29.05
2017

   Позавчора на дошці оголошень під’їзду свого будинку прочитав: «Куплю 2-3-кімнатну квартиру в цьому будинку за 10 тис. доларів». Спочатку прочитане мене навіть розсмішило: оце хтось розмріявся! Та ще й, мабуть, думає, що пропонує щедру ціну… А потім я замислився: а який взагалі стан ринку житла у нашому місті, де добра половина жителів – пенсіонери, а молодій людині – спробуй знайди роботу, та ще й зар-плати низькі, далі нікуди? Цікаво було б проаналізувати попит і пропозицію.

  Микола Бойко, олександрієць (з телефонної розмови)

   У своєму щоквартальному звіті міжнародна брокерська компанія Knight Frank визначила країни з найвищими показниками зростання і падіння цін на житло за останній рік. Україна виявилася лідером за спадом цін на нерухомість.

    Що ж стосується Олександрії – ми поцікавились у фахівця, який не з книжок і квартальних звітів знає стан справ у конкретному місті і в певний час: олександрієць Сергій працює на ринку нерухомості вже 15 років.

   «Якщо порівнювати, то найбільш жвавим у цьому розумінні був період з 2006 по 2008 рік. Можливо, з «натяжкою» ще й 2009-й, але вже не так: напевне, починаючи з 2009-го олександрійці, як і всі жителі України, відчули на своєму гаманцю наслідки світової кризи, зростання курсів іноземних валют, – каже наш співрозмовник. – У місті тоді ринок житла був малонасиченим, а попит доволі значним. Після того періоду попит дещо зменшився, але ситуація мала порівняно стабільний вигляд аж до 2014 року. А останні три роки справи все гірші й гірші. Пропозицій загалом достатньо, є з чого вибрати, але купують мало.

     – А середні ціни?

    Взагалі неадекватні справжній чи хоча б «розумній» ціні житла. Якщо років 10 тому купували навіть за завищеними цінами, то зараз, наприклад, людина хоче за трикімнатну квартиру 20 тис.у.о., і їй доведеться дуже довго чекати покупця… Люди, звичайно, буває, «по інерції» ще хочуть продати, скажімо, 1-кімнатну квартиру за 10 тисяч, але сьогодні це вже нереально: легко можна купити таку квартиру хорошого планування і в гарному стані за 7-8 тис.у.о.

    – І що саме зараз купують (коли купують взагалі)?

   – Купують зазвичай маленькі квартири в маленьких будинках. Тут відіграє роль не лише вартість помешкання, а й дуже високі житлово-комунальні тарифи. Занадто боляче б’є по кишені, скажімо, централізоване (чи будь-яке інше) опалення просторих «хоромів». Більше того, є пропозиції такого плану, як обмін дво- чи трикімнатної квартири на однокімнатну навіть без доплати!
Раніше було все навпаки: людям хотілося більшої житлової площі, хай навіть за завищеною ціною. Наприклад, у 2007 році непогана однокімнатна квартира коштувала десь 18 з половиною тис.у.о., а зараз така ж за розмірами і технічним станом продана за 7200. І це ще не показник: на продаж виставлена 4-кімнатна «гаряча» (тобто терміново продається. – Прим.авт.) квартира всього за 11 тисяч, але її не поспішають купувати.

    – А як з бізнес-нерухомістю?

   – Бізнес-об’єкти взагалі стоять нікому не потрібні – ними олександрійці навіть не цікавляться. Якщо й надходять телефонні дзвінки, то з інших міст. Але все одно їх не купують: завжди щось когось не влаштовує…

    Від редакції: ми поставили аналогічні запитання декільком іншим ріелторам – відповіді були цілком подібними, немає сенсу навіть їх приводити: ринок нерухомості в Олександрії справді переживає не кращі часи. А якщо точніше – не стільки сам ринок, як його клієнти-покупці. І в цьому немає нічого дивного: добробут і купівельна спроможність людей у такому непростому і недешевому сегменті економіки напряму залежать від великої економіки держави і її монетарної політики. Але це вже інша тема: тут, як мовиться, копати – не перекопати. Шкода тільки, що звичайні люди, як завжди, є крайньою ланкою у цьому ланцюзі.

О.Іванченко

коментарі 2

 • Анонім пишет:

  Рухається час. Житло старіє…
  Рухається девальвація національної грошової одиниці…
  Рухається вниз рівень життя народу. Безробіття…
  Здурівші ціни на комуналку…
  Які тут ще експерти-ріелтори потрібні???

  Мне нравится! Thumb up 0

 • ss-18 пишет:

  Ага, а Ходак типа такой глупый, строит и строит… Что квартиры, что офисы уже небось все раскуплены, и далеко не за 7 тысяч…

  Мне нравится! Thumb up 0

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень