10.10
2024

30 вересня в Олександрії відкрився ветеранський хаб – простір для ветеранів та їхніх сімей. Цей соціальний проєкт став результатом спів-праці між Олександрійською та Приютівською громадами, а також громадською організацією «Важлива». Хаб працює у приміщенні на вулиці Поштовій, 5 (колишнє сільгоспуправління) поряд з Олександрійським театром.

Простір створено для надання психосоціальної підтримки ветеранам, родинам загиблих Героїв, сім’ям, чиї рідні перебувають у полоні або зникли безвісти. У ньому облаштовані дві кімнати, де працюють адміністраторка та практичний психолог. Тут також організовують тренінги та консультації для підвищення рівня обізнаності про ментальне здоров’я. Для підтримки ветеранів залучають експертів, які проводять психологічні сесії та допомагають з адаптацією до цивільного життя.
З нагоди відкриття до ветеранського хабу завітали начальник Олександрійської районної військової адміністрації Ольга Коріненко, міський голова Сергій Кузьменко, секретар Олександрійської міської ради Вікторія Косяк, Приютівський селищний голова Андрій Коломійцев, заступниця Приютівського селищного голови Тетяна Панета, голова правління ГО «Важлива» Марина Дячук, ветеран війни, колишній спецпризначенець Володимир Собовенко.
«У цьому просторі кожен ветеран зможе поспілкуватися з однодумцями та знайти нові можливості для адаптації та переходу до цивільного життя, а родини загиблих Героїв, сім’ї, чиї рідні перебувають у полоні або зникли безвісти, отримають підтримку, – розповіла секретар Олександрійської міської ради Вікторія Косяк. – У ветеранському хабі вже проходять активності з психологічного розвантаження з дружинами і матерями ветеранів і загиблих Героїв. Усю роботу з діяльності хабу координує адміністраторка Тетяна Лимар. Вона забезпечує роботу «Гарячої ветеранської лінії», яка в Олександрійській громаді функціонує вже більше року. Протягом цього періоду на «Гарячу лінію» звернулося близько 250 ветеранів, родин діючих військовослужбовців, сімей загиблих. Адміністратор опрацьовує заявки і надає консультації. Психологічний супровід вищевказаної категорії осіб забезпечує кваліфікований практичний психолог Ірина Губа, яка працює в форматі як індивідуальних, так і групових сесій у напрямку «Екстремальна психологія», «Кризовий психолог» та «Сексуальне насильство в умовах конфлікту».
Психосоціальну підтримку вразливим групам жінок, ветеранам через проведення тренінгів, консультацій психолога, підвищення рівня обізнаності про ментальне здоров’я забезпечують експерти з медицини психіки та тіла.
У співпраці з ветеранським хабом діятиме Центр психологічної підтримки “Сила жити”. Проєкт “Сила жити: психологічна підтримка, відновлення, стійкість” презентувала його керівниця Олена Постельняк. Він спрямований на покращення психоемоційного стану та психологічної стійкості жінок, які постраждали від війни, через надання послуг з психічного здоров’я та психосоціальної підтримки. Його основна мета — подолання психологічних наслідків травматичних подій і зміцнення стійкості жінок, особливо тих, хто постраждав від гендерно зумовленого насильства, пережив окупацію або втрату близьких. Українці зазнали глибоких психологічних травм, а доступ до якісної психологічної допомоги є обмеженим, і проєкт націлений на розв’язання цієї проблеми.
Проєкт охоплює три громади Кіровоградської області (Олександрійську, Знам’янську, Приютівську) та одну громаду Полтавської області (Кременчуцьку), що дозволяє ефективно допомагати жінкам, які пережили важкі життєві обставини, і має на меті охопити 1420 жінок, 140 фахівців та залучити 120 000 осіб до інформаційної кампанії, спрямованої на підвищення психічного здоров’я та стійкості українських жінок. Він реалізується громадською організацією «Важлива» за підтримки американського народу через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в межах проєкту «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я», який впроваджує організація “Пакт”.

Експертка з медицини психіки та тіла Яніна Сичова проводить сесії за програмою «Зцілення душі і тіла». Вона єдина у Кіровоградській області пройшла навчання безпосередньо у розробника цієї програми, все-світньовідомого психіатра Джеймса Гордона. За відгуками тих, хто побував на сесіях, це дуже дієва методика. «Програма з науково доведеною ефективністю вже зарекомендувала себе в Україні: результати того, як почуваються люди, як змінюється їхнє життя, вражаючі, – зауважила Яніна. – Нею можуть скористатися жінки, які зазнали втрати, дружини загиблих воїнів, ветеранки, ветерани, усі, хто зазнав шкоди, заподіяної війною. Для мене це справа особиста, і я покладаю на неї усі свої сили, адже сама потребувала таких послуг, бо рік тому мій чоловік загинув у бою, і я точно знаю, що ця програма працює і дає результати. На собі відчула ефективність її методик і зараз хочу поділитися ними не лише у нашому регіоні, а й за межами області».
Учасникам презентації ветеранського хабу був продемонстрований відеофільм з історіями деяких учасниць, які пройшли курс групових сесій, – цикл з 10 занять, протягом яких змогли позбутися травм, ПТСР, панічних атак тощо. Це жінки, які зазнали втрат, вимушено змінили місце проживання, зневірилися в тому, що життя може змінитися на краще.
Потім був підписаний меморандум про розвиток ветеранського хабу та психологічну підтримку населення. Документ закріпив співробітництво між Олександрійською та Приютівською громадами, а також громадською організацією «Важлива». Меморандум підписали міський голова Олександрії Сергій Кузьменко, голова Приютівської громади Андрій Коломійцев та голова правління ГО «Важлива» Марина Дячук. У документі сторони домовилися про спільну роботу для облаштування приміщення хабу та залучення цільової аудиторії. Це передусім жінки-ВПО, жінки з родин військовослужбовців та ветерани.
Цей документ став ще одним кроком у напрямку розвитку безбар’єрного простору для ветеранів та інших вразливих груп населення.
Вікторія Косяк зазначила: «У майбутньому хаб має стати простором для особистого розвитку, побудови нових соціальних зв’язків, спрощення комунікації між ветеранами й усіма інституціями, від яких сьогодні залежить адаптація цих людей у цивільному житті та в громаді. Дуже важливо, щоб наші ветерани відчували і знали, що вони не самотні у вирішенні своїх проблем і завжди можуть звернутися з будь-якого питання – юридичною консультацією, чи психологічною допомогою. А для надання вищезазначених послуг будуть підписані меморандуми з усіма установами, які можуть і мають допомагати ветеранам, родинам загиблих, дружинам військовослужбовців, які звертатимуться до ветеранського ХАБу».
Відкриття ветранського хабу та підписання меморандуму прокоментував Олександрійський міський голова Сергій Кузьменко: «Міська влада з початку повномасштабного вторгнення веде активну комунікацію з військовими і ветеранами. Із рідними загиблих ми створили групу в Telegram, де кожен має можливість напряму звернутися до міського голови. Втім, цей простір – це систематизація і наближення нашої підтримки до всіх, хто її потребує».
Приміщення, де працює хаб, належить Приютівській селищній раді. Приютівський селищний голова Андрій Коломійцев підкреслив, що спільний проєкт реалізується для зручності всіх користувачів. Жителі Олександрійської та Приютівської громад можуть відвідувати хаб у зручний для них час і отримати необхідні послуги.
Ветеран війни Володимир Собовенко зауважив: «Такі заклади дуже потрібні, тому що ветеранам, родинам загиблих, людям з інвалідністю потрібна допомога у вирішенні багатьох питань. Чого потребують ветерани? Найчастіше це первинна допомога, особливо тим, хто отримав поранення. Допомога у вирішенні «бюрократичних» питань, зіштовхнувшись з якими, люди часто втрачають мотивацію і замикаються у собі, починають вести уособлений спосіб життя. І їх треба виводити з цього стану, повертати у суспільство, тому що без них не було б і нас».
«10 років війни на території України і з початку повномасштабного вторгнення ми бачимо, що потребуємо не тільки захисту від агресора, а й все більше захисники потребують допомоги з боку цивільного населення, – резюмувала відкриття ветеранського хабу начальник Олександрійської районної військової адміністрації Ольга Коріненко. – Тому держава приділяє визначне місце реабілітації, відновленню психічного, фізичного, ментального здоров’я захисників після повернення додому. Коли чоловік іде на війну, з ним іде вся сім’я. Ветеранські хаби – це позитивні простори, де створені умови для надання допомоги, це дружня платформа для спілкування ветеранів між собою, для перспектив розвитку цивільного життя захисників. Незважаючи на те, що хаб тільки відкрився, є плани на майбутнє, і я впевнена, що це буде місце, де будуть гуртуватися ветерани, діючи військові, де знайдуть розуміння і підтримку сім’ї захисників».
Ветеранський хаб працює з понеділка по четвер з 8.00 до 17.00, у п’ятницю – з 8.00 до 15.30. Вихідні дні – субота та неділя. Адреса: вулиця Поштова, 5.
Для отримання консультацій можна звернутися на ветеранську гарячу лінію за номером (073) 525-01-01. Цілодобово можна писати у Viber чи Telegram. Підтримка є безкоштовною, усі звернення залишаються конфіденційними.


Олена Карпачова

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень