11.11
2015

Субсидійні парадокси

Рубрика: Новости. Автор: Gavrilenko

Життя змусило нас вперше за багато років звернутися за державною субсидією на житлово-комунальні послуги. Нам її призначили, і це справді добре. Але в ході оплати компослуг ми стикнулися з іншою проблемою: не можемо самотужки розібратися, як платити так, щоб і боржниками не бути, і щоб зайвої переплати не робити. Справа в тому, що визначені субсидією норми споживання природного газу і води ми не використовуємо, тому платимо лише за фактично використані обсяги. Оскільки ми – законослухняні громадяни, то хочемо розібратися, як платити надалі у такому випадку.

Шановна редакціє, вся надія на вас: може, хоч ви поясните, як правильно робити розрахунки і платити за воду і газ при наявності субсидії. Впевнені: з такою проблемою зіткнулися не ми одні, отож відповідь буде цікава й іншим читачам.  З повагою, Г.Єркіна і Р.Бабенко

Стривоженість читачок можна зрозуміти. Колись субсидія на газ, воду та електроенергію призначалася за таким принципом: споживачу визначалися певні норми кубів і кіловат-годин, та на ці норми надавалися відповідні суми державної субсидії. Але нерідко бувало, споживач не використовував якусь норму. Тоді держава автоматично зменшувала йому у пропорції і грошову допомогу або, у залежності від кількості спожитої послуги, і взагалі припиняла надавати субсидію. Робилося це без повідомлення споживача, отож він навіть не здогадувався, що на його особовий рахунок, скажімо, у водоканалі, вже припинила надходити субсидія і продовжував, як і раніше, сплачувати попередню незначну частку абонплати. В результаті у нього наростав борг, про який абонент до пори нічого не відав. І лише коли йому повідомляли про заборгованість або й взагалі відключали від «світла», води, чи газу, хапався за голову: держава обіцяла допомогти, а натомість він опинився у боргах…

Зараз ситуація прямо протилежна. Порядок надання субсидій такий, що навіть коли людина використовує води чи газу менше норми, держава все одно надає щомісяця допомогу, виходячи з установленої норми. Витратив абонент за місяць води 2 м3 замість нормованих 4-х кубів, а держава доплатила йому, як за чотири. Наступного місяця знову витратив 2, а субсидія – так само, за 4 куби. В результаті на особовому рахунку абонента щомісяця наростає в арифметичній прогресії зайва «переплата». Тільки користі від цього нема нікому: водоканал не може скористатися державними грошима, бо знімає з рахунку абонента плату лише за фактично використаний ним обсяг, тобто за ті ж самі 2 м3. І абонент не зможе якийсь час зовсім нічого не платити за рахунок державної «переплати», бо лічильник у нього все одно крутиться, а особовий рахунок тим часом залишатиметься без руху. В результаті вийде парадокс: з одного боку, абонент ніби вважатиметься боржником (бо нічого не платить), а з іншого – на рахунку у нього зайва переплата, з якої водоканалу не надходить ні копійки…

Як ув’язати між собою ці дві протилежності та що порадити нашим читачкам, автор цих рядків розмірковував спочатку з начальником абонвідділу Водоканалу Іриною Бєляєвою, а потім з начальником управління праці та соцзахисту населення міської ради Оленою Назаренко. Але ідеального варіанту так і не було знайдено, отож вирішили нічого нового не винаходити, а порадити всім читачам, які користуються житловими субсидіями, дотримуватися рекомендацій, зазначених у повідомленні, що їм надається. А саме: «Заявник сплачує обов’язкову частину плати у межах норми споживання, на яку призначено субсидію, та самостійно оплачує послуги понад цю норму. Якщо вартість фактично використаної послуги менша, ніж обов’язкова частка плати за цю послугу, то заявник сплачує лише її фактичну вартість. Заявник повинен щомісяця фіксувати обсяг використання послуг, споживання яких вимірюється засобами обліку, незалежно від того, оплачує він їх вчасно чи ні».

А держава нехай сама розбирається з проблемами своєї переплати, коли такі виникатимуть. Вона ж хотіла як краще для людей, а вийшло знову не зовсім так, як слід. Напевне, у держави занадто багато зайвих грошей. І тому стає трохи лячно: а раптом вона передумає, підправить дещо у чинному порядку надання субсидій і знову замість допомоги своїм громадянам тихцем робитиме їх злісними боржниками? Тоді нехай вже краще буде переплата…

О.Осауленко

, .

Один комментарий

  • ARлЕkiNo пишет:

    Колись пропагандисти соціалізму пояснювали перевагу свого суспільного ладу наступним чином:- “при капіталізмі, у кого гроші , у того і влада”, а от при соціалізмі, зовсім не так – ” у кого влада, у того і гроші”! …Якась підло-хитра аналогія вбачається і у призначенні субсидій – ми тобі даємо допомогу на визначені нормативи, а коли ти спромігся і зекономив,(виконав основну сучасну урядову мантру) то цю суму – “трогать ее не моги, за ее длинный хвост”. Оригинальность этой талантливой затеи ещё и в том , что её никто объяснить не может – даже исполнители-внедрители. Так и жЫєм – меньше знаешь, крепче спишь.

    Мне нравится! Thumb up 0

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень