12.04
2024

В Олександрійському міському музейному центрі відкрилася «Великодня майстерня». Вона працюватиме до третього травня і включатиме творчі зустрічі з майстрами, які проводять майстер-класи з писанкарства та вибійки. Кожна зустріч – унікальна можливість дізнатися багато нового та цікавого, спробувати себе в іншій якості, а також долучитися до давніх традицій і відчути Силу свого коріння. Серії майстер-класів напередодні великих свят вже стали доброю традицією міського музейного центру.

Перший майстер-клас «Великодньої майстерні» з розпису писанки лійковим писачком і фарбування рослинами провела відома дослідниця традицій писанкарства, авторка посібників «Фарбування писанки. Природні барви» та «Українська народна писанка», засновниця онлайн- школи писанкарства «Ряст» Ірина Михалевич.
Майстриня працює у цьому напрямку з 2011 року, коли прочитала книжку про писанкарство і почала самотужки вчитися за нею. Відтоді освоїла різні техніки писанкарства та орнаменти усіх регіонів України. Сьогодні писанки Ірини є в музеях, у тому числі: у Коломийському музеї писанкового розпису («Музей «Писанка»), етнографічній лабораторії «Баба Єлька», у краєзнавчих музеях Луцька, Кропивницького, Олександрії, музеї Лесі Українки у Києві та інших, а також у приватних колекціях.
Майстриня фарбує писанки винятково природними рослинними барвниками. Рослини і ягоди для цього використовує як свіжі, так і сушені або морожені. «Зараз, у квітні, можна фарбувати жовтими квітами форзиції, прутиками плакучої верби (буде гарна жовта барва), тюльпаном (зелений колір), можна брати цвіт клена, ясена, різні травички – все це фарбує», – розповіла пані Ірина.
Під її керівництвом учасниці майстер-класу писали писанку Кропивниччини «Чобітки» (село Березівка, звідки родом батько Ірини). Стилізовано зображені чобітки на орнаменті утворюють сваргу – солярний символ. Фарбували чорнобривцями (вони дають жовтий колір) і бузиною. «На одній писанці можна поєднати і свіжу, і сушену, і морожену сировину, – говорить майстриня. – Пробую і наші рослини, і ті, що продаються за кордоном – їх мені дарують люди. Пробувала навіть червецем кошеніль (з якого виготовляють кармін – барвник червоно-пурпурового кольору, що використовується, зокрема, як харчовий (Е120). – Авт.)».
Заснована Іриною школа писанкарства «Ряст» налічує понад тисячу учнів з різних куточків світу. Заняття проводяться українською і частково англійською мовами. Аудиторія активна і працьовита. Учасники спільноти з Японії, Італії, Швейцарії, Канади, Чехії, Литви тощо діляться досвідом фарбування писанок рослинами з місцевостей їхнього проживання. Серед них не лише українці.
«Зустрічі з пані Іриною завжди максимально наповнені дослідницькою інформацією, якою майстриня щиро ділиться з учасниками. Сьогодні отримали фактично два майстер-класи: один розширений, де кожен під наставництвом майстрині написав писанку лійковим писачком; другий – оглядовий, в ході якого пані Ірина познайомила всіх із сірниковою технікою, поширеною на Лемківщині, Бойківщині, також в Литві та Польщі. Дякуємо Ірині Михалевич за збереження традиції, за можливість не просто написати першу писанку, а й отримати безцінні знання», – поділилася враженнями одна із учасниць майстер-класу.
Наступний майстер-клас у «Великодній майстерні» відбувся 9 квітня. Його провела співробітниця міського музейного центру Людмила Шевченко, а учасниці відкрили для себе вибійчане мистецтво і оздобили серветку до Великодня традиційними та сучасними орнаментами.
11, 16 та 25 квітня і 3 травня о 14.00 бажаючих запрошують написати писанку з молодшою науковою співробітницею Олександрійського міського музейного центру, засновницею етнопроєкту «Вдома» Оленою Мітюріною. Першу писанку майстриня, яка відома в багатьох країнах світу як авторка дивовижно ніжних реплік старовинних весільних вінків, написала три роки тому в себе вдома. «Просто було цікаво спробувати процес. Захопило, – згадує пані Олена. – Перший рік писала періодично, не заглиблююючись в орнаменти регіонів. На початку повномасштабного вторгнення, коли до лав ЗСУ забрали сина, стала писати по писанці на день, і написала сто писанок. Чомусь вірилось, що коли я напишу орнаменти всіх регіонів, війна обов’язково скінчиться. Написала всі регіони, включно з Курщиною й Воронежчиною – там теж є писанки, і це етнічно українські землі, а війна все йде… Зараз пишу періодично».
20 квітня об 11.00 учасники майстер-класу виготовлятимуть дерев’яні штампи для вибійки за власними ескізами й оздоблюватимуть серветку під наставництвом Ганни Баранової, засновниці харківської майстерні «Вільна птаха Горобчик».
23 квітня о 10.00 у «Великодній майстерні» писатимуть писанку з викладачем ОФККіМ Ганною Сидоренко.
Майстер-класи проходять у другому корпусі Олександрійського міського музейного центру. Обов’язковий попередній запис за телефоном: 098-272-41-39. Вартість майстер-класів – від 50 до 150 грн. Організовані групи мають перевагу у виборі дати та часу за попереднім узгодженням.
Не втрачайте можливість навчитися нового, наповнитися прекрасним і надихнутися роботами відомих майстринь, приємно і з користю провести час та відкрити у собі нові здібності й таланти.


О.Маріїнська

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень