4.11
2019

“Лiрична” iсторiя

Рубрика: Новости. Автор: Lena

Духовим оркестром може похвалитися далеко не кожне місто. Тому Олександрія справді має чим пишатися – у нас є міський професійний духовий оркестр «Ліра», який незабаром відзначить свій 25-річний ювілей.

Ми вже звикли, що усі державні та міські свята, масові заходи супроводжуються прекрасною живою музикою у виконанні «Ліри». Знайомі мелодії створюють святковий настрій та дарують позитив. А все тому, що майстерно і душевно виконуються справжніми професіоналами. Та за цією легкістю і віртуозністю стоїть кропітка праця і безліч репетицій.

«Ми вам зіграємо для настрою», – говорить мені художній керівник «Ліри» Сергій Яровий і одразу ж звертається до колег: «Прошу». Помах диригентської палички – і ось музиканти вже грають запальне танго «Фернандес» Д.Росса. Настрій дійсно стає піднесеним: хочеться в Аргентину, навчитися танцювати танго у парі з пристрасним чорнявим мачо.

Духовий оркестр «Ліра» створений 25 років тому. Міським головою тоді був В.К.Моцний. Викладачі дитячих музичних шкіл і училища культури (тоді так називався нинішній коледж культури і мистецтв) вирішили об’єднатися і грати разом. Перед тим майже п’ять років завойовували місце під сонцем і доводили, що місту потрібен духовий оркестр, як у сусідніх Світловодську і Кременчуці. І ось 17 листопада 1994 року рішенням Олександрійської міської ради колектив – тоді він називався муніципальний духовий оркестр «Ліра» – був створений, затверджені його Статут і кошторис. Назву «Ліра» придумав Григорій Абажей – директор БК «Етал» (тепер – Міський палац культури). Очолив оркестр художній керівник А.Давченко. Диригентом став В.Квітка. Грали у ньому відомі в Олександрії музиканти і викладачі училища культури, дитячої музичної школи – В.Плавчан, В.Шевченко, та інші. Репертуар складався як зі стройових та церемоніальних творів – гімну, тушів, маршів для урочистостей та проходження колон, так і з творів українських та зарубіжних композиторів. Звичайно, з часом репертуар змінювався. Але до сьогодні «Ліра» зберегла все, що грала раніше, – військові марші, вальси, музичні твори зі старих кінофільмів. Їх дуже тепло сприймають глядачі.

За деякий час «Ліру» очолив художній керівник Василь Коваль. Він керував творчим об’єднанням впродовж 10 років. Олександрійський муніципальний оркестр дуже швидко завоював прихильність глядачів і став відомим не лише у нашому місті, а й далеко за його межами. Духовий оркестр «Ліра» – лауреат третього міжнародного конкурсу оркестрів у Рівному, дипломант першого фестивалю духових оркестрів «Трускавець представляє». Найбільшим досягненням колективу, за словами його колишнього директора М.Борисенка, був виступ «Ліри» на головній сцені нашої держави – у Палаці «Україна».

Зараз міський професіональний оркестр «Ліра» налічує 22 виконавці. Усі – сумісники, викладачі і випускники Олександрійського коледжу культури і мистецтв, випускники різних років музичного училища міста Кропивницького та багатьох вищих мистецьких закладів України. Половина з них грає в оркестрі «Ліра» з моменту його створення. Ударнику В’ячеславу Маслову вже 80 років, свого часу його запрошували до ансамблю Вірського. Виступи солістів оркестру – Олега Голокоза та Віти Кулик – завжди викликають овації. У складі оркестру грають музиканти від Бога М.Кузів, С.Жорняк, В.Мележик, В.Плавчан та інші, без яких колектив уже неможливо уявити. З 2006 року художнім керівником та диригентом «Ліри» є талановитий музикант і викладач Сергій Яровий.

З травня до кінця жовтня щонеділі, з 18.00 до 20.00, «Ліра» грає просто неба – на майданчику біля ПК «Світлопільський» – для олександрійців і гостей міста. Від знайомих та рідних серцю творів у кожного, хто їх чує, стає тепло на серці і щось зворушується у душі. Рівень виконання у «Ліри» дуже високий. «Привіт, Маестро!», – вітають диригента діти і дорослі, постійні глядачі «недільних концертів». Завдяки підтримці міського голови для музикантів оркестру придбані нові костюми і сучасна ударна установка.

«Не хочеться почуватися, як чемодан без ручки, – говорить Сергій Яровий. – Колись в Олександрії було близько 20 оркестрів та ансамблів, а зараз залишилися тільки ми. Приходять студенти, ми приймаємо, вони стараються – щоб ніхто не говорив, що ми останні. Планів у нас ще дуже багато».

Руслан Дерун, директор міського духового оркестру «Ліра»: «Спочатку оркестр був суто чоловічим, а зараз у його складі чотири гарні артистки – флейтистка, саксофоністки і вокалістка – це прикраса колективу. «Ліра» створювалася для пропагування класичної музики, але сьогодні грає різноманітні за жанровою палітрою програми – від класики до джазу, в першу чергу популяризуючи українське мистецтво. Бібліотека творів духового оркестру постійно збільшується – до репертуару додалися популярні саундтреки (музика зі старих кінофільмів) і переклади західних оркестрів. Треба постійно шукати щось нове, аби зацікавити слухача, бо для музикантів в усі часи, а сьогодні – тим паче, важливо грати перед повним залом. Цього року виконавці «Ліри» мали можливість показати свою майстерність за межами Олександрії – виступили з цікавою програмою у Знам’янці з нагоди Дня міста».

Міський духовий оркестр «Ліра» запрошує всіх на велику концертну програму з нагоди 25-річчя колективу, яка відбудеться 15 листопада о 17 годині в Палаці культури «Світлопільський». У вас буде унікальна можливість насолодитися живою духовою музикою й послухати у професійному виконанні «Ліри» українські пісні, вальси, джазові твори, музику з улюблених кінофільмів.

Не знаю, як вас, а мене розпирає гордість, коли я чую гру олександрійських музикантів. Скільки у нас талантів! Як уміють вони зачепити найтонші струни душі! А таланту, як влучно висловився радянський поет Лев Озеров, треба допомагати – бездарності проб’ються самі. Тож наступного разу, коли почуєте, як грає наша «Ліра», не пошкодуйте оплесків, квітів і слів вдячності. Музиканти на це справді заслуговують!

Олена Карпачова

коментарі 3

 • Допитливый пишет:

  А духовой оркестр при воинской части, шо и рядом с “Лирой” не стояли!?))

  Мне нравится! Thumb up 0

  • Олег пишет:

   До чого тут військова частина? там …. прийдіть та подивіться, і нам розкажете!

   Мне нравится! Thumb up 0

   • Воевода Аристарх пишет:

    В/ч, таки да не виноватая, что у НАС она есть. Налогами, правда, в горбюджет взносится. – А от налогов, городу цвесть и процветать. Цветы, парки, скверы там, оркестры – на все деньги нужны!
    Вирталет, герой Чернобиля на постамэнте ещё есть, величают его нынче сурово – гвынтокРылом!))
    И там тоже есть(появился!) духовой оркестр. – Дирижёр дама!
    Играет в парке городском, слепит полированными трубами.. “Трубач выдувает медь!” Кружат в танце пары, гаспада офицеры и барышни… канхветки-бараночки…
    Генерал-губернатор, доволен!))

    Мне нравится! Thumb up 0

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень