16.12
2022

Суд на варті закону

Рубрика: Новости. Автор: Gavrilenko

Напередодні Дня працівників суду, що відзначається в Україні 15 грудня, ми попросили голову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області Людмилу Миколаївну Нероду розповісти про особливості роботи установи під час війни.


– Цей рік став викликом для Олександрійського міськрайонного суду, як і для всіх інших державних установ, юридичних осіб приватного права та фізичних осіб – підприємців.
Воєнний стан та воєнні події на території України суттєво вплинули на організаційну діяльність суду. Судді та працівники апарату суду змушені прилаштовуватися до проведення судових процесів і виконання роботи, пов’язаної з відправленням судочинства в досить складних для цього воєнних умовах. Передусім діяльність суду суттєво ускладнюють повітряні тривоги, які позначаються на організації судових засідань та роботі кожного працівника суду. Скільки робочого часу не втрачай через об’єктивні воєнні загрози, але робота має бути виконана в повному обсязі та у встановлені законом строки, бо іншого в судовій діяльності не допускається. Відключення електроенергії (блек-аут), як показав перший досвід, мав наслідком перехід до роботи без використання комп’ютерної техніки та периферійного обладнання, систем відеоконференц-зв’язку та технічних засобів фіксації судового процесу. Звісно, що далеко не всі судові справи в розумінні процесуального законодавства можуть розглядатися в такий спосіб. Тому чекаємо на опрацювання цього питання Державною судовою адміністрацією України та, за можливості, його вирішення.
Через гостре недофінансування судової гілки влади та особливості бюджетного процесу в умовах воєнного стану місцеві загальні суди опинилися в надскладному матеріальному становищі. Протягом цього робочого року неодноразово доводилося стикатися з проблемами відсутності поштових марок для відправки кореспонденції учасникам судових процесів, паперу та картриджів для роздруківки процесуальних документів, телефонного зв’язку, шукати правові можливості вирішення таких проблем задля недопущення зупинення судочинства і порушення прав фізичних і юридичних осіб на судовий захист.
Щодо цього, особливо важливо відмітити високий професійний рівень роботи апарату суду, який очолює його керівник Алла Сергіївна Бєлова. Саме від злагодженої роботи працівників апарату суду, ефективних управлінських рішень, вміння швидко зорієнтуватися у важких непередбачуваних ситуаціях залежить стабільність та безперебійність роботи судової установи, можливість належного відправлення правосуддя.
Між іншим, у 2022 році апарат Олек-сандрійського міськрайонного суду Кірово- градської області вперше стикнувся з проблемою плинності кадрів через критично низький рівень оплати праці (посадові оклади державних службовців апарату суду на сьогодні є меншими за встановлений рівень мінімальної заробітної плати). Про це наразі не можна замовчувати та залишати цю проблему поза увагою.
Але, поряд із цим, є й позитивні зміни як для нашого суду, так і наших містян. У травні-липні 2022 року штат Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області поповнився 6 новими суддями, відрядженими за відповідними рішеннями Голови Верховного Суду з інших судів для здійснення судочинства. Збільшення кількості працюючих суддів має дещо вирішити проблему навантаження, яка існувала з червня 2021 року по травень 2022 року у зв’язку зі здійсненням судочинства одним суддею із передбаченої штатної чисельності 14 осіб, а отже покращити показники оперативності розгляду судових справ.
В умовах воєнного стану посилилися тенденції до використання підсистеми «Електронний суд». Велика кількість процесуальних документів подається до суду саме в електронному вигляді з використанням сучасних цифрових технологій.
Нагадаю, що підсистема «Електронний суд» дозволяє обмінюватися електронними документами між судом та учасниками судового процесу, брати останнім участь в судових засіданнях дистанційно.
Також слід звернути увагу, що після набрання чинності законом порядку частини 3 статті 4 Закону України «Про судовий збір», при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі – застосовуватиметься коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Що стосується розгляду резонансних справ, то актуальним, наприклад, буде зазначити про кримінальне провадження щодо обвинувачення місцевого жителя за ч. 2 ст. 436-2 КК України «Виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікація її учасників», яке надійшло до суду 4 травня 2022 року. Завдяки вчасному реагуванню правоохоронних органів такий злочин був швидко виявлений та зупинений. Вироком Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 7 червня 2022 року особу визнано винною та призначено покарання за ч. 2 ст. 436-2 КК України у вигляді позбавлення волі строком на 4 роки із застосуванням статей 75 і 76 КК України, встановивши іспитовий строк 3 роки. 08 липня 2022 року вирок набрав законної сили.
Цього року професійне свято День працівників суду сприймається зовсім по-іншому. Сьогодні це не привід для святкування, а обґрунтований випадок нагадати самим собі та іншим, що саме суд є тією державною силою, яка забезпечує розвиток будь-яких державних та суспільних процесів у рамках закону, гарантуючи кожному захист та відновлення порушених прав. Судді, як носії судової влади, та працівники апарату суду, як представники судової системи, є безпосередніми учасниками утвердження в нашій державі таких найголовніших цінностей, як демократія, повага до прав людини і основоположних свобод та верховенства права.

В. Петренко


Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень