8.12
2023

7 грудня за календарем – державне професійне свято тих, хто працює в обласних, міських, селищних, районних, сільських радах. Тобто всіх тих, кому ми довірили управління життям наших міст і сіл.
Бо саме так і зазначається в усіх офіційних документах: завданням місцевої ради, всіх її гілок і робочих ланок є забезпечення життєдіяльності міста чи селища, дотримання виконання законодавства, поліпшення умов життя.
І це саме від місцевого самоврядування залежить, як плануватиметься бюджет. Від нього певною мірою залежить і благоустрій територій, і якість комунальних послуг, тарифна політика на деякі з цих послуг та ще багато чого іншого, що за звичних і задовільних умов життя пересічні мешканці можуть навіть не помічати або над чим не замислюватися.
Тому День місцевого самоврядування — це відмінний привід пригадати, що можна зробити для розвитку громади та реалізації того чи іншого проєкту в місті, в якому ми всі проживаємо. Але говорити про будь-які святкування у тяжких умовах воєнного стану, звісно ж, є зовсім неприйнятним, і тому наша розмова у переддень відзначення вищезгаданого Дня дещо про інше: особливості роботи місцевої влади в режимі «реального часу». Поділитися думками з читачами погодилася секретар Олександрійської міської ради Вікторія Косяк.

– Розпочну з того, що поки готувався до друку випуск вашої газети, депутати готувалися до чергової 36-ї сесії. Це проміжна сесія перед «бюджетною», яка, у свою чергу, ухвалить основний фінансовий документ наступного року. Мабуть, вже всім відомо, що цьогоріч було ухвалено рішення на рівні держави про вилучення з місцевих бюджетів ПДФО з грошового забезпечення військовослужбовців та інших правоохоронних органів, які і до повномасштабного вторгнення надходили в громаду. І найскладніше в цьому те, що такі надходження від так званого «військового» ПДФО – це майже 25% з нашого бюджету. Раніше ці кошти міського кошторису витрачалися саме на потреби ЗСУ: лікування, харчування поранених, матеріальна допомога як пораненим захисникам, так і сім’ям загиблих та загалом на підтримку нашої армії. Так, лише за жовтень з міського бюджету було вилучено 9,5 млн надходжень і 8,7 млн – за 26 днів листопада. Тобто 18,2 млн грн. З цього приводу міська рада зверталася до вищих органів державної влади, до Асоціації міст України з офіційним зверненням щодо недоцільності вилучення «військового» ПДФО, але, на жаль, до нас не дослухалися. Ну що ж, з державою не посперечаєшся, і, безумовно, зрозуміло всім, що ці вилучені з місцевих бюджетів кошти будуть на вищих рівнях так само спрямовані на перемогу над ворогом. З іншого боку, ми опинилися в непростій ситуації, але це не означає, що громада тепер не буде допомагати військовим. Зазначу, що за 2022-2023 роки з міського бюджету було виділено майже 30 млн гривень на підтримку наших сил оборони, і така робота неухильно продовжується.
– Останнім часом спостерігаються фінансові проблеми в охороні здоров’я, які певна частина населення міста «звично ставить у вину» міській владі…

– Так. Незважаючи на те, що обовязок держави – підтримувати наших лікарів, на сьогодні існує проблема стосовно колишньої районної лікарні, котра, як відомо, обєднана з міською. То був вимушений крок, бо інакше держава просто перестала б фінансувати районний лікувальний заклад, і він невідворотно припинив би своє існування. Але там, на жаль, все одно зараз виникла затримка із заробітною платою. І дуже шкода, що часто люди не розуміють, що насправді фінансує медицину не місцева влада, а Національна служба охорони здоровя України. Так само багато хто з жителів міста досі чомусь вважає, що зарплату медичні працівники отримують з місцевого бюджету, що зовсім не відповідає законодавчій дійсності. Але залишатися осторонь цього болючого питання також не можна. Тому, як уже зазначив міський голова, на найближчій сесії міської ради буде вирішуватися питання коригування витрат міського бюджету для можливості надати фінансову підтримку медичним працівникам.
– Важливою ланкою місцевого самоврядування є первинні органи самоорганізації населення – квартальні комітети. Їх теж торкнулися особливі умови сьогодення?
– Що стосується їхньої кількості – вона не змінилася, комітетів так само в місті 50, голови кварталкомів працюють з повною самовіддачею. І як раніше, їхні основні функції теж не змінилися у плані взаємодії з мешканцями приватного сектору. Звичайно, є і ряд технічних проблем: наприклад, щодо роботи з населенням з питання вивозу побутових відходів. Але як неодноразово анонсував міський голова Сергій Кузьменко, наше комунальне підприємство зараз працює у потужному режимі з метою поліпшити цю роботу. Не можу сказати, що вона ведеться на всі 100 відсотків, бо тут багато залежить насамперед від людей: досі не всі мешканці розуміють, що чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять. Та ми все ж сподіваємося на їхню свідомість, і жителі приватного сектору укладатимуть договори на вивіз сміття, як це передбачено законом, а не вивозитимуть його нелегально самі кудись у балки чи на околиці міста, порушуючи законодавство та створюючи цим нові проблеми. І слід зазначити, голови кварталкомів докладають чималих зусиль у цьому напрямку, але, на жаль, ще не все вдається, як хотілося б, тому працювати є над чим… Тут важливо зазначити: крім своєї повсякденної роботи, голови активно беруть участь у волонтерстві – починаючи від збору продуктів харчування та до виготовлення маскувальних сіток і в’язання теплих речей для наших захисників. І це для них теж неабиякий додатковий об`єм роботи у відповідь на виклики сьогодення, за яку їм величезна подяка.
– Раніше ви неодноразово наголошували на важливості виховання у молоді громадянської позиції і роботі міської влади з молодіжним парламентом.
– Справді, я вже не раз казала: олександрійська молодь – це настільки активні люди! Через своє особливе світосприйняття у них народжуються оригінальні ідеї, які допомагають нам сьогодні опрацьовувати різні рішення і втілювати їх у життя. Зокрема, на даний час вони встигли реалізувати декілька проєктів, про які в деталях я ще не можу говорити, але попередньо скажу, що вже не один з них став успішним у плані отримання різних грантів. І більше того: більшість з таких ідей молоді автори самі успішно реалізовували. Наприклад, це освітні проєкти для учнів старших класів, ряд напрацювань до Дня молоді, також активно вони працювали із цьогорічними заходами до Дня міста. І вони такі невтомні: щоразу – нові ідеї, і їхні автори після завершення не складають рук! Важливою і дуже знаковою подією у цьому напрямку стала 15-та Регіональна сесія Європейського молодіжного парламенту України, яка проходила в міському театрі Олександрії з 30 листопада по 3 грудня за підтримки міської ради. Головний організатор сесії – олександрієць Ростислав Лісовський, який є учасником парламенту. Цей захід взагалі заслуговує на окрему розмову.
– Повертаючись до попередньої теми: у минулі роки роботи міської ради бюджетні питання нерідко були «каменем спотикання» при ухваленні рішень на сесіях: різні політичні сили демонстрували різне, подекуди протилежне бачення стосовно того, що зараз «на часі» і куди потрібніше спрямувати кошти. Як зараз, в умовах ще більш гострого дефіциту фінансування проходять засідання депутатських комісій з бюджетних питань перед сесіями?
– Вважаю, цей рік ми плідно працювали в дуже непростих умовах, які зараз усі маємо, і треба подякувати всьому депутатському корпусу, в роботі якого не було збоїв: усі консолідовано працювали без огляду на політичні приналежності та уподобання. Адже сьогодні політика – це вже зовсім другорядне, а на першому плані повинна бути консолідація зусиль, що у нас і відбулося: зараз головна робота всіх може бути тільки спільною, вона спрямована на перемогу. І тут треба віддати належне міському голові, який зумів об’єднати ці зусилля різних політичних сил у міській раді. Отож незважаючи на всі виклики складного сьогодення, ми продовжуємо працювати, складати поточні і довгострокові програми, які приймає депутатський корпус. Найближча сесія не стане винятком: також буде розглянуто і прийнято ряд програм із життєзабезпечення міста. Тож головне сьогодні – не втрачати надії і робити все задля нашої якнайскорішої Перемоги!


Наш кор.

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень