Запобігання корупції: приютівці не бажають стояти осторонь

Ні для кого не секрет, що корупція в Україні вже давно набула загрозливих масштабів і її не стримує навіть війна. Більше того, за офіційними даними, рівень корупції в державі за останні 2-3 роки навіть зріс у порівнянні з попередніми. І наше суспільство болісно на це реагує. Так, згідно з опитуваннями соціологів, якщо на початку широкомасштабної агресії росії проти України пересічні громадяни вважали корупційні прояви в країні другою за значимістю проблемою (після війни), то згідно з останніми соціологічними дослідженнями, тепер переважна більшість опитаних поставила корупцію, як найбільше зло, на перше місце! Тобто люди вже вважають, що це зло гірше навіть, ніж війна…
А що думають про нас у світі? Ось що: відповідно до Індексу сприйняття корупції міжнародною організацією Transparency International (шкала від найменш до найбільш корумпованих країн), Україна посіла 122-е місце серед 180 країн у 2021 році, тобто друге місце за корумпованістю в Європі! (Хто на першому місці – здогадатись не складно). Відверто скажемо: незавидним вималювався наш авторитет у європейській спільноті…
З цим в Україні намагаються боротися не лише ряд спеціально створених державних органів із запобігання та протидії хабарництву, а й громадські організації. Зокрема ГО «Антикорупційний штаб» розпочав кампанію з розробки антикорупційної програми у трьох населених пунктах України – у містах Фастові, Харкові та селищі Приютівці.
(Довідка. Антикорупційний штаб – це українська громадська організація, створена влітку 2014 року. Його мета – впровадження прозорості та виховання у суспільства «нульової толерантності до корупції», як зазначається у програмних засадах організації. Бо на переконання команди, головною передумовою зменшення корупції в Україні є саме нульова терпимість до корупції серед тотальної більшості населення. А головний принцип – максимальне залучення людей до антикорупційного руху. Вважається, що внесок кожної людини в боротьбу з корупцією є безцінним. Саме тому штаб створює діджитал-інструменти для залучення людей до запобігання корупції.
За час існування створено вже більше 10-ти таких інструментів для досягнення мети. Серед найпопулярніших – «Карта ремонтів», чат-бот “Держслужбовець Тарас”, «Карта коронавірусних закупівель», «Карта вакцинацій» та «Приховані інтереси».
Після початку повномасштабної війни перед організацією, як і перед всією Україною, постали нові виклики: бути корисними державі, використовуючи попередній досвід. Аби наблизити перемогу над ворогом, штаб розширив діапазон дій, запустивши інструменти “Карта руйнувань» та «Реєстр російських воєнних злочинців» саме з метою прозорості та інформативності в українському та міжнародному просторі. Таким чином фіксуються всі пошкоджені внаслідок російської агресії об’єкти, ідентифікуються російські військові, якій вчиняють чи вчиняли злочини на території України, що робить їх відомими всьому світу і, відповідно, оформляються юридичні заяви та звернення до міжнародних інстанцій, як, наприклад, Міжнародний кримінальний суд. Разом з цим організація намагається кожного активного чи небайдужого мешканця повідомляти про якісь сталі напрацювання (наприклад, «Карта ремонтів», це один з «флагманських» проєктів, створений з 2015 року, відразу після Революції Гідності і відтоді ним відстежуються бюджетні кошти, які виділяються на різні ремонтні роботи).
А передусім активних громадян потрібно навчати. Саме цим зараз і займається Антикорупційний штаб у трьох вищезгаданих населених пунктах. Зокрема, в Приютівці навчальний процес розпочався ще наприкінці квітня. Навчання відбувається онлайн і безкоштовно, для цього достатньо було зареєструватися. Заняття проходитимуть один раз на тиждень у зручний для тих, хто зареєструється, час. Всього навчання міститиме 4 або 5 занять тривалістю до двох годин кожне. Ті, хто успішно завершить навчання, отримають відповідні сертифікати, а також зможуть долучитись до робочої групи з розробки антикорупційної програми своєї громади. Розробка антикорупційної програми потребує активних та зацікавлених у розвитку громади людей. Передбачається, що цей документ сприятиме поширенню доброчесності серед посадових осіб. По закінченні навчання активісти отримають сертифікат від “Антикорупційного штабу” та право увійти до робочої групи з розробки антикорупційної програми.

Участь у заході Антикорупційного штабу та подальшій розробці Антикорупційної програми була ініціативою Приютівської селищної ради. Ось що сказав з цього приводу на установчих зборах селищний голова Андрій Коломійцев:
«Цей проєкт потрібен вже для того, щоб жителі громади розуміли, що таке Приютівська селищна рада, хто такі депутати, хто такий голова, чим ми тут займаємося, як приймаються рішення і не ставили собі дивних запитань, як це все працює, навіщо ми тут потрібні, скільки грошей заробляють депутати і т п. Тому це дуже важливий крок передусім для комунікації мешканців громади. Другий важливий аспект, на якому я акцентую увагу протягом вже декількох років, – ми активно хочемо співпрацювати у міжнародному співтоваристві, з громадами в Європейському союзі і громадами країн, які вже давно стали цивілізованими. На жаль, Україна не завжди асоціюється у них з добропорядною країною і скоріш за все багато хто з них вважає, що не всі жителі України є зразком такої чистоти. Тому нам дуже важливо, щоб при прийнятті антикорупційної програми, яку ми спільно розробимо і запровадимо, у нас була можливість перезентувати її на різних рівнях і таким чином представити нашу громаду, яка йде курсом прозорості.
Далі кожен мешканець громади має долучитися до розробки «Антикорупційної програми». Я хотів би, щоб жителі взагалі брали активну участь у формуванні нашої стратегії, статуту і всіх програмних документів, які приймаються на рівні Приютівської громади. Але в даному випадку без комунікації з нашими жителями нам буде складно потім її реалізувати і довести її потрібність та актуальність».
Ось як деталізувала захід його координаторка, активістка Приютівської громади Наталія Луценко-Маліцька:
«Вже 30 активістів з Приютівки вчаться розрізняти, що таке корупція, хабарі, зловживання владою, просування “своїх” у посадові кабінети та інші питання, пов’язані із неправомірними проявами збагачення.
Розібратися з усім допомагають експерти ГО “Антикорупційний штаб” – Сергій Миткалик, Євгенія Вірлич, Віталій Гусак та Андрій Шуран у рамках проєкту “Розробка Антикорупційної програми для Приютівської громади”.
На першому тренінгу ми знайомилися з цифровими інструментами запобігання корупції – Картою ремонтів та відбудови, на ній є також і об’єкти Приютівської громади. Також через сервіс Національної агенції із запобігання корупції “Приховані інтереси” дізналися про маловідомі зв’язки місцевих посадовців та депутатів.
Вже на цьому тижні приютівські активісти вивчали особливості державних закупівель, зокрема проведення тендерів через Prozorro.
Виконуємо практичні завдання, щоб упевнено підійти до роботи ініціативної групи, яка згодом запрацює в громаді.
Протягом навчання його учасники дізнаються про діджитал-інструменти для запобігання корупції, медіа як інструмент боротьби з корупцією, роботу з публічними закупівлями, а також про саму «Антикорупційну програму». Остання лекція буде сюрпризом – тему запропонують самі учасники навчання. Також найближчим часом активісти зможуть пройти анонімне опитування, щоб активніше долучитися до розробки взагалі «Антикорупційної програми», і ті, хто успішно пройде навчання, отримають сертифікати. А загалом планується, що найбільш активні мешканці громади долучаться до ініціативних груп, які працюватимуть безпосередньо над розробкою програми.
Розробка програми триватиме до вересня 2025 року. Наступний етап її – винесення на сесію селищної ради з метою затвердження».
Проєкт «Розробка дієвих інструментів для забезпечення прозорої та підзвітної діяльності у громадах» реалізується за підтримки Міжнародного фонду відродження.
О.Наріжний
Залишити відповідь