18.05
2015

Кожна нова влада в Україні одним зі своїх з пріоритетних завдань проголошує подолання корупції. Проте зазвичай за кількістю корупційних скандалів наступники не поступаються попередникам. Поки Україну лихоманить від чергових гучних справ навколо чиновників, прокурорів та народних депутатів (чого варті лише звинувачення у корупції Прем*єр-міністра, кримінальна справа у Швейцарії проти народного депутата, привласнення 140 га землі родиною заступника генпрокурора, боротьба за контроль над «Укртранснафтою» чи звільнення керівництва Державної фіскальної служби), на місцях намагаються самотужки розібратися із складним питанням: як же боротися з корупцією. До речі, викорінити це явище повністю не вдалося жодній країні світу, включаючи найменш корумповані Ізраїль, Великобританію та Сінгапур.


Громадська організація «Громадянська непокора» ініціювала та організувала проведення конкурсу студентських робіт на тему «Політична корупція – як з нею боротися?» Конкурс пройшов 14 травня в Олександрійському державному політехнічному коледжі і був спрямований на стимулювання творчої та громадської діяльності молоді та викладачів у напрямку вивчення аспектів протидії корупції. Зокрема, організатори ставили за мету формування у студентів активної громадянської позиції, формування антикорупційного світогляду та моделі антикорупційної поведінки. Адже у такій важливій та перспективній справі починати варто з насамперед самих себе.
«Подібні конкурси проводяться і в інших містах України, — відзначив голова громадської організації «Громадянська непокора» Павло Пасенчук. — Чому ми вирішили залучити до вирішення такої складної проблеми, як політична корупція, саме молодь? Вважаємо, що тільки молодше покоління українців може перевести політику у площину чесності та прозорості, адже молодь — це рушійна сила нашої держави, яка ще не зіпсована. Це наш пробний проект, ми хотіли побачити, як сприймуть цю ініціативу керівництво та студенти навчального закладу. Приємно, що директор політехнічного коледжу Л.Савченко нас підтримала, незважаючи на кінець навчального року і необхідність студентів працювати над дипломними роботами. Зацікавилися проектом і студенти, і це приємно здивувало. Планувалося, що на конкурс будуть представлені близько восьми робіт, але коли студенти почали працювати над проектами, серед них з*явилася конкуренція, і в результаті на конкурс були представлені 12 робіт».


У конкурсі взяли участь студенти третіх та четвертих курсів коледжу. Часу на підготовку робіт у них було не так вже й багато – два тижні. На думку П.Пасенчука, цього цілком достатньо для того, аби підготуватися якісно. І студенти поставилися до проекту серйозно, відповідально і кваліфіковано. У чому мали можливість переконатися у сі присутні на заході, а особливо – конкурсна комісія, яка оцінювала роботи. Вона складалося з журналістів – В.Голобородька (редактор газети «Городской курьер»), Р.Гаврилова (блог «Моя Александрия»), І.Балашової (редактор газети «Сільський вісник»), Є.Ніколаєвої (ТРК «КТМ»), О.Карпачової («ОТ») та редакторки кіровоградського видання «Перша електронна газета» Світлани Томашевської.
«Цей захід, до якого долучилися студенти, буде одним з вагомих кроків на шляху до боротьби з корупцією, — висловила думку Світлана Томашевська. — Тому що тут наше підростаюче покоління, на яке ми покладаємо великі надії, покаже, чи готове воно до цієї боротьби. Я впевнена – результати, які ми побачимо, вразять нас усіх. Для того, аби подолати корупцію, варто почати з простого: не привчати до неї себе й інших – не давати хабарів, не носити шоколадки, коли не просять, надавати розголос фактам проявів цього явища, свідками яких ви стали. Корупціонери найбільше бояться, що про їхні злочини стане відомо. Чим більший розголос, чим більший резонанс – тим більше шансів побороти це явище».
Конкурс проводився у двох номінаціях: «Краще есе (письмова робота) на антикорупційну тематику» та «Краща відеопрезентація на антикорупційну тематику». Оцінювалися відповідність змісту роботи заявленій темі, практична значущість, оригінальність подачі, посилання на інформаційні джерела тощо. Журі було дійсно важко визначитися із переможцями, багато робіт заслуговували на увагу. Втім, були й недоліки – хтось переплутав конкурс із звичайною студентською конференцією, де усе, що треба – зачитати реферат, дехто читав дуже задовго, дехто здався занадто зарозумілим, а хтось відхилявся від теми і втомлював тривалими роздумами навколо. Одна дівчина чомусь вирішила, що політична корупція бере свій початок у радянські часи, у період правління Нікіти Хрущова. Більшість робіт складали і представляли по декілька авторів-учасників.


Інформацію для підготовки робіт студенти шукали самі – із доступних джерел, в основному – і Інтернета . Ессе (письмові роботи) писали студенти правознавчого відділення. Ці чотири роботи були глибокими та серйозними – такі собі доповіді з інформацією про теоретичні і практичні проблеми політичної корупції. А відеопрезентації демонстрували старшокурсники відділень розробки програмного забезпечення та обслуговування комп*ютерних систем і мереж. Вісім робіт різнилися формою подачі та аспектами висвітлення теми корупції. Найбільш оригінальними у цій номінації буди дівчата у вишиванках – студентки групи МП-122 А.Сойко, А.Таратинова, І.Хоменко та А.Іващенко. Вони вибрали цікаву тему — “Непотизм в українській політиці”(кумівство). Відмінна ідея, чудова робота і дотепні слайди, але треба було відразу почати з непотизму, а не з віршів та пояснень, що таке корупція. Тому вони були відзначені членами комісії, а перемогу у номінації «Відеопрезентація» здобув Сергій Охотний з роботою «IT-технології у боротьбі проти корупції влади в Україні». У нього вийшов готовий ролик, який після переозвучування можна сміливо демонструвати по телебаченню. Хлопець стисло висвітлив проблему корупції в Україні і, що вирізняє його серед інших, – показав реальні шляхи боротьби з цим явищем. Сергій — студент групи МП – 112 четвертого курсу спеціальності «Розробка програмного забезпечення», президентський стипендіат 2014 року, цьогоріч закінчує навчальний заклад, отримує червоний диплом без жодної четвірки, і планує продовжити навчання у вузі.
А переможцями конкурсу «Краще есе (письмова робота) на антикорупційну тематику» стали третьокурсники групи ПР – 122 Юлія Чернега та Вадим Крутіков. Вони глибоко та влучно висвітлили актуальну тему «Фінансування політичних партій як засіб боротьби з політичною корупцією».


Переможцям конкурсу вручені гранти по 4000 гривен від ГО «Громадянська непокора». Ці гроші мають бути використані на популяризацію теми боротьби з корупцією – видання брошур, буклетів, виготовлення відеороликів. Крім того, кращі конкурсні роботи з цікавими ідеями «Громадянська непокора» планує в подальшому використовувати у своїй діяльності.
Членам конкурсної комісії та учасникам конкурсу були вручені брошури Центру політичних студій та аналітики під назвою «На шляху до державного фінансування політичних партій», а педагогічний колектив політехнічного коледжу отримав лист подяки від ГО «Громадянська непокора».
Директор коледжу Лариса Савченко сказала: «Захід такого формату проходить у нашому закладі вперше. Це нова, цікава ідея «Громадянської непокори». Тематика конкурсу дуже актуальна. Корупція є проблемою номер один у країні. Суспільство зневірилося у цінностях демократії. Наслідки політичної корупції всюди, вони охопили усі гілки влади, руйнується система правління, спостерігається занепад економіки, системи національної безпеки. Політична корупція – одна з причин того стану, у якій опинилася сьогодні наша держава. Потрібні термінові, кардинальні зміни».
Наостанок слід відзначити високий рівень організації конкурсу. А наступного разу ГО «Громадянська непокора» планує організувати засідання круглого столу у Кіровограді з антикорупційної теми за участю депутатів Верховної, обласної та місцевих рад.

Олена Карпачова

, , .

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень