Збройовий майстер Карп Хазан
На честь Карпа Хазана, підпільника, розстріляного нацистами у 1942 році, названо провулок у мікрорайоні Перемога. Раніше цей провулок називався Ремісничим.
Карп Дементійович Хазан (1890-1942) під час Другої світової війни працював у складі підпільної групи Леоніда Сидоренка. В окупації Сидоренко працював техніком районної контори зв’язку – він був спеціалістом-зв’язківцем. Восени 1941 року Леонід зібрав групу підпільників, яка на початку 1942 року налічувала 43 особи. У ній був і Карп Хазан, збройових справ майстер, який працював у майстерні окупантів, що знаходилася на місці теперішньої олійниці за районною лікарнею. Через нього підпільники діставали зброю. Також у групу входили працівники міської поліклініки А.Ф.Прядко, Є.К.Нікольський (Троянкер) та М.К.Букаєва, які мали зв’язок із табором військовополонених. З їхньою допомогою підпільники фабрикували документи про хвороби та смертність серед полонених радянських воїнів, чим прикривалися саботаж робіт та втечі.
Гестапівці впровадили до підпільної організації свого агента – сибіряка Горбашева. У ніч проти 7 листопада 1942 року фашисти увірвалися до приміщення, де підпільники друкували листівки. Було заарештовано керівника групи Леоніда Сидоренка та інших. Невдовзі схопили ще кількох людей, зокрема й Карпа Хазана. Під грушею на території майстерні зброї їх змусили викопати самим собі рів, а потім розстріляли. Багатьом підпільникам вдалося втекти від арешту і дістатися партизанів. Деякі з них перейшли лінію фронту і билися у лавах Червоної Армії. Відомості про Карпа Хазана та інших членів олександрійського підпілля записав один із керівників руху М.Скірда. Влітку 1943 року в Олександрії діяло 106 підпільників, 7 підгруп спеціалізувалися на проведенні агітації, диверсій, розвідки.
Карп Хазан загинув у 52 роки. У нього залишилися дружина та четверо дітей. Старший син під час війни зник безвісти.
Нащадки підпільника мешкають в Олександрії. Онук Карпа Дементійовича Валерій розповів, що на початку 80-х на городі біля бабусиного будинку на вулиці Примакова (зараз – Таврійська) було знайдено два револьвери часів війни та глечик із патронами. Один револьвер родичі розстріляного підпільника передали до краєзнавчого музею. Про це писала місцева газета.
Чи було перепоховання останків загиблих з території колишніх збройових майстерень, родичі Хазана не знають. Постановою місцевої влади від 12 червня 1975 року було вирішено встановити у Парку будівельників меморіальні дошки з іменами загиблих підпільників. Сьогодні ці дошки встановлені на стелі на Братській могилі на вулиці Діброви.
Нащадки пишаються Карпом Хазаном і бережуть пам’ять про нього.
О.Маріїнська
Залишити відповідь