23.06
2023

Нещодавно учениця музичної школи Єлизавета Погоріла виборола перемогу в трьох музичних конкурсах. У Всеукраїнському конкурсі «Класичний меридіан» у номінації «Струнно-смичкові інструменти» Єлизавета здобула найвищу нагороду – Гран-прі (викладач Світлана Городецька, концертмейстер Ірина Федоренко).

Ще вона отримала звання лауреата ІІ ступеня в номінації «Фортепіано» (викладач Вікторія Сторожук). Також скрипачка брала участь у ІІІ Міжнародному конкурсі ім.Я.Падеревського, де одержала звання лауреата І ступеня в номінації «Струнно-смичкові інструменти» (викладач Світлана Городецька, концертмейстер Ірина Федоренко). А ще отримала нагороду Гран-прі, виступивши на обласному конкурсі учнів мистецьких шкіл «Паросток» (викладач Світлана Городецька, концертмейстер Ірина Федоренко).

Ми зустрілися з Єлизаветою та її викладачами й розпитали про шлях до високих здобутків.

– До музичної школи я потрапила в шість років, – розповідає скрипачка. – Якось під час поїздки в нашому автомобілі грав приймач. І раптом залунала класична музика – якась композиція на скрипці. Це мені так запало в душу, що я захотіла сама навчитися грати на цьому інструменті. Я стала просити маму відвести мене в музичну школу. Вона в мене музикант, викладач у коледжі культури, тож була “за”, проте хотіла, щоб моїм інструментом став баян. Але мені кортіло освоювати саме скрипку. і мати таки згодилася. Спочатку грала на звичайній скрипці, яку мені дали в школі, а вже пізніше, коли я почала вигравати конкурси та ставати їх лауреатом, мама придбала вже професійний інструмент.

– Ліза талановита учениця, – каже Світлана Городецька. – До цього ж, надзвичайно праце-здатна і горить бажанням вчитися. Також вона має всебічну підтримку матері. Ось ці складові і стали основою її успіху. Заняття у нас відбуваються тричі на тиждень, а коли готуємося до конкурсів, то й кожного дня і навіть працюємо у вихідні.

Єлизавета закінчила 7-й клас гуманітарного ліцею (школа № 9), активно вивчає іноземні мови, захоплюється малюванням, багато читає та геть не любить сучасної музики.

– Я її зовсім не слухаю, бо мені це не цікаво, – розповідає Ліза. –  Попса, рок – це не для мене. Найбільш до вподоби класична романтична музика таких композиторів, як Фелікс Мендельсон, Генрік Венявський, Нікколо Паганіні.  Також не люблю сидіти в інтернеті. Не розумію, як можна годинами витрачати час на перегляди Instagram або TikTok? Адже є заняття більш цікаві. Напевне, через це в мене практично немає друзів у школі. Проте є одна найближча подруга, яку я “присадила” на класичну музику.

Першу свою перемогу Ліза здобула в 2017 році на місцевому музичному конкурсі. Конкурс мав любительський рівень, проте це була перша нагорода, тож переможниця була в захваті та отримала гарний стимул для подальшого розвитку.

Наступні конкурси були вже професійного рівня. Дорогу до них відкрив конкурс пам’яті Чайковського, що проходив у Кам’янці. Тут виступаючих оцінювали метри скрипкової школи, які поставили олександрійській учасниці найвищі бали. А далі почалися регулярні виступи. Так, протягом навчального 2022-23 року вона взяла участь у шести конкурсах, серед яких були всеукраїнські та міжнародні. І скрізь вона ставала лауреаткою.

Виступи талановитої дівчини на престижних конкурсах не могли не помітити майстри цього мистецтва. Так, у Кам’янці її знайомлять з заслуженим артистом України Кирилом Бондарем, завдяки якому є можливість отримувати майстер-класи видатного викладача скрипки М.Кузнєцова. Коли її запросили виступити в Києві на концерті “Різдвяні зустрічі”, де виступали найталановитіші діти зі всієї країни, вона познайомилася з народною артисткою України Богданою Півненко, яку називають українським “Паганіні в спідниці”.

– Ці знайомства дуже важливі для становлення юного дарування, – каже Світлана Городецька. – Вони додають впевненості у власних силах, допомагають у професійному зростанні, отримують від професіоналів рекомендації для подальших виступів, поради та дають змогу брати участь у майстер-класах.

Визначною подією у творчості Лізи став Міжнародний інструментальний конкурс імені Євгена Станковича, що відбувся у столиці в 2021 році. Тут Ліза стала лауреатом третьої премії. Також треба відзначити її виступ у проєкті “Я віртуоз”, де вона у прямому ефірі грала із заслуженим академічним симфонічним оркестром українського радіо.

– Величезну роль у становленні музиканта відіграє його інструмент, – продовжує Світлана Миколаївна. – Скрипки, які є в розпорядженні музичної школи, фабричного виробництва. Це можна назвати ширвжитком, розрахованим на початківців. Професіональні інструменти виготовляються вручну майстрами цієї справи. І коштують чималенькі суми в доларах з кількома нулями. Зате ці інструменти індивідуальні, кожен з них має свій унікальний голос.

Гарна скрипка повинна мати відповідне обслуговування: спеціальні каніфолі, поліролі та інше – це ціла інструментальна “аптечка”. Гарні струни та комплектуючі у великому дефіциті та й коштують недешево. Також треба мати індивідуально підібрані місточок та підборідник.

У підготовці музиканта дуже багато залежить від фінансової складової. Окрім великих технічних затрат, про які я казала вище, скрипаль повинен мати можливість виступати і заявляти про себе. І, якщо це не онлайн-захід, то треба оплачувати переїзди, проживання та інші витрати. Добре, що батьки Єлизавети мають змогу підтримувати доньку, інакше ми навряд чи балакали б зараз про її успіхи на престижних конкурсах.

На жаль, сьогодні талановиті музиканти не мають своїх меценатів, напевне, через те, що у сучасному суспільстві інші пріоритети.

Про плани на майбутнє Ліза відповідає невпевнено. Якщо про найближчі, то це підготовка і виступи на нових конкурсах. Вона, як переможниця Міжнародного конкурсу Odesa Musik Olimp – 2023 (1 місце) отримала запрошення узяти участь у Концерті лауреатів конкурсу на сцені Одеської обласної філармонії , а також, як володарку Гран-прі  2022 р., виступити з Камерним оркестром філармонії у Великій залі Одеської обласної філармонії ім. Давида Ойстраха.

Якщо говорити про подальшу перспективу, то це може бути і вступ до консерваторії або іншого вищого музичного закладу. А можливо, це буде якась закордонна вища музична школа або ж наш коледж культури.

Будь-що, побажаємо юній скрипачці сповна розкрити свій талант та досягти найвищих висот музичного мистецтва!

Д. Харитоненко

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень