19.01
2022

З 1 січня 2022 року касові апарати стали обов’язковими майже для всіх фізичних осіб – підприємців України. Пройшло вже майже три тижні, але чіткого розуміння процесу в багатьох підприємців немає. У чому ж справа?

Учасники «подій» – підприємці, працівники банків  – стверджують, що, незважаючи на попередження щодо введення касових апаратів, ніхто до цього практично не був готовий. Стосовно підприємців, то для багатьох із них це стало несподіванкою: вони до останнього сподівалися на  відтермінування введення касових апаратів ще на рік.

У підсумку, на жаль, велика кількість підприємців пішла в «тінь». Як вони кажуть, це щоб не мати “головного болю” з касовими апаратами – краще вже “чорна готівка”, аніж головний біль у разі виявлення порушень у роботі з РРО (реєстром розрахункових операцій).

Підриємці готові працювати по-новому, але як? На придбання класичних касових апаратів наразі черга, а для використання програмних реєстраторів розрахункових операцій (ПРРО) є незрозумілим, за якими критеріями обирати програму, чи буде вона легкою у застосуванні і доречною для конкретного виду діяльності?

Багато хто кинувся подавати заявки в банки, але там теж були не готові до такого повороту подій і обіцяли налагодити процес (на сьогодні деякі банки вже почали приймати заявки і надавати послуги).

З певними проблемами зіштовхнулися і підприємці, які замість касових апаратів обрали програмне забезпечення. Його можна встановити на звичайний смартфон, і це набагато дешевше, ніж придбання касового апарата. Однак тут почалися збої в системах розробників через навантаження, що багаторазово зросло.

За роз`ясненнями ми звернулися до начальника Олександрійської ДПІ Головного управління ДПС у Кіровоградській області Яніни Нечипоренко. Ось що вона розповіла: “До нас масово звертаються підприємці з різними запитаннями щодо встановлення і порядку використання касових апаратів.  Їх багато, але спробую відповісти на найпоширеніші.

Який тип апарата вибрати?

– Це не має принципового значення, головне – щоб його було включено до Державного реєстру РРО в редакції наказу ДПС України від 13.01.2022 р. N19. Можна придбати звичайний класичний апарат, вартість якого близько 8 тис. гривень. Цими питаннями займається ПНВП “Базис” та  ФОП Роман Колєсніков – це офіційні представники сервісного обслуговування РРО у нашому місті. Можна взяти в оренду – зараз банки надають такі послуги.

Де взяти програмне забезпечення?

Державна податкова служба пропонує безкоштовну версію ПРРО “Каса”, яка є у вільному доступі на офіційному сайті ДПС у банері “Програмні РРО” . Тут також знайдете весь інструктивний матеріал та відеоуроки з питань використання такого програмного забезпечення.

Якщо ви не бажаєте купувати класичний апарат, то можна використовувати комп’ютер, планшет, смартфон – у принципі, будь-який гаджет, який підтримує необхідні функції.

Як роздрукувати чек?

Якщо ви користуєтеся РРО, всі чеки автоматично потрапляють на сервер податкової служби. Перевірити їх можна, зайшовши до електронного кабінету платника податків. Щодо роздруківки чеків, то це робиться на вимогу покупця. Це можна зробити на будь-якому принтері або надати покупцеві, за його бажанням, електронний варіант чека шляхом сканування QR-коду.

Особливості застосування касових апаратів у сільській місцевості.

– Тут хотілося б пояснити, що під селом мається на увазі саме село і ніщо інше. Тобто такі населені пункти, як, наприклад, Пантаївка, Олександрійське, Приютівка, Нова Прага не підпадають під правила, що поширюються на сільську місцевість. Тобто правила проведення розрахунків через касові апарати прив’язані до місця розташування господарської одиниці, а не до місця реєстрації підприємства або ФОПа. Не можуть скористатися “сільською” пільгою з РРО ті підприємці, які здійснюють торгівлю на території села, наприклад, продуктами, але в одному приміщенні з ними інший підприємець здійснює торгівлю підакцизними товарами (алкогольними напоями та/або тютюновими виробами). Недоступною “сільська” пільга буде і тоді, коли ФОП одночасно із звичайною торгівлею здійснює реалізацію товарів через Інтернет.

Тож для сільської місцевості є два варіанти роботи: користуватися, як і всі інші підприємці, касовими апаратами або вести документацію (Книгу обліку розрахункових операцій на господарську одиницю та Розрахункову книжку) вручну. Це означає, що на кожен товар, проданий впродовж дня, ви маєте надавати квитанції Розрахункової книжки, а наприкінці робочого дня вписати загальну суму в Книгу обліку розрахункових операцій. Також необхідно не пізніше 15 числа після кожного місяця надавати відповідний звіт до податкової інспекції.

Чи штрафуватимуть за порушення законодавства?

– Так. На даному етапі, як запевняє голова профільного парламентського комітету Данило Гетьманцев, підприємцям буде надано відстрочку до лютого – це планується закріпити на законодавчому рівні найближчими днями. Також до 31 березня діє мораторій на перевірку.

Проте слід пам’ятати, що всі операції фіксуються у базі податкової служби, і будь-яка підозріла діяльність або навпаки – бездіяльність, береться на замітку. Звичайно, до таких підприємців після зняття мораторію буде особлива увага.

На закінчення хотілося б сказати, що нововведення має велике значення у розвитку цивілізованих економічних відносин у нашій країні. За таким принципом працюють у всіх розвинених країнах світу і, якщо ми прагнемо їхнього рівня, то маємо це прийняти. Потрібно пам’ятати, що всі надходження єдиного податку надходять до місцевих бюджетів. А це дозволить значно збільшити їхні можливості – спрямовувати кошти на соціально-економічний розвиток.

Можу сказати, що схоже протистояння нововведенням спостерігалося кілька років тому, коли в Україні запроваджувалась електронна звітність. Люди не розуміли її значення, їм здавалося, що вистоювати величезні черги під кабінетами простіше, ніж опанувати подання звітності в електронному вигляді, через Інтернет. Сьогодні це в минулому – усі звикли до нової форми роботи, а про черги вже забули.

Думаю, процес становлення в нашій свідомості займе деякий час, будуть незручності, невдоволення, це закономірно. А ми, податківці, зі свого боку, додамо максимум зусиль, щоб роз’яснити і допомогти.

С. Іванов

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень