1 червня – Міжнародний день захисту дітей
Захист нашого підростаючого покоління – ця тема актуальна у всі часи, але особливо вона загострюється під час війни. Про це напередодні Міжнародного дня захисту дітей ми поговорили з начальником служби у справах дітей Олександрійської міської ради Юрієм Яковлєвим.
– Чим сьогодні, в умовах війни, займається ваша служба?
– Завдання та обов’язки не змінились, але із введенням військового стану на території нашої держави з’явилися нові виклики та іспити. На територію міста на сьогоднішній день прибуло 79 дітей, які не мають законних представників. Тож нам довелося тимчасово влаштовувати їх через офіційні накази нашої служби у сім’ї родичів, братів, сестер та просто знайомих, які за погодженням із батьками рятували дітей.
Реагуючи на потреби таких родин, дітям була надана посильна допомога: канцелярські приладдя, продуктові набори та речі першої необхідності, сезонний одяг. Деяким дітям допомогли у влаштуванні на навчання, провели консультаційну роботу з приводу оформлення паспорта громадянина України для дітей, які досягли 14-річного віку та повинні були оформити свій перший документ, але, на жаль, цьому завадила війна.
На територію Олександрії прибули семеро статусних дітей, з них четверо мають статус дитини, позбавленої батьківського піклування і троє мають статус дитини-сироти.
Зафіксовані також проблеми у громадян, які, рятуючись від військової агресії, втратили свідоцтва про народження та свідоцтво про смерть одного із батьків. Тому за зверненням служби вказаним громадянам були безкоштовно виготовлені дані документи.
Чотирьом родинам, які з різних причин не оформили статусу багатодітних сімей за місцем реєстрації, надали дану послугу в нашій службі.
Продовжується робота із сімейними формами виховання. З початку широкомасштабного вторгнення Російської Федерації одній дитині було надано статус дитини-сироти та дев’ятьом статус дітей, позбавлених батьківського піклування.
Двоє дітей довлаштовані в прийомну сім’ю олександрійки та двоє – до дитячого будинку сімейного типу.
– Скільки «складних» сімей зараз у місті?
– На обліку сімей, які опинились у складних життєвих обставинах, перебуває 100 дітей із 58 родин. Причини у всіх майже однакові – ухиляння батьків від виконання своїх батьківських обов’язків, уживання алкогольних напоїв або наркотичних засобів, низький виховний потенціал обох батьків або одного з них. З цими родинами проводяться профілактичні заходи для покращення стану виховання дітей – ми відвідуємо їх за місцем проживання, щоб контролювати рівень виконання батьківських обов’язків. Проводиться вибірковий контроль за шкільною успішністю дітей із вказаних родин шляхом запитів до навчальних закладів та усних консультацій.
Також для проведення профілактичної роботи залучаємо працівників ювенальної превенції. В деяких ситуаціях застосовуємо міри складання протоколів із винесенням попередження. У екстрених випадках може бути застосована міра притягнення до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу, а то навіть і позову до суду. Так, на початку травня під час рейду «Діти. Вулиця. Вокзал» було виявлено одну особу, яка зловживає алкогольними напоями та вже отримувала попередження щодо аморальної поведінки та ухиляння від виконання батьківських обов’язків. Тому наша служба підготувала позов до суду щодо позбавлення її батьківських прав.
– Нещодавно в Україні з’явилася нова інституція – патронатна сім`я. Як це працює?
– Нова форма роботи із родинами, які перебувають в складних життєвих обставинах – патронатна родина – запрацювала в Олександрії наприкінці 2021 року. Принцип роботи полягає у вилученні дитини із травмуючих обставин та поміщення в родину патронатного вихователя, який проходить спеціалізоване навчання та налаштований на виправлення тривожних та психоемоційних станів у дитини. Одночасно проводиться робота із сім’єю, направлена на підвищення батьківського потенціалу та налагодження стосунків у сім`ї, для того, щоб повернути дитину в біологічну родину.
На нашій території є один такий випадок, який працює вже протягом 3 місяців. Служба у справах дітей підготовила рішення про продовження терміну перебування дитини у патронатній сім`ї ще на 3 місяці. Але, на жаль, ми вже бачимо негативний результат цієї історії, тож будемо готувати позовну заяву щодо позбавлення батьківських прав громадянки Ч.
– Що можете сказати про державну підтримку дітей-сиріт та осіб з їх числа?
– Зараз продовжує працювати програма щодо виділення державної субвенції місцевим бюджетам для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа. Всього було виділено кошти восьми дітям для придбання житла в рамках цієї програми.
Цим особам надається один календарний рік на підготовку чи упорядкування необхідного пакету документів та пошук житла. Коли громадяни визначаються із житлом, яке вони хочуть придбати, комісія обстежує санітарно-гігієнічні вимоги та придатність житла для проживання. Результати обстеження виносяться на розгляд житлової комісії, яка приймає рішення надати дозвіл на перерахування коштів.
Щодо Дня захисту дітей, то для нашої служби не тільки ця дата, а й кожен день, як і кожен рік – це справа служіння захисту найголовнішого надбання для нашого майбутнього – наших дітей!
В. Петренко
Залишити відповідь