19.09
2024

17 вересня в Україні указом Президента від 2008 року встановлено День рятівника. Його відзначають працівники аварійно-рятувальних служб, пожежної охорони, інших спеціальних формувань, а також громадяни, які зробили внесок у справу ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, захисту життя і здоров’я людей.
Про будні, особливості поточного періоду в діяльності місцевого підрозділу рятувальників ми розмовляємо з начальником Олександрійського РУ ГУ ДСНС України у Кіровоградській області Дмитром Колісником.

– Це вже не перша наша розмова в умовах широкомасштабного вторгнення російського агресора, яке, на жаль, триває в нашій країні вже третій рік. Що змінилося (або, можливо, залишилося без змін) у роботі Олександрійського рятувального формування за останній час?
– Незмінними залишилися, звісно ж, завдання, які стоять перед професіоналами-рятувальниками і визначені державним законодавством. Але реалії воєнного стану, звісно ж, додали своєї специфіки…
– Трохи детальніше, будь ласка.
– Наприклад, особливістю, яка виникла цього року війни, стали поширені пожежі від збитих ворожих бойових безпілотних апаратів. Найбільше в Олександрійському районі це траплялося в місцях навколо міста Світловодська. Там уламки збитих нашими силами протиповітряної оборони ворожих «шахедів» та інших літаючих об’єктів падали переважно за містом, часто – у лісові насадження, і спричиняли пожежі. Отож нам неодноразово доводилося виїздити на місця таких загорянь внаслідок ворожих повітряних атак. (Нагадаю, що колишні Світловодський, Онуфріївський та Петрівський райони внаслідок реформи децентралізації входять до складу Олександрійського району і тому є сферою діяльності нашого підрозділу ДСНС. Відповідно, наша структура – по одній державній пожежно-рятувальній частині у Світловодську, Онуфріївці, Петровому, Пантаївці, у смт Олександрійському і три підрозділи ДПРЧ в Олександрії).
– Ну і, напевне, роботи вам додало аномально спекотне та посушливе літо…
– Абсолютно точно. Останній нормальний дощ, наскільки я пам’ятаю, у нас пройшов на початку травня, і надзвичайно посушлива погода протягом літа зробила свою справу: статистика наших виїздів на пожежі просто «зашкалює»! Такої кількості я навіть не пригадую за всю свою службу… Наприклад, за вісім місяців поточного року сталося пожеж більше, ніж за весь минулий рік (хоча кінець літа і початок осені минулого теж були посушливими, і кількість пожеж і тоді перевищувала середні показники). Уявіть, майже весь серпень цього року на ліквідацію пожеж виїжджали і особові склади, і резервні караули – настільки їх було багато… Або ще для порівняння: минулого року у вересні сталося аж 110 пожеж (що приблизно дорівнює середньому показнику за половину календарного року). А в цьому році останні середньомісячні дані ще вищі, і якими вони будуть у вересні, навіть боюся припускати… Наприклад, лише у серпні цього року, на жаль, сталося 189 пожеж.
Серед найпомітніших пожеж минулого періоду поточного року, які нам довелося ліквідовувати, – масштабні загоряння у Головківці, також у 14-му мікрорайоні, різних стихійних сміттєзвалищ, складських приміщень на Звенигородському шосе (там двічі виникали пожежі утилізованих пластикових відходів, що є доволі складним для гасіння, і до того ж, їх горіння виділяє у повітря цілий спектр дуже шкідливих хімічних речовин). Або подія, яка сталася 31 травня в Олександрії. Тоді о 9.28 до Служби порятунку 101 надійшло повідомлення про пожежу на вул. Козацькій у квартирі на 5-му поверсі п’ятиповерхового житлового будинку. За наявною тоді попередньою інформацією, у помешканні перебували люди. Діставшись до вікна квартири за допомогою автодрабини, вогнеборці врятували жінку 1977 р.н. та дитину 2021 р.н. Також серед врятованих був і чотирилапий мешканець. Постраждалим надали першу невідкладну допомогу та передали працівникам швидкої медичної допомоги. Тоді ж було встановлено, що у помешканні горять домашні речі та меблі. Вже о 10.04 пожежу було локалізовано, а о 10.25 — ліквідовано силами олександрійських підрозділів ДСНС. Для ліквідації загорання було залучено 13 чоловік особового складу та 4 одиниці техніки 2-го Державного пожежно-рятувального загону.
– Тобто до сумних реалій воєнного стану додалися ще й несприятливі погодні умови… Але, можливо, є і щось позитивне у житті підрозділу?
– Так. Можу відзначити, що протягом останніх двох років у нас дуже посилилася й оновилася матеріально-технічна база. Наприклад, з попереднього нашого автопарку залишилися лише два автомобілі, все інше – вже оновлене. Зокрема, протягом року 2-м Державним пожежно-рятувальним загоном Головного управління ДСНС України у Кіровоградській області закуплено пожежну автоцистерну ємністю вогнегасних речовин до 2т марки Isuzu, яка використовується для доставки до місця пожежі бойового розрахунку, пожежно-технічного озброєння і устаткування, проведення дій по його гасінню та аварійно-рятувальних робіт, також використовується для подачі вогнегасної речовини і для підвезення води у безводних районах;
спеціальну аварійно-рятувальну машину середнього типу марки Iveco, яка використовується для забезпечення дій рятувальників у кількості 4-6 осіб, проведення першочергових аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, пов’язаних з ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій і подій;
з початку 2024 року в якості гуманітарної допомоги від Швеції та Японії отримано 2 пожежні автоцистерни марки Iveco та Nissan.
А ще дуже важливим для нас є придбання за державні кошти пожежної автодрабини висотою підйому до 42 метрів марки Iveco, яка використовується для підйому пожежних у верхні поверхи та на дахи палаючих будівель, а також для проведення рятувальних робіт. Така драбина тепер дає можливість у разі потреби дістатись на верх 14-поверхових будинків, які є у нас у місті. Раніше наших наявних автодрабин «вистачало» лише на висоту 9-поверхівок.
І трохи забігаючи наперед, хочу сказати, що незабаром у нас буде відкритий «Клас безпеки» на базі одного з підрозділів. За «донорські» кошти нам закупили різне навчальне обладнання, в тому числі для домедичної і тактичної підготовки. Це все буде використовуватися для практичного навчання не лише наших співробітників, а навіть у більшій мірі – для занять учнів у рамках шкільних «Тижнів безпеки». Це, крім згаданих видів підготовки, ще і правила поводження на воді, правила безпеки з вибуховими речовинами та інше, що повинні знати діти. Клас обладнуємо власними силами.
Дуже важливою для нас є підтримка Олександрійської міської ради. Ось лише на останній сесії було вирішено надати нам допомогу ще на 300 тисяч гривень. Так, держава нас забезпечує пальним у певній мірі. Але ж при такій гігантській кількості виїздів на ліквідацію пожеж, як в останні часи, цього недостатньо! Тому ми дуже вдячні міській владі за розуміння наших проблем.
– Що побажаєте працівникам ДСНС?
– Девіз рятувальників, як відомо, – «Запобігти. Врятувати. Допомогти». Ці слова відображають нелегкі будні представників мужньої професії. Рятувальники попереджають та ліквідують пожежі, аварії й техногенні катастрофи, знешкоджують боєприпаси, рятують людей на воді, виносять з вогню, дістають з-під завалів. І це далеко не повний перелік завдань оперативно-рятувальних служб, які щохвилини готові прийти на допомогу тим, хто її потребує, при виклику за номером 101.
Щиро вітаю з професійним святом усіх рятівників, працівників цивільного захисту та пожежної охорони! Бажаю міцного здоров’я, добра, благополуччя, життєвих удач і успіхів у благородній справі рятування людей. Нехай у ваших робочих буднях трапляється менше надзвичайних ситуацій і тривожних викликів, а більше спокійних і щасливих миттєвостей.


О.Наріжний

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень