22.09
2016

Громада схвалила стратегію

Рубрика: Новости. Автор: Админ

   П’ятнадцятого вересня в Олександрії відбулися громадські слухання. Захід проходив у залі Музичної школи за участю без малого чотирьохсот мешканців міста.  На його порядок денний було внесено питання про Стратегію сталого розвитку м.Олександрії до 2030 року – документ з такою назвою, за задумом, мали схвалити учасники обговорення.

    Передусім слід зазначити, що на всіх попередніх етапах розробки довгострокових напрямків розвитку нашого міста багатьма фахівцями неодноразово наголошувалося, що попри всі реформаторські прагнення на вищих рівнях нашої держави, в Україні, на жаль, відсутня довгострокова стратегічна програма: іншими словами, українське суспільство намагається розвиватися за кращими європейськими зразками, у той же час не маючи чіткого уявлення, до чого, власне, слід прагнути не у найближчий час, а у довгостроковій перспективі. Між тим європейські стандарти життя розвинутого суспільства давно і доволі чітко визначені у документах, розроблених Організацією Об’єднаних Націй. «Червоною ниткою» у стандартах ООН проходить мета подолання бідності у всьому світі.

    Отож оскільки у нашої держави немає перспективної стратегії, територіальним громадам нічого іншого не залишається, як розробляти її для себе окремо, виходячи з власних потреб і можливостей, які можуть і будуть у кожному випадку специфічними, але при цьому повинні відповідати рівню стандартів життя розвинутих країн. До речі, такий підхід широко застосовується зокрема у містах країн Західної Європи, де територіальні громади самостійно розвивають власну інфраструктуру, так чи інакше поліпшують якість життя, не чекаючи, поки за них це зробить держава. Одне з них – іспанське місто Кугат, яке за розмірами і чисельністю населення тотожне Олександрії, сповна використовує модель стратегії сталого розвитку ООН, стрімко розвивається і тому було взяте нашими фахівцями за зразок при розробці власної стратегії (про візит іспанців та експертів ООН до Олександрії на початку липня цього року і нараду наших представників влади з ними раніше розповідалося в «ОТ»).

   Про це ж у вступному слові на зборах громади знову нагадав міський голова Степан Цапюк, наголосивши, що Олександрія – перше і поки що єдине місто в Україні, яке розробило відповідний документ у контексті «Цілей сталого розвитку» за рекомендаціями ООН на період до 2030 року. У його розробці брали участь фахівці управління економіки міської ради, Київська академія публічно-приватного партнерства та міжнародні експерти.
Проект довгострокової стратегії громаді представив начальник управління економіки міської ради Ростислав Черевашко. Але цей документ, як він потім пояснив, містить близько ста сторінок, отож зрозуміло, що відведених доповідачу тридцяти хвилин для озвучення з трибуни цих напрацювань, підкріплених демонстрацією численних слайдів з діаграмами, таблицями і графіками, аж ніяк не вистачило. Та навіть те, що було почуте автором цих рядків та іншими слухачами, займе не менше цілої сторінки газети… Отож зупинимося лише на основ-них тезах документа.

    Отже, метою Стратегії є: створення сучасного європейського міста, привабливого для проживання та ведення бізнесу; ефективне використання наявних ресурсів, збереження навколишнього середовища та розвиток людського капіталу; запровадження інновацій та кращих світових практик управління сталим розвит-ком. Стратегія передбачає реалізацію завдань у трьох взаємопов’язаних напрямках: економічному, екологічному і соціальному.

    Сталий економічний розвиток включає економічне зростання і зайнятість та інвестиційно-інноваційний розвиток. Екологічний напрямок передбачає раціональне використання ресурсів та поліпшення стану довкілля. Соціальний напрямок обумовлює підвищення рівня і якості життя населення та розвиток міської інфраструктури. Робота у відповідних напрямках передбачає, у свою чергу, реалізацію трьох головних пріоритетів: достойна робота для всіх, комфортні умови проживання, раціональне господарювання.

   З метою реалізації Стратегії розроблено 42 програми, 19 з яких є довгостроковими. Першим кроком до виконання стратегічних завдань є розробка міського інфраструктурного плану, яким передбачено конкретні кроки та дії в реалізації програм. Процес втілення Стратегії поділяється на два етапи: перший етап (2016 – 2020 рр.) – організаційний, підготовчий, з виконанням початкових заходів; другий етап (2021 – 2030 рр.) – продовження реалізації програм та заходів, передбачених Стратегією. У ході реалізації Стратегії сталого розвитку наприкінці кожного року буде проводитися звітування перед громадськістю міста про результати виконаних завдань.

    Після презентації в обговоренні документу взяли участь представники громадськості. Виступи деяких з них були доволі неоднозначними. Зокрема один із найактивніших учасників подібних заходів, як завжди, емоційно висловився у мікрофон з приводу розробленої і запропонованої Стратегії на найближчі 15 років. Він спочатку чомусь порівняв її з біблійною притчею про Моїсея, «який 40 років водив свій народ пустелею, поки не змінилося два покоління». А потім у запалі вигукнув: «А чому ми розробляємо Стратегію тільки для міста? Давайте складемо її для всієї країни!» І нарешті пере-йшов до голих гасел: «Економіка – всьому голова! Давайте управляти економікою! Ви вмієте керувати економікою?! Ось і все!». За цим так і залишилося загадкою, як же, власне, ставиться сам виступаючий до обговорюваної теми…

   Слова попросив також присутній у залі єпископ Олександрійський і Світловодський Боголєп. Як він сам зізнався, «оскільки було згадано Моїсея, я не зміг не відреагувати». Владика був не дуже багатослівним, але зокрема зауважив, що слухаючи доповідь, дійшов висновку: при розробці Стратегії її авторами, безумовно, була проведена гігантська робота. Але він вважає, що ставлячи економіку понад усе (мабуть, сказане стосувалося передусім виступу попереднього громадського активіста, а також і змісту самого документа), ніяк не можна залишати поза увагою аспект духовного вдосконалення суспільства і особистості…

   Далі за регламентом слухань настала черга голосування. Переважною більшістю у 362 голоси із зареєстрованих 363-х (один утримався) проект Стратегії був прийнятий. Остаточне рішення щодо затвердження «Стратегії сталого розвитку м.Олександрії до 2030 року» – за депутатами олександрійської міської ради на черговій сесії.

О.Наріжний

Один комментарий

 • Громадянин пишет:

  Безтолковый, злочинний шлях розграбування далеко не бідної країни, – з моменту самостійності і до 2030р, не спадав автору на думку? Це не є 40-к біблейських років? Ато, бачте, подив у нього(!) – врахував 15років, для Стратегіі, а на дворі вже добіга кінця голодний 16-й. Попереду зима, не всі її переживуть, хоч зі Стратегією, хоч без!
  Міг би, з таким же успіхом, накинутись на Плеханова, який теж не бачив перемоги над капіталізмом в одній окремо взятій краіні, (як і прозвучало у ЗАПИТАННІ(!) “громадського діяча?”), щодо “Стратегічного щастя” у одному окремо взятому граді зі знищеною промисловістю і вимираючим населенням.
  Не побачив профанації і нахабного самоуправства на цьому суспільному заході… Не поцікавився, яке ПИСЬМОВЕ питання було передане головуючому…, навіщо обиралась “счетная комиссия???
  * “Кожному своє”, пам’ятаете де красувався цей лозунг?

  Мне нравится! Thumb up 0

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень