10.05
2024

Яскраві незвичайні мотанки, не схожі одна на одну, вабили увагу учасників та гостей «Великоднього ярмарку» в Палаці урочистих подій. Багато людей зупинялися біля столика з ними, аби помилуватися виробами і поспілкуватися з майстринею, яка їх виготовила. Усміхнена та комунікабельна пані Наталія залюбки спілкувалася з усіма охочими. І багато хто з них ішов додому, придбавши гарний, створений з душею оберіг – ляльку-мотанку – Захисницю, Подорожницю, Зерновушку (Круп’яничку) або Благополучницю. Відчуваєте енергетику навіть від цих імен?

Наталія Зубко – креативна творча майстриня, засновниця проєкту «Мотанка Майстерня». Виготовленням народного оберегу – традиційних автентичних українських ляльок – вона захопилася у грудні 2022 року. Мотанки мають глибоке коріння в українській історії та віруваннях і символічне призначення, пов’язане з оберегами та ритуалами. Мета проєкту – популяризувати українську культуру та ремесло, зберегти та передати наступним поколінням символи й обрядовість. «Мотанка Майстерня» надає послуги з навчання виготовлення ляльок-мотанок як оберегів для себе, своїх рідних та на подарунок. Це не лише краса, а дещо набагато більше.
Наталія – вихователька за освітою, тривалий час працювала у дитячому садочку №42, сьогодні вона – асистент вихователя у ЗДО №39. Вільний час присвячує захопленню, яке стало покликанням, – виготовленню сувенірних та оберегових ляльок-мотанок. Все почалося з відновлення музею дитячого садка, створеного 25 років тому. До речі, садочок № 39 – єдиний у місті, де є власний музей. Спочатку Наталія почала відновляти ляльок, які були в музеї. Навіть хотіла використати для цього старовинну сорочку, вишиту її бабусею. А потім, у складну зиму 2022-2023, у період блекаутів, аби заспокоїти нерви, спробувала створити свою першу ляльку-мотанку. Це була велика сувенірна жовто-блакитна «Захисниця». Бабусина сорочка пізніше знадобилася для особистих оберегів – Подорожниць – для Наталії та її хлопців: чоловіка і двох синів.
Шити Наталія любила ще з юності. Потім хоббі стало приносити прибуток – Наталія шила костюми для КБСТ «Олександрит», де танцював її старший син, хореографічного колективу «Калейдоскоп» ( знамениту візитівку – «Сакури» – дівчата танцюють у неймовірних дивовижних сукнях від пані Наталії). Є серед творчих доробок Наталії і костюми для солістів вокального ансамблю «Криниченька», хореографічного колективу Lets Dance, а також для дорослих. Шила вона і постільну білизну.

Захопившись мотанками, Наталя почала цікавитися і багато читати про традиційних українських ляльок. Дізналася, що існує багато їх різновидів. Майстриня створює здебільшого великі сувенірні ляльки – вони презентабельні, краще підходять для роботи з дітьми і мають гарний вигляд в інтер’єрах. Але є у Наталії й маленькі лялечки-пеленашки. Всього за півтора року вона виготовила понад 100 ляльок. На створення однієї великої може піти більше місяця, але зазвичай вони народжуються швидше. А маленьку можна виготовити і за дві години. Виготовляються мотанки тільки з натуральної тканини та ниток. Лише у гарному настрої і доброму самопочутті (якщо хворієш, краще зачекати одужання, а потім братися за виготовлення оберегу). Мотанку можна зробити на бажання, на зміну певної життєвої ситуації на краще, ну і, звичайно ж, як оберіг на успіх – для себе або для замовника. Без прохання такі речі не виготовляються. В ідеалі людина має виготовити оберіг сама для себе.

Наталія вже проводила заняття з виготовлення ляльок для своїх колег, створювала мотанок-янголяток з вихованцями дитячого садочка, а незабаром проведе майстер-класи для усіх бажаючих. Майстриня і сама постійно вчиться, вдосконалюється і розвивається у напрямку сакрального рукоділля з виготовлення оберегів. У першу мотанку, створену для себе, Наталія заклала посили: подорожувати (лялька так і називається – Подорожниця) і знайти себе, свій шлях. І ці бажання у неї продовжують здійснюватися! Вона подорожує, бере участь у грантових проєктах, наважилася створити власну майстерню і має плани повністю змінити основну діяльність – педагогічну на рукоділля. Чоловік її повністю підтримує. Було замовлення і від військових, які боронять Україну на фронті. Оберегових лялечок-янголяток для них виготовляли співробітниці дитячого садочка №39. Разом зі смаколиками вони відправилися до наших Захисників.
Усі, хто хоч раз займався таким рукоділлям, знає: у моменти творення здається, що час зупиняється, змінюється простір і відбувається сакральне дійство. Щось глибинне, первозданне прокидається всередині. Коли мотаються обереги, стається щось важливе, люди ніби згадують себе, знаходять ключ, який допомагає відкрити простір Душі. Це занурення у підсвідомість і у свій внутрішній світ.

У ляльці-мотанці поєднуються древні традиції наших предків, сучасні методи арт-терапії. А дієвість оберегу підтверджують неймовірні історії тих, хто створював ляльок власними руками. Хтось зміг без перешкод виїхати з міста під час обстрілів. Хтось швидко знайшов нову роботу, тільки-но приїхавши в інше місто. Комусь вдалося здійснити подорож, про яку давно мріяли, знайти свій життєвий шлях. У цих людей було дещо спільне – їхня лялька-оберіг, виготовлена власноруч. Дізнавшись технологію їх виготовлення, ви також зможете під керівництвом Наталії Зубко робити Предмети Сили для себе, своїх дітей, друзів, близьких!
Не треба боятися, якщо мотанка розв’яза-лася, порвалася, пожмакалася або забруднилася – значить, оберіг своє відпрацював. Його можна переробити, привести до ладу або спалити і створити новий.
У просторі Сили реалізуються будь-які бажання. Отже, сміливо можна сказати, що мотанка – лялька здійснює бажання. Вони, звісно, збуваються не цієї ж секунди і не завжди так, як ми собі уявляємо. Але давній оберіг точно допомагає бути у потрібний час у потрібному місці.


Ярослава Волошко

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень