13.06
2016

Унаслідок сильної зливи 12 травня житлові будинки на вулиці Жовтневій у селі Лікарівці виявилися підтопленими брудними стічними водами. Місцеві жителі викликали Службу порятунку, і на місце подій негайно було відправлено перше відділення ДПРЧ-10. Вже за півгодини після повідомлення, о 18.25, особовий склад відділення під керівництвом начальника караулу ДПРЧ №10 Євгена Бурлаки прибув до Лікарівки.


Далі про перебіг подій розповідають начальник першого караулу ДПРЧ №10 лейтенант Євген Бурлака та командир відділення першого караулу ДПРЧ №10 старший сержант Сергій Айвазовський. Поки команда розгортала рукави і готувала техніку, начальник караулу опитав місцевих жителів, а потім віддав наказ про відкачку води – спочатку з двору пенсіонерки М.Крук, двір та будинок якої опинилися під найбільшою загрозою затоплення. Загалом стічними водами були підтоплені вісім житлових будинків, рівень води біля трьох будинків досягав брам вікон.
Бабуся категорично відмовлялася покинути оселю, у якій закрилася зсередини. Вона пообкладала двері та вікна мішками і ганчір’ям у надії, що це врятує хату, а сама зайнялася рятуванням добра – складала подушки і ковдри на шафи. Але вода прибувала так швидко, що рятувальники не встигали її відкачувати. Бабусю вмовляли зібрати найнеобхідніше і залишити будинок. Нарешті, за допомогою родичів, це вдалося – жінка згодилася вийти назовні. Відчинити замулені двері було неможливо, та й не хотілося, щоб до будинку потрапила вода, тож довелося розбивати віконну шибку, через яку Сергій Айвазовський разом із лікарівським школяром Сергієм Гордєєвим потрапив усередину оселі і допоміг пенсіонерці вибратися. Але спочатку, за наполяганням жінки, рятівники винесли з будинку і передали родичам сумки з речами і документами. Сама ж бабуся слухняно виконувала те, що їй говорили рятувальники, тому з будинку до автомобіля родичів її доправили швидко і без пригод.
Співробітниками Кіровоградобленерго лінію електромережі в Лікарівці було відключено – до ліквідації наслідків підтоплення житлових будинків. На місце подій залучено особовий склад районного відділу поліції, про підтоплення повідомлено керівництво райдержадміністрації. Для допомоги рятувальникам прибуло перше відділення ДПРЧ № 11. Для відкачування води задіяли мотопомпу. Воду зливали у канал, з нього вона уходила у поля. Крім того, для відводу потоків копали рівчаки, оскільки зливовий канал виявився засміченим побутовими відходами мешканців села. Роботи тривали безперервно понад добу, адже затопленими виявилися не лише подвір’я, а й підвали та погреби приватних господарств. А стіни глинобитних будинків просочилися водою настільки, що вона ще довго стікала по них рікою. Стихія розмила фундаменти і підлогу, стіни дали тріщини, навіть вода у колодязях виявилася непридатною для споживання – у неї потрапили потоки з полів, оброблених хімікатами, і її також довелося відкачувати. Сільським головою Лікарівки було налагоджено підвезення питної води для мешканців затоплених будинків.
У практиці Євгена Бурлаки це був перший випадок, коли довелося рятувати людей. А Сергій Айвазовський за 15 років служби пройшов крізь різні випробування, Лікарівське підтоплення – четверте у його послужному списку, і одне з найскладніших, враховуючи кількість постраждалих. Охоплених панікою людей доводиться заспокоювати і налаштовувати на чітке виконання команд рятівників, що досить нелегко. Людина, яка опинилася у надзвичайній ситуації, втрачає відчуття часу і реальності, і їй здається, що все відбувається повільно, хоча насправді це не так.
Як зізнаються рятівники, у роботі їм допомагали жителі Лікарівки, особливо хлопці-школярі. Та й взагалі, усі мешканці села діяли дружно і злагоджено, чим полегшили виконання загальної справи. Ніхто не намагався керувати діями Служби порятунку, усі довірилися професіоналізму і були готові надавати посильну допомогу. І за це рятівники їм дуже вдячні.
Євгену Бурлаці – 24 роки, закінчив Черкаський інститут пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля, працював пожежним у ДПРЧ №11, потім пішов на підвищення у ДПРЧ №10. За півтора місяця роботи на посаді начальника першого караулу пройшов «бойове хрещення» – на гасінні декількох пожеж, ліквідації наслідків підтоплення та виконанні заходів проти африканської чуми свиней.
Сергій Айвазовський прийшов у Службу порятунку після служби в армії і роботи на НВО «Етал» – завжди хотів допомагати людям, бути корисним суспільству. Робота у рятувальників неспокійна, важка, але благородна. Режим роботи з 8.00 до 17.00 і двома вихідними їм незнайомий. Але незважаючи на усі труднощі, справжня чоловіча справа їм до вподоби. Чимало цьому сприяє і дружний згуртований колектив. Приємно, коли про роботу схвально відгукуються люди – так було і в Лікарівці.
Цього року Євген Бурлака та Сергій Айвазовський будуть представлені до нагороди у рамках щорічной акції «Герой-рятувальник року». А нещодавно керівництво ДСНС України у Кіровоградській області нагородило двох десятикласників Лікарівської загальноосвітньої школи – Сергія Гордєєва та Андрія Матулу – за мужність та рішучість під час ліквідації наслідків надзвичайної події, пов’язаної з підтопленням житлових будинків та території у селі Лікарівці. Не шкодуючи себе, хлопці залізли у холодну воду та допомагали співробітникам ДСНС рятувати пенсіонерку М.Крук та її особисті речі з підтопленого будинку на вулиці Жовтневій, 10, допомагали жителям села рятувати майно і худобу, крім того, вночі, при несприятливих погодних умовах, Сергій та Андрій готували гарячий чай для рятувальників, які працювали на місці події.

Ярослава Волошко

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень