5.03
2015

Як відомо, уряд України оголосив про початок видачі закордонних біометричних паспортів з 12 січня 2015 року. Втім, миттєвого старту не вийшло і цей процес дещо відклався. Про нинішній стан справ ми запитали у начальника Олександрійського міського відділу Управління Державної міграційної служби у Кіровоградській області Станіслава Компанійця.

– На початок січня затримка у міському відділі полягала лише у відсутності обладнання, необхідного для оформлення біометричних паспортів громадян України для виїзду за кордон. Але на даний час все необхідне спецобладнання ми вже отримали і встановили, тому ніяких перешкод для оформлення цих документів немає. Як і очікувалося, прийом однієї особи триває до 20-ти хвилин, отож міграційна служба готова до підвищеного попиту на нові документи.
– Поясніть процедуру подачі документів, терміни оформлення та вартість біометричних паспортів.
– Процедура оформлення закордонного паспорта нового зразка та перелік документів не змінились. Необхідно надати внутрішній паспорт громадянина України та реєстраційний номер платника податків, які повертаються особі після завершення процедури. За бажанням громадянин може замовити закордонний паспорт нового зразка з безконтактним електронним носієм інформації (так званим чіпом), або без нього. Відмінність полягає у тому, що до чіпу у біометричному паспорті будуть вноситись відцифровані фото особи, підпис та відбитки пальців рук, а в іншому варіанті паспорта таких даних не буде.

Вартість оформлення біометричного паспорта (тобто з електронним носієм) у звичайному режимі (20 робочих днів) становить 518 грн. 15 коп., у терміновому (7 робочих днів) – 775 грн. 30 коп. А вартість оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон без електронного носія становить у ті ж терміни відповідно 461 грн. 15 коп. та 718 грн. 30 коп. Біометричні паспорти видаються на 10 років, а закордонні паспорти, оформлені до 1 січня 2015 року, зберігатимуть чинність до завершення строку їх дії.
– Новий порядок торкнувся і дітей?
– Так, з цього року розпочинається оформлення закордонних паспортів дітям, чого раніше законодавством не передбачалося. Діти до 16-ти років отримуватимуть паспорт строком на 4 роки, з 16-ти – на 10 років. Відтак у бланки закордонних паспортів нового зразка не передбачено внесення відомостей про дітей. А відмітку про дітей у паспорт громадянина України для виїзду за кордон попереднього зразка можна ще внести до 1 квітня 2015 р., а також наразі оформити проїзний документ для дитини, як це вимагалося раніше.
Повинен також попередити, що з запровадженням біометричних паспортів активізувались шахраї та фірми-посередники, які пропонують “прискорити” оформлення документа, або ж взагалі самостійно оформити документ. Розцінки на такі послуги коливаються від 1000 гривень і більше. Закінчується це, як правило, звичайним оформленням паспорта у міграційній службі у встановлений законодавством строк (у кращому випадку), або ж у гіршому – втратою коштів і неотриманням документа. На своїх сайтах шахраї пишуть, що вони нібито є офіційними партнерами Державної міграційної служби України, або ж Державного підприємства “Документ”. Однак ні ДМС, ні “Документ” не співпрацюють з питань оформлення паспорта для виїзду за кордон з жодними приватними компаніями.У разі виявлення “посередників” громадяни мають інформувати про них правоохоронні органи або міграційну службу.
– Ходять чутки, що закордонні паспорти нового зразка не влаштовують ряд консульств іноземних держав і громадяни України отримують відмову в отриманні закордонної візи.
– Такої інформації у мене немає. Зразки нового бланка закордонного паспорта громадянина України давно отримали всі консульства на території нашої держави. Крім того, біометричний паспорт у світі не є чимось новим і винайшли його не в Україні. У нашій державі з початку року за оформленням документа нового зразка звернулось понад 100 тис.громадян, більшість з них обрали біометричний варіант, понад 13 тисяч вже стали їх власниками.
– З якою метою нові закордонні паспорти отримують олександрійці?
– На даний час їх замовили понад 70 жителів міста, але цікавитись, для чого це їм потрібно – не в наших повноваженнях. Хтось одружився за кордоном, у когось закінчився термін дії попереднього паспорта, хтось – для туризму, а інший – для відрядження чи роботи.
– Чи не вводиться одночасно і внутрішній паспорт громадянина України з біометричними даними?
– Ні. Внутрішні паспорти залишаються без змін.

Від редакції – ще декілька спростувань поширених думок щодо біометричних паспортів.

В українців склалось хибне уявлення, що з отриманням біометричного паспорта вони зможуть без віз перетинати кордони Європи. Це не так: безвізовий режим Україні з ЄС ще не запроваджений.

Закордонний біометричний паспорт – не пластикова картка, а звичайна книжечка на 32 сторінки, аби була можливість вписувати у нього відмітки про перетин кордону. Зовні біометричний паспорт схожий на попередній і досі діючий: синя титульна сторінка, на якій з`явилась міжнародна позначка біoметричного документа. На внутрішній частині форзацу паспорт має схожу позначку. Вона і є безконтактним електронним носієм з біометричними даними особи. Знімання їх проводиться за допомогою спеціальних пристроїв. Ці дані захищеними каналами передаються до виробника документа. Так само і з відбитками пальців: людині не будуть змащувати руки спеціальною речовиною, як це ще подекуди робиться у криміналістиці.
Надавати відбитки пальців для паспорта – це право людини, а не обов`язок.
Згідно з чинним законодавством, громадянину України дозволяється мати два (але не більше) закордонних паспорти. Це може згодитись для людей, які часто їздять за кордон і не встигають міняти паспорти.
Перша перевага біометричного паспорту – надзвичайно високий рівень захисту. Друга: якщо документ загублений чи зіпсований, буде легше його відновити, маючи біометричні дані.
Третя: нівелювання так званого суб`єктивного фактора, зокрема – занадто недовірливого прикордонника при звірці вигляду людини і її фото у документі. З біометричними даними прикордонник втрачає шанс для надмірної прискіпливості.
Біометричні паспорти у світі запроваджені з 2001 року після теракту у Нью-Йорку і діють у 90 країнах з міркувань безпеки інтеграції та запобігання міжнародному тероризму.

О.Наріжний

.

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень