Як отримати статус постраждалого?
В Олександрії статус постраждалих внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів отримали вже троє дітей, які виховуються в родинах внутрішньо-переміщених осіб. Про це повідомив начальник Служби у справах дітей Олександрійської міської ради Юрій Яковлєв. Взагалі станом на 12 квітня 2019 року в нашому місті проживають 126 сімей внутрішньо переміщених осіб (які переїхали до Олександрії з зони проведення ООС), де виховується 198 дітей. Вони мають право претендувати на отримання вищеназваного статусу. Також статус постраждалих внаслідок бойових дій та збройного конфлікту надається дітям, батьки яких загинули під час виконання обов’язків у зоні проведення ООС.
Надання статусу регламентовано Постановою Кабінету Міністрів України №268 від 5.04.2017 року зі змінами від 11.04.2018 року «Про порядок надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів». Документами передбачено надання дітям із сімей внутрішньо переміщених осіб, починаючи з 2014 року, із зони збройного конфлікту – з Донецької та Луганської областей.
Поки що новий статус жодних пільг не передбачає. Проте у майбутньому, можливо, все зміниться. За словами Юрія Яковлєва, зараз у Верховній Раді України зареєстрований законопроект, де йдеться про соціальні гарантії постраждалим дітям – виплату одноразової компенсації збитків, нанесених здоров’ю, щорічної допомоги на оздоровлення, пільги на проїзд, оплату комунальних послуг, при вступі до вузів тощо. Поки що цей проект не був винесений на розгляд ВРУ.
Згідно з діючим законодавством, право на отримання статуса мають діти (особи, які на момент початку збройного конфлікту були неповнолітніми), котрі під час воєнних дій та збройних конфліктів: отримали поранення, контузію, каліцтво, піддалися фізичному, сексуальному насильству, були викрадені чи незаконно вивезені за межі України, залучалися до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань, незаконно утримувалися, в тому числі у полоні, пережили психологічне насильство.
За оцінками ЮНІСЕФ, у 2017 році в зоні ООС знаходилося 580 тисяч дітей, що потребували гуманітарної допомоги (а значить – постраждалих від конфлікту). Ще близько 240 тисяч дітей – вимушені переселенці. Теоретично усі вони можуть претендувати на статус постраждалих внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. Мінсоцполітики ж називає цифру 35 тисяч – на думку чиновників, саме стільки дітей має претендувати на отримання статусу. Це діти, які потрапили у поле зору соціальних служб.
Що потрібно для отримання статусу? Звернутися до Служби у справах дітей міської ради за місцем реєстрації і надати наступні документи: копію паспорта (для підтвердження факту проживання на території збройного конфлікту) і свідоцтв про народження дітей, довідку про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб в управлінні праці та соціального захисту населення. Батьки або довірені особи пишуть заяву, і потім з родиною працює фахівець Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, аби з’ясувати, чи отримали діти психологічну травму. На щастя, в Олександрії, на відміну від інших міст, немає дітей, які були поранені або отримали інвалідність внаслідок збройного конфлікту.
Після збору документів і висновків спеціалістів Центру соціальних служб комісія приймає рішення про надання відповідного статусу або про відмову в його наданні. Потім дане питання виноситься на розгляд виконавчого комітету міської ради. Надання статусу відбувається не довше ніж протягом місяця з дня звернення.
Отже, всі, хто має право і хотів би отримати статус постраждалого від воєнних дій та збройних конфліктів, може звернутися до Служби у справах дітей Олександрійської міської ради за адресою: проспект Соборний, 59, кабінеті 122 (перший поверх) тел: 066-42-11-024, 096-087-14-04, 7-07-15.
Наш кор.
Залишити відповідь