1.07
2022

2 липня в нашій державі відзначають День податківця. Напередодні цієї дати ми зустрілися з очільницею Олександрійської ДПІ Головного управління ДПС у Кіровоградській області Яніною Нечипоренко та розпитали про роботу місцевих податківців.

– Яку роль відіграє ваша служба у зміцненні обороноздатності країни?
– Зараз у країні йде жахлива кривава війна, яку не може осмислити жодна притомна мисляча людина. Тому перше, що я хочу висловити з цього приводу, – це величезну подяку українцям, нашим платникам податків, які теж тримають фронт – великий економічний фронт.
Робота податківця – нелегка та вкрай важлива для суспільства, адже саме на податкову службу покладено надвідповідальніше завдання – забезпечити дохідну частину бюджету воюючої країни, тобто створити умови для фінансування усіх сфер життєдіяльності держави – медицини, освіти, культури, сприяти підтримці підприємництва.
За цією щоденною роботою стоять, перш за все, платники податків – підприємства, фермерські господарства, фізичні особи – підприємці, одноосібники – всі ті, хто гривнею до гривні формує Державний та місцеві бюджети.
За великими справами завжди стоять звичайні працьовиті люди.
– Прийняті під час війни законодавчі акти сприяють підтримці підприємців?
– Діючі на сьогодні норми податкового законодавства України, прийняті у зв’язку із введенням воєнного стану, дозволяють підприємцям – спрощенцям першої та другої груп з квітня цього року і на період дії воєнного стану сплачувати єдиний податок добровільно. Тобто кожен єдинник першої та другої груп вирішує для себе сам, чи буде він сплачувати цей платіж. Як кажуть, тут справа совісті. Якщо підприємець продовжує здійснювати свою діяльність, то, гадаю, немає підстав користуватися такою пільгою. Працюєш – треба платити. Мова йде не про захмарні суми – на першій групі щомісячний платіж складає 248,10 грн, на другій – 1300 грн.
Попри всі негаразди, які принесла з собою війна, наші підприємці це, здебільшого, розуміють і сумлінно виконують свої обов’язки перед державою. Тим більше, що всі суми єдиного податку стовідсотково надходять до місцевих бюджетів територіальних громад.
З березня цього року всі підприємці – і єдинники всіх груп, і загальносистемники – можуть не сплачувати єдиного соціального внеску (з 01.01.2022 – 1430 грн, з 01.10.2022 – 1474 грн). Але слід мати на увазі, що тим, хто скористається таким звільненням від ЄСВ, відповідно не буде зарахований за ці місяці страховий стаж.
– Скільки вдалося зібрати податків?
– З початку року по сьогоднішній день на потреби територіальних громад платниками Олександрійської ТГ, Пантаївської СТГ, Новопразької ОТГ, Приютівської ОТГ та Попельнастівської ОТГ сплачено близько 261 млн грн, з яких основним бюджетоформуючим місцевим податком є податок на доходи фізичних осіб (225 млн грн). Єдиного податку фізичними особами – підприємцями сплачено більше 32,1 млн грн, земельного податку – 3,8 млн грн.
Враховуючи, що Олександрійським відділом податків і зборів з фізичних осіб адмініструється територія всього Олександрійського району з урахуванням Світловодського, Петрівського, Онуфріївського регіонів, загальні надходження до місцевих бюджетів складають: податку на доходи фізичних осіб – майже 416 млн грн, єдиного податку – 54 млн грн, земельного податку – близько 7 млн грн.
– Як під час війни громадяни декларують свої доходи?
– Щорічне декларування доходів громадян є вагомим джерелом наповнення місцевих бюд-жетів. Фізичні особи, які отримали неоподатковані доходи у 2021 році, зобов’язані були подати декларацію про майновий стан і доходи до 1 травня 2022 року. Але цьогоріч громадяни, які не мали можливості подати таку декларацію вчасно, зможуть виконати свій обов’язок пізніше, адже термін подання таких декларацій подовжено на шість місяців після припинення або скасування воєнного стану.
І в контексті цього я знову не перестаю казати «Величезне дякую!» нашим людям. У цей складний час вони не чекають закінчення воєнного стану, а декларують належні суми доходів. На сьогодні маємо близько 2 тисяч поданих декларацій по п’яти територіальних громадах, за якими нараховано близько 4 млн грн податку на доходи та 600 тис. військового збору. Найбільшу суму доходів – 20 млн грн – задекларували спадкоємці (в тому числі 2 особи – на суму більше 1 млн грн), трохи меншу – 17 млн грн – одноосібники.
Якби ви знали, які почуття вирують в душі кожного з нас, коли ми бачимо наших трударів із засмаглими на полях обличчями, які невідомо чим і як дісталися податкової, щоб подати декларацію і сплатити частину своїх зароблених коштів туди, де вони зараз потрібні як ніколи!
– Як змінилася робота податківців за час воєнних дій?
– ДПС України значно розширила можливості Центрів обслуговування платників (далі – ЦОП) щодо надання ними адміністративних послуг. Якщо раніше ЦОП Олександрійської ДПІ обслуговував тільки платників п’яти територіальних громад (Олександрійської ТГ, Пантаївської СТГ, Новопразької ОТГ, Приютівської ОТГ та Попельнастівської ОТГ), то наразі ми можемо надавати адміністративні послуги платникам абсолютно всіх областей України.
Тому скажу, що роботи в цьому плані стало значно більше, адже до ЦОП Олександрійської ДПІ звертаються не лише суб’єкти господарювання (юридичні особи і фізичні особи – підприємці), але й звичайні громадяни, внутрішньо переміщені особи, яких тільки в місті маємо вже за 10 тисяч осіб.
– З чим найчастіше звертаються до вас підприємці?
– Найбільш запитуваними послугами є видача картки платника податків про реєстраційний номер з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків, в тому числі на дітей; отримання відомостей про суми/джерела виплачених доходів та утриманих податків; отримання витягу з Реєстру платників єдиного податку; реєстрація реєстраторів розрахункових операцій, книг обліку розрахункових операцій, розрахункових книжок.
Крім цього, в ЦОП Олександрійської ДПІ ми допомагаємо платникам запов-нити та подати податкову звітність, згенерувати електронні ключі, близько 40-50 осіб щодня звертаються за роз’ясненнями, їм надаються очні та телефонні консультативні послуги.
Принагідно хочу сказати, що у зв’язку з відсутністю з технічних причин стаціонарного телефонного зв’язку, за консультацією з будь-яких питань оподаткування можна звертатися за телефоном +38 (097) 053-53-84. Ми з’єднаємо вас з працівником, який курує питання вашого напрямку.
Таким чином, щотижня працівниками ЦОП Олександрійської ДПІ надається 800 – 1100 адміністративних та консультаційних послуг.
– Перевірки бізнесу вже відновлені?
– Так, податківцями проводяться обстеження закладів торгівлі на предмет дотримання рівня цін на основні продовольчі товари та наявність платіжних банківських терміналів.
Нагадаю, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану, санкції за порушення вимог Закону України від 06.07.1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» не застосовуються.
Однак за порушення порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів усі санкції залишаються в дії. Зокрема, якщо продаж підакцизної продукції без видачі фіскального чеку зафіксовано вперше, то штраф застосовуватиметься у розмірі 100% від вартості чеку, за наступні порушення – 150%.
Крім цього, продавець повинен забезпечити покупцеві можливість розрахунків через банківський термінал. Тож якщо торгове приміщення знаходиться у населеному пункті з чисельністю понад 25000 осіб, а його торговельна площа перевищує 20 кв. м, за відмову покупцю у його праві провести розрахунки банківською карткою при першому порушенні застосовується адмінштраф від 1700 грн до 2400 грн, при повторному – від 8500 до 17000 грн.
– Що побажаєте колегам і платникам податків у цей день?
– Я хочу привітати наш рідний колектив з Днем податківця. Обраний нами професійний шлях – нелегкий, проте, беззаперечно, вкрай важливий. Миру всім і добра!
Як бачимо, у цей важкий для держави і всіх нас час громадяни Олександрійщини гідно тримають економічну оборону країни. Тож від імені податкової служби хочу подякувати кожному платнику. Бо ваше розуміння, кожна сплачена вами гривня наближає нас до перемоги і є зброєю у боротьбі з російським окупантом. З Україною в серці ми переможемо!

Г. Сергєєв

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень