21.10
2022

Хоча бродити по лісах заборонено в багатьох областях, українці активно збирають гриби. І також активно реєструються випадки отруєння. Як правильно збирати гриби, вживати їх та не отруїтися – про це нам розповіла головний спеціаліст Олександрійського відділу Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області Марина Первак.

– Отруєння грибами (інтоксикація грибами) виникає після вживання грибів, що містять токсини. Існують тисячі видів грибів, із них близько сотні можуть спричинити симптоми отруєння, а майже 20 видів грибів у наших широтах потенційно загрозливі для життя людини при споживанні, – розповідає фахівець. – Понад 95% випадків інтоксикації грибами – результат помилки збирачів грибів, які плутають отруйні види з їстівними. Тому важливо збирати лише відомі сорти грибів, не ризикувати здоров’ям через необачність.
Варто зауважити, що отруйні гриби можуть випадково з’їсти діти. Тому звертаю увагу батьків і дорослих – знайте і пам’ятайте правила збирання та споживання грибів і обов’язково доносьте їх до своїх дітей, аби уникнути отруєнь і страшних наслідків для здоров’я та життя.
Також слід нагадати, що годувати грибами чи стравами з них дітей до 12 років не можна! Вживати гриби не рекомендовано вагітним, жінкам, які годують грудьми, та людям старшого віку.
– Про що треба пам’ятати та на що необхідно звертати увагу під час збирання грибів?
– Найкраще відмовитися від споживання дикорослих грибів, замінивши їх грибами, які вирощують штучно, належно контролюють і продають у торговельній мережі. Але якщо ви все ж таки зібралися на «тихе полювання», звичайно необхідно дотримуватися певних правил та рекомендацій перед тим, як приготувати страви з грибів: не купуйте гриби на стихійних ринках; уважно оглядайте гриби, звертайте увагу на колір капелюшка, губки, ніжки; збирайте лише добре знайомі вам гриби, за найменшого сумніву одразу викиньте гриб – не залишайте його поряд з іншими; не беріть занадто молоді чи старі гриби – їх легко переплутати з отруйними; не збирайте гриби поблизу трас, підприємств, забруднених територій, адже гриби вбирають у себе широкий спектр отруйних речовин, зокрема важкі метали; не збирайте гриби за посушливої погоди, бо в цей час гриб пересихає – віддає воду і збільшує концентрацію токсинів; готуйте гриби протягом першої доби після збирання; варіть гриби не менше трьох разів, щоразу у свіжій підсоленій воді не менше 30 хв.; зберігайте страви з грибами в холодильнику в емальованому посуді не більше доби.
– Які основні симптоми отруєння грибами?
– Ознаки отруєння грибами можуть проявитися як через 30 хвилин після споживання, так і протягом кількох днів: нудота, блювання, різкий біль у животі, діарея, запаморочення, підвищення температури тіла, зниження пульсу, задуха, судоми, відтік крові від кінцівок (холодні руки та ноги), марення, поява галюцинацій.
– Яка перша допомога в разі отруєння грибами?
– Звичайно, необхідно терміново телефонувати до «швидкої» – загальний номер 103. Промийте шлунок простою водою.
Крім того, рекомендовано пити багато рідини (вода, підсолена вода чи прохолодний чай) – це допоможе відновити водно-сольовий баланс та вивести токсини, прийміть сорбенти.
Категорично заборонено вживати алкогольні напої, будь-яку їжу чи молочні та кисломолочні продукти – це може прискорити всмоктування токсинів в організм.
Методи лікування залежать від виду гриба, що спричинив отруєння. Тому обов’язково звертайтеся за кваліфікованою медичною допомогою.
Не займайтеся самолікуванням, бо чим більше токсинів потрапить у кров, тим важчим буде перебіг отруєння.
В. Петренко

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень