14.03
2017

   Рік почався з різкого подорожчання окремих товарів і послуг. Найбільше це стало помітно на деяких продуктах харчування, наприклад м’ясі, яке в різних супермаркетах подорожчало на 10-30%, зазначають експерти.

   Підскочили також ціни на молочну продукцію і овочі. У деяких містах України подорожчав проїзд у маршрутках. Все це наклалося на комунальні платіжки з незвично великими для українців сумами. У соціальних мережах почалися активні дискусії про те, що подорожчало і чому це сталося.
В експертних колах винуватцем розгону інфляційних процесів називався «фактор 3200». Олії у вогонь підлив перегляд Нацбанком прогнозу по інфляції на 1% – з 8,1% до 9,1%. У той же час в уряді і НБУ запевнили: все в нормі, ніяких відхилень від закладеного макропрогнозу немає. Допустимий діапазон перегляду показника інфляції – 8,1% ± 2%. У січні офіційний показник інфляції склав 1,1%
За словами Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, стримування зростання цін у 2017 році – завдання номер один для уряду.

   Так що ж саме подорожчало, чому це сталося, і як зміняться ціни на основні товари і послуги протягом року?

   родукти харчування. Згідно з офіційною статистикою, ціни на продукти і безалкогольні напої зросли на 1,9%. Найбільше – на 14,9% – подорожчали овочі. Підвищилися також ціни на фрукти, молоко, сметану, кисломолочну продукцію, сири, масло і яловичину.

    Продукти харчування і далі дорожчатимуть. За прогнозами експертів, ціни будуть рости швидше, ніж в 2016 році.

    У 2017 році, відзначає головний економіст Dragon Capital Олена Бєлан, зростання цін на продукти харчування прискориться до 7% у порівнянні з 3,3% у 2016 році.

   «Основні чинники – відновлення внутрішнього попиту, в тому числі в результаті зростання мінімальної зарплати, відсутність додаткової пропозиції деяких видів фруктів і овочів, яка виникла в 2016 році внаслідок торгових воєн з Росією», – зазначає експерт.

   «Ще одна частина інфляційних процесів на внутрішньому ринку пов’язана з поліпшенням умов для діяльності українського бізнесу», – говорить головний економіст «Альфа-Банку Україна» Олексій Блінов.

  За його словами, в останні місяці на українському продовольчому ринку випереджаючими темпами зростають ціни на цукор і молочні продукти, які до цього були досить стабільними. Це обумовлено поліпшенням зовнішньоекономічної кон’юнктури.

    Розширення можливостей для експорту і підвищення світових цін на цю товарну номенклатуру змінює баланс внутрішнього ринку і призводить до подорожчання товарів, вважає експерт.

   Проїзд у транспорті. Згідно з офіційними даними, транспортні послуги подорожчали на 4,1%. Найбільше – проїзд в автомобільному транспорті: вартість квитків зросла на 4,5%. У першу чергу, це міські і приміські маршрутки. Причин дві. По-перше, зіграв свою роль «фактор 3200». У перевізників спрацювала логіка: якщо люди більше отримують, вони повинні більше платити. По-друге, з січня почав дорожчати бензин. Подорожчання проїзду – чутливий для населення момент.
«Вартість автотранспортних послуг, якщо сегмент ринку не надто зарегульований, швидко відгукується на подорожчання палива. Акцизний фактор теж буде грати на підвищення ціни», – пояснює старший економіст Центру економічної стратегії Ірина Піонтковська.

   Рівень конкуренції і бар’єри для входу нових учасників, за її словами, теж впливають на ціни. «Якщо конкуренція слабка – один-два перевізники, а новим гравцям вийти на ринок складно, тоді підвищення тарифів може бути вельми відчутним», – підсумувала Піонтковська.

   ЖК-тарифи. У січні в порівнянні з груднем тарифи майже не змінилися. Найбільше – на 2,4% – подорожчало утримання прибудинкових територій. Більш разючою зміна тарифів виходить, якщо дивитися динаміку не місяць до місяця, а за рік. 2016 рік став роком дуже різкого підвищення тарифів. Зокрема, тарифи на електроенергію зросли на 60%, газ – на 42%, опалення – на 88,4%.
Підвищення тарифів буде і надалі, але кажуть, що не таке різке. Однак ми вже маємо подорожчання електроенергії на 25% у березні.

   «Це останнє заплановане підвищення, хоча і після нього тариф не покриє витрат на виробництво і доставку струму», – зазначає Бєлан.

     Також, за її словами, можливе невелике зростання тарифів на газ та опалення, оскільки з моменту останнього різкого стрибка зросла ціна на імпортний газ. У цілому, прогнозує експерт, вартість послуг ЖКГ підніметься лише на 14% у порівнянні з двократним зростанням у 2015 році і майже 50-відсоткове підвищення у 2016 році.

    Алкоголь, пиво, сигарети. Ціни на алкоголь в січні виросли на 0,7%, на тютюнові вироби – на 2,1%. Ціни на ці товари будуть зростати. Причина – підвищення акцизів, схвалене парламентом у грудні 2016 року.

   «У січні ціни на лікеро-горілчані вироби зросли виходячи зі збільшення вартості сировини. Вартість коньяку збільшилися у зв’язку з підвищенням ставки акцизного податку з 1 січня », – говорить виконавчий директор асоціації «Укргорілка» Аліна Шолохман.

    Повторно ціна на спирт збільшиться з 1 березня – саме з цього дня ставки акцизного податку на спирт зростуть на 20%.

   За словами експерта, зараз компанії аналізують і перераховують ціни. Якими вони будуть після 1 березня, поки не відомо. «Мінімальна ціна пляшки горілки 0,5 л складе 80 грн», – зазначає Шолохман.

  За словами директора відділу корпоративних питань і комунікацій компанії «JTI Україна» Олександра Когута, з урахуванням зростання ставок акцизу на 40% з 1 січня 2017 року подорожчання сигарет у 2017 році має скласти мінімум 4-5 грн за пачку.

   Подорожчання мало відбутися з дня підняття акцизів, з 1 січня. Однак, за словами експерта, ціни ростуть поступово. Втім, і з цього правила бувають винятки. У 2016 році, після підняття ставки акцизів на 40%, вартість сигарет упала на 20-30% на піках.

   «Передбачити розвиток подій з ростом цін на сигарети складно. Поки ми спостерігаємо, що ринок рухається в напрямі перенесення підвищених акцизних ставок у вартість сигарет», – підсумував Когут.

   «У січні в порівнянні з груднем середня відпускна ціна в Україні на пиво зросла на 4,9%», – зазначила в коментарі ЕП генеральний директор асоціації «Укрпиво» Галина Коренькова.
«Особливо ми залежні від діючих у регіоні тарифів на енергоносії. Частка останніх у вартості літра пива в середньому становить 15%. Як тільки змінюються тарифи на енергоносії, це відразу ж відбивається на ціні», – зазначила Коренькова.

   «У 2016 році інфляція в країні склала 12,4%. З урахуванням того, що в січні ми піднялися у відпускній ціні майже на 5%, у 2017 році на 12% ми не зупинимося», – підсумувала експерт.

    Пальне. 2017 рік почався з підвищення цін на паливо: на 2,8% – у січні в порівнянні з груднем.

    У короткостроковій перспективі ціни будуть рости. «З початку 2017 року розцінки підвищилися на 50-60 коп., за літр. На даний момент зберігається потенціал для зростання ще на 0,5-1 грн», – говорить директор ТОВ «Консалтингова група А-95» Сергій Куюн.

   За його словами, основна причина – відкладене грудневе підвищення цін, викликане рішенням ОПЕК знизити видобуток нафти. Це рішення було прийняте в листопаді 2016 року. Першим на нього в грудні відреагував оптовий ринок, а роздрібні ціни не змінилися.

   Є й інша причина подорожчання. З 2017 року скасовано 5-відсотковий податок з роздрібних продажів, але пропорційно збільшений базовий акциз на нафтопродукти. Зараз він стягується на кордоні або в місцях виробництва, тоді як в 2016 році він стягувався з заправок.

  «Для легальної частини ринку, крім способу адміністрування, нічого не змінилося. Для нелегальної ж частини (вона становила близько 50% ринку) ситуація змінилася», – зазначає експерт.

    Якщо раніше акциз з роздрібних продажів нелегали могли не платити, то зараз вони втратили таку можливість, оскільки змушені купувати пальне вже з цим податком. У зв’язку з цим дешевий сегмент почав дорожчати, хоча преміальний сегмент теж не залишився осторонь.

   За словами Куюна, ціни на скраплений газ, зростаюча популярність якого зумовлена низькою ціною в порівнянні з бензином, у січні подешевшав на 50 коп. за літр через надлишок ресурсу на ринку.

   У лютому вартість LPG почала зростати, проте привабливість цього моторного палива буде зберігатися у зв’язку з меншим підвищенням у Податковому кодексі акцизного збору в порівнянні з бензином – на 21 євро проти 42 євро на 1 тис. літрів.

   Спрогнозувати цінову динаміку на тривалий період вкрай складно, оскільки це рівноцінно спробі спрогнозувати ціни на нафту і, що ще більш складно, курс гривні.

 «Нафтопродукти залишаються на 80% імпортним товаром, отже їх вартість залежить від курсу валют. Крім валютної прив’язки митної вартості палива, у валюті встановлені акцизи. Сумарно валютна складова в бензині і дизпаливі досягає 85% у структурі ціни нафтопродуктів на АЗС », – підсумував експерт.

   Взуття та одяг. Одяг подешевшав на 4,4%, взуття – на 4,1%. Січневе зниження цін на одяг було сезонним. Ціни на нього залежать у тому числі від курсу долара, який впливає на вартість готових імпортних товарів та швейної фурнітури і попиту.

  Ціни будуть коливатися в залежності від сезонних розпродажів і появи в торговельних мережах нових колекцій, вважають аналітики ринку.

Підготував О.Іванченко

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень