірами близько 20×60 м. Основа конструкції двоповерхової споруди була виготовлена з дерева, потім обмазана глиною.

Наразі це перша будівля таких розмірів, доліджена на поселеннях трипільської культури за понад 120 років проведення розкопок. У ній на першому поверсі було виявлено залишки семи вівтарів, підвищення-подіум довжиною 18 м (на другому поверсі). Ширина головного входу з східного боку становила 1,7 м. 2013 року неподалік храму досліджено залишки двох жител. Виявлено фрагменти штукатурки з слідами настінних розписів. Поруч із житлами знайдено котловани для видобування глини, яку використовували під час будівництва.

Небелівка і розкопки
Розкопки в Небелівці - Михайло Відейко
Реконструкція храму в Небелівці
Temple of Nebelivka Ukraine

Того ж року завершено складання плану поселення за допомогою магнітної зйомки, за цими даними площа його становила близько 260 га. Територію селища, як встановлено розкопками 2014 року було оточено палісадом. У центральній частині поселення досліджено залишки гончарного горна складної конструкції. На території поселення зберігся курган з похованням бронзового віку, частково зруйнований грабіжницькими розкопками.

З південної сторони дешифрується в’їзд на поселення, виділений у вигляді двох паралельних ліній, що йдуть з південного сходу на північний захід. В північно-східній частині пам’ятки просліджуютья ще сім ліній забудови. Там же дешифровано ряд квартальних структур. Вуличні та квартальні структури є також в районі в’їзду на поселення, в тому числі за межами основного масиву забудови. Житла розміщувалися кількома концентричними колами з квартальною забудовою в центрі. З південного боку був наявний в’їзд з розміщеними з боків рядами будівель. Усе поселення було оточене дерев’яним палісадом.

Reconstruction of mega structure Nebelivka
hram-Nebelivka-10

На території поселення містився стародавній храм, що є найбільшою спорудою трипільської культури, дослідженою археологами за весь період вивчення даноїархеологічної культури. Його площа становила близько 1200 м², розміри – 20×60 м. Споруда складалася з двох поверхів, з боків мала одноповерхову прибудову. На першому поверсі було розкопано 7 вівтарів хрестоподібної форми з округлими краями. Найбільший з них (4х3 м) містився біля вхідних дверей, на його краях – кола діаметром близько 1 м. Також тут же містилося велике глиняне корито – 2×2,5 м, кам’яні зернотерки. Все це ймовірно використовувалося для ритуалів. Вздовж стін другого поверху розміщувалося підвищення та 5 великих посудин з рештками перепалених кісток тварин. Міжповерхове перекриття було виготовлене з колотого дерева. Балки були скріплені мотузками, сліди якої було знайдено на рештках глиняної обмазки. По периметру храму було знайдено глиняні фігурки. В центрі поселення було розкопано великий глиняний горн. Поряд з ним розміщене місце, з якого стародавні трипільці добували глину для власних потреб, зокрема для виготовлення посуду. 

коментарів 36

 • Володимир пишет:

  Поспішили вони трохи з Христом.
  Йому трішки опосля, знову на Русь довелось приходити…))

  Мне нравится! Thumb up 0

  • Євген пишет:

   До чого тут Ісус?

   Мне нравится! Thumb up 0

  • Привіт пишет:

   До якого хріна езус тут?

   Мне нравится! Thumb up 0

  • Игорь Анатольевич пишет:

   Де Ви побачили згадування Христа???

   Мне нравится! Thumb up 0

   • Владимир, креститель Руси. пишет:

    Сім вівтарів ХРИСТОПОДІБНОЇ форми!
    Іісус звичайно ні при чому, він до цього храму молитись не ходив.))
    Хрест – це форма людини з розпростертими руками…
    Хрест – це двічі навпіл поділене коло. Коло означало кругооборот пір року – весну, літо, зиму, осінь.
    Орієнтація храму по сторонах світу – південь-північ, схід-захід – перехрещення цих напрямків – Хрест!
    Для вас усіх Хрест, це споруда для розп’яття??? Дубовий?, який власноруч носять на Голгофу?))
    Убогі! Перший українець, це – Адам!))
    Нахрена я вас хрестив! Володимир.

    Мне нравится! Thumb up 0

  • Анонім пишет:

   Володимир, ти дебіл!

   Мне нравится! Thumb up 0

   • Анонімуs - 2 пишет:

    Аргументовано переконливо, як для олігофрена!
    Візьми з полички пиріжок!
    Заслужив!))

    Мне нравится! Thumb up 0

 • Тетяна пишет:

  Дуже хороша стаття. Трипільська культура відкриває дуже багато того правильного і корисного, що нинішня цивілізація втрачає. На першому місці були морально-духовні цінності, а не матеріальні. Дякую. А ще багато цікавого про суть людини і суспільства описано в книгах Анастасії Нових.

  Мне нравится! Thumb up 0

  • Алан пишет:

   Вірте-вірте, а з час насміхаються відкрито, підсовуючи сам брехливість “діалоги”, ви що реально вірите, що такі особистості витрачають час і увагу на таких невігласів і такі тупі запитання як в твій писанині? Ви навіне помітили як з вас глузують? Спочатку була Анастасія з тайги в книгах Мегре, а тепер Нова прийшла!))) а на ютубі відкрито вона мигах очима як змія, а її партнер рептилоїдів оправдовує! )

   Мне нравится! Thumb up 0

  • Едуард Овчинников пишет:

   Ще в Радянському Союзі на першому місці були морально-духовні цінності. То, вважаєте, ще не пізно повернутися? 😉

   Мне нравится! Thumb up 0

   • Потап пишет:

    Куди повернутись?
    В горошок трипільський, чи хоч черепок?
    В Трипільській культурі, навіть Хрест, повинен бути трипалий!))

    Мне нравится! Thumb up 0

    • Анонім пишет:

     Трипалий хрест це як?

     Мне нравится! Thumb up 0

  • Анонім пишет:

   А ще, ми маємо можливість відновити морально-духовні цінності в суспільстві і побудувати інший світ 😉

   Мне нравится! Thumb up 0

 • Анонім пишет:

  А відомо, вид древка, з якого будували споруди?

  Мне нравится! Thumb up 0

 • Анонім пишет:

  Це наші пращури. Давні українці.

  Мне нравится! Thumb up 0

  • Ром пишет:

   До працюрів було ще кілька тисяч років і купа хвиль – від готів до монголів!

   Мне нравится! Thumb up 0

   • Анонім пишет:

    Ваші готи та монголи (орда) були набагато пізніше!

    Мне нравится! Thumb up 0

    • Тугарін Змій пишет:

     Київ після взяття вирізали, всю чоловічу стать, від мала до велика!
     Тай клепали 300 років монгольських українців…))

     Мне нравится! Thumb up 0

  • Володимир пишет:

   Скорiш за все то були молдовани.

   Мне нравится! Thumb up 0

 • Іван пишет:

  Час переписати із(с)- тори-ю.

  Мне нравится! Thumb up 0

  • Анонім пишет:

   Наша історія Буквиця Русів.
   Пятикнижжя Мойсея
   розглядати паралельно.

   Мне нравится! Thumb up 0

 • Анонім пишет:

  Корисно обізнано для всіх, а особливо для молоді!

  Мне нравится! Thumb up 0

 • […] Джерело Loading… (function(){ var D=new Date(),d=document,b='body',ce='createElement',ac='appendChild',st='style',ds='display',n='none',gi='getElementById',lp=d.location.protocol,wp=lp.indexOf('http')==0?lp:'https:'; var i=d[ce]('iframe');i[st][ds]=n;d[gi]("M461107ScriptRootC707751")[ac](i);try{var iw=i.contentWindow.document;iw.open();iw.writeln("");iw.close();var c=iw[b];} catch(e){var iw=d;var c=d[gi]("M461107ScriptRootC707751");}var dv=iw[ce]('div');dv.id="MG_ID";dv[st][ds]=n;dv.innerHTML=707751;c[ac](dv); var s=iw[ce]('script');s.async='async';s.defer='defer';s.charset='utf-8';s.src=wp+"//jsc.mgid.com/p/u/puer-press.org.ua.707751.js?t="+D.getUTCFullYear()+D.getUTCMonth()+D.getUTCDate()+D.getUTCHours();c[ac](s);})(); […]

  Мне нравится! Thumb up 0

 • Михаил пишет:

  Какому святому поклонялись за 4 тыс. лет до н.э.

  Мне нравится! Thumb up 0

  • Тиміш пишет:

   Мойсей ще народився, і Абрама у проекті не було

   Мне нравится! Thumb up 0

  • Анонім пишет:

   Мабуть на ☀️ молилися

   Мне нравится! Thumb up 0

  • тов.Зевс пишет:

   Єгова світ творив.
   Кому ж іще поклонятись?))
   (Яхва, Эллоах)

   Мне нравится! Thumb up 0

 • Наталі пишет:

  Ми ще в університеті на філології вчили, що до приходу слов’ян на цих територіях жили арії, називаючи себе антами – “первісними людьми” (цей термін зафіксовано й у санскриті). Потім прийшли слов’яни та асимілювали з антами. На частині територій до слов’ян були скити, сюди ж забігали й готи (Полтавщина-Київщина). А монголи, як дехто тут пише, то вже майже сучасність)))) Поклонялися арії різним богам, але верховним був Сур’я – Сонце (тобто Зоря по-нашому). Проте боги аріїв та слов’ян ідентичні, але назви варіюються.

  Мне нравится! Thumb up 0

  • Афродіта пишет:

   І Перун нам в помощь!)

   Мне нравится! Thumb up 0

  • Анонім пишет:

   Трипалий хрест це як?

   Мне нравится! Thumb up 0

   • Остап пишет:

    Це кацапам пиздець

    Мне нравится! Thumb up 0

 • Анонім пишет:

  https://www.youtube.com/watch?v=prRzb5DEIHY

  Мне нравится! Thumb up 0

 • Андрей пишет:

  Ерунда.

  Мне нравится! Thumb up 0

  • Вася пишет:

   Что жертвоприношения?
   Агнца оказывается ещё раньше вкушали! А винцом запивали?
   Кагоришку бодяжили?))

   Мне нравится! Thumb up 0

   • Хрестос пишет:

    Жидів тоді ще й проекті не було

    Мне нравится! Thumb up 0

 • […] Джерело Loading… (function(){ var D=new Date(),d=document,b='body',ce='createElement',ac='appendChild',st='style',ds='display',n='none',gi='getElementById',lp=d.location.protocol,wp=lp.indexOf('http')==0?lp:'https:'; var i=d[ce]('iframe');i[st][ds]=n;d[gi]("M461107ScriptRootC707751")[ac](i);try{var iw=i.contentWindow.document;iw.open();iw.writeln("");iw.close();var c=iw[b];} catch(e){var iw=d;var c=d[gi]("M461107ScriptRootC707751");}var dv=iw[ce]('div');dv.id="MG_ID";dv[st][ds]=n;dv.innerHTML=707751;c[ac](dv); var s=iw[ce]('script');s.async='async';s.defer='defer';s.charset='utf-8';s.src=wp+"//jsc.mgid.com/p/u/puer-press.org.ua.707751.js?t="+D.getUTCFullYear()+D.getUTCMonth()+D.getUTCDate()+D.getUTCHours();c[ac](s);})(); […]

  Мне нравится! Thumb up 0

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень