1.11
2024

Примарні легкі гроші

Рубрика: Новости. Автор: Olena

У місті з роботою туго, і Світлана шукала заробіток в інтернеті. У Державній службі зайнятості вибір невеликий, і в основному вакансії з мінімальною зарплатою. На сайтах типу Work.ua пропозицій багато, але до кандидатів купа вимог: освіта, навички, досвід роботи, знання багатьох програм і декількох мов, одні назви яких вводять у ступор, а головне – роботодавці хочуть бачити у команді молодих, креативних, жвавих і готових працювати чи не цілодобово. Тож і вік пишуть в оголошеннях: до 35 років. Світлані 50. До пенсії ще щонайменше років 12, діти виросли, досвіду хоч відбавляй, сили є, бажання працювати також. Чому роботодавці не беруть цього до уваги, незрозуміло, адже люди такого віку часто багато в чому мають переваги над молоддю. Але це, так би мовити, передмова і ліричний відступ.

В TikTok Світлана часто бачила відео про те, що за легку роботу – складання резинок за кольором, штампи на паперові пакети і стаканчики, коментарі у Facebоok та YouTube – платять до 2 тисяч гривень на день. Декілька разів вона переходила за посиланням у профілях у телеграм-канали, підписувалася на них, та цих оголошень там не знаходила.
І от одного разу, перейшовши за черговим посиланням з TikTok, жінка опинилася у телеграм-каналі з багатообіцяючою назвою Rich Family («Багата родина»). Канал створений нещодавно, 4 жовтня, а вже 51 тисяча підписників! У закріпленій ознайомчій статті жінка прочитала: «Привіт, новенький! Можливо, ви десь бачили щось подібне, але 90% таких каналів просто шахраї. Тому обов’язково вибирайте канал обережно, працюйте з тими, кому ви будете довіряти та не втратите свої гроші. Це суто ваш вибір, довіряти нам чи ні, ви можете подивитися відгуки наших партнерів, а також можете їм написати та поспілкуватися, як пройшов їхній процес роботи».
А далі – інструкція: «Привіт, дорогі друзі! Неважливо, де ви мене знайшли, але це означає одне: ви хочете почати заробляти! Ну раз ви тут, давайте почнемо! Далі я розповім про роботу докладніше, а ви вже робіть висновки: йти далі працювати, щоб грошей вистачало на оплату квартири і їжу, або все-таки зробити перший крок до своєї фінансової незалежності. Кошти ми піднімаємо на кріптобіржі, а заробляємо на фьючерсах. (Далі – детальне пояснення основних термінів та самого процесу, з якого мало хто що зрозуміє. Напевно, на те й розрахунок. – Авт.). Ви відправляйте від 1000 до 15 000 грн в певний день, який я скажу, після я поповнюю біржу та заробляю вам кошти, а потім ви отримуєте свої зароблені гроші на банківську карту. Ризику немає. Працюємо через гарант. Час інвестування займає від 2 до 4 годин. А час виплати займає з моменту переказу від 15 хвилин до 2 годин.
Такої доходності не дасть жодна робота ніколи. Ви працюєте не повний робочий день 8 годин, а лише 1-2 години на день. Приєднуйся, якщо хочеш зробити своє життя кращим!
Гарантії нашої роботи: всі відгуки живі; якби наша команда обдурювала вас, то люди б не зверталися до нас повторно; зараз не той час в Україні, щоб наживатися на людях; я беру повну відповідальність за ваші кошти і не хочу псувати собі репутацію, зі мною працюють вельми багаті та успішні люди, які інвестують дуже великі суми; ми повертаємо кошти клієнта в тому випадку, якщо депозит був не виконаний».
І наприкінці – імена і прізвища засновників проєкту. Щоправда, без посилання на їхні акаунти.
Начебто щиро написано, і у відеовідгуках люди дякують власнику каналу і його команді, що врятували від боргів, допомогли знайти гроші на лікування, відпустку, ремонт тощо. Майже усі говорили, що до кінця не вірили у те, що таке можливо, але переконалися самі й отримали величезні суми максимум за дві години. Звучить дуже переконливо.
Світлана декілька днів спостерігала за каналом, читала і дивилася нові відгуки, а потім наважилася. Чому б не ризикнути? Отже, коли Rich Family знову почали «гру» і на каналі вкотре з’явилося оголошення: «Виплата 100%, ризиків немає! Скидаєш 635 грн – отримуєш 15100 грн, скидаєш 940 грн – отримуєш 22300 грн, скидаєш 1240 грн – отримуєш 29900 грн, скидаєш 3000 грн – отримуєш – 70000 грн, скидаєш 4000 грн – отримуєш – 100.000 грн, скидаєш 7000 грн – отримуєш 200.00 грн + приватне навчання від мене» і внизу номер карти для переводу коштів, Світлана наважилася.
Переказала на картку 635 грн – найменшу з можливих сум, просто щоб подивитися, чи справді разрекламована система легкого заробітку працює. Якщо й обдурять – не дуже шкода, не 7 же тисяч. Написала власнику каналу @RICH_BROKER, прикріпивши чек про оплату, номер своєї картки і своє ім’я. І стала чекати свої 15100 гривень. Брокер відповів, що оплату бачить і починає працювати. За деякий час знову написав: «Це наша перша робота з вами, але я хочу, щоб ви запам’ятали її. Можливо, деякі моменти для вас будуть складні на перший раз. Але надалі все максимально легко сприйматиметься. Коли-небудь ви будете згадувати цей день, оскільки, маючи дохід у розмірі 200-300.000 грн, люди завжди згадують, як заробляли свої перші 10-20.000 зі мною». Потім попросив відповісти на декілька запитань з приводу, як покращити комунікацію з клієнтами і викликати у них ще більшу довіру, і Світлані було приємно, що їй довіряють настільки, що наче радяться з нею.
І тут з’ясувалося, що перш ніж отримати свої 15100 грн, спочатку треба заплатити податок у розмірі 20% від суми. Тобто, сума ще не прийшла, а податок треба сплатити вже зараз. Сума податку складає 3020 грн. Світлана уточнила, чи гарантовано вона отримає свої гроші, і її запевнили, що так, звичайно. Повагавшись, вона перерахувала і цю суму на ту саму картку, куди і попередній раз. Прислала квитанцію про оплату. Їй запропонували просто зараз заробити 50 000 грн, але Світлана завбачливо відповіла, що спочатку хоче переконатися, що отримає 15100 грн.
У наступному повідомленні їй написали: «Спокійно собі торгував, але прийшло таке повідомлення. Це велика рідкість, але таке трапляється зазвичай, коли перший раз депозит на платформі і людина ніколи не була зареєстрована на інших біржах по торгівлі. Схоже, ви потрапили у ті самі 10%, які отримають виведення пізніше, ніж усі. Це все через те, що потрібно пройти перевірку на платформі. Якщо в двох словах, просять, щоб продублювали платежі з вашої картки у тому самому розмірі на перевірковий рахунок. Це звичайна перевірка, просто займе декілька хвилин. Без вас це зробити неможливо. Як тільки ви це зробите, платежі повернуться до вас разом з тими коштами. Я максимально прозоро показую вам кожен свій крок».
«Ви що, знущаєтеся?» – відповіла Світлана. Вона вже зрозуміла: якщо відправить ще 3020 грн, знову трапиться щось несподіване, і вимагатимуть оплату знову. І так до безкінечності. Брокер перестав відповідати на її повідомлення. А за декілька днів, коли знову почалася гра, на прохання повернути хоча б вкладені кошти і податок, написав: «Ви не пройшли перевірку». І все.
Куди скаржитися? Кому? І, головне, на кого? Світлана зрозуміла, що вказані імена власників – вигадані, звернула увагу, що у відеовідгуках люди дякують, називаючи різні імена, одного разу навіть жіноче (тобто, вони скопійовані з інших джерел), а під кожним постом у телеграм-каналі максимум по 5 лайків (при тому, що підписників понад 51 тисяча) і коментарі закриті.
Вона про всяк випадок почитала, як поскаржитися на телеграм-канал і TikTok акаунт, і відправила скарги куди слід. Але аферисти як працювали, так і працюють, щодня публікуючи нові відгуки про свою чудову роботу і по декілька вечорів на тиждень продовжують «розводити лохів», ой, вибачте, працювати з інвесторами.
Звичайно, було дуже прикро за себе – начебто доросла дівчинка, а потрапила на гачок аферистів. І без того грошей бракує, а тут так обдурили. Дякувати ще, що не на більшу суму, вистачило розуму відмовитися від «подальшої співпраці».
Експерти з кібербезпеки наголошують: щодня українців все більше обманюють шахраї та видурюють у них гроші. Те, що на подібні махінації потрапляють лише пенсіонери, – хибна думка. Зараз розроблені такі злодійські схеми, що влізти у халепу може будь-хто. В Україні процвітає інтернет-шахрайство. Приміром, за 2023 рік інтернет-шахраї вкрали в українців 252 млн грн. Згідно зі статистикою, яку оприлюднив Опендатабот, від початку повномасштабної війни в шахрайські схеми потрапляли 11% українців. Війна, стрес, безробіття, крихітні зарплати ніби штовхають людей на необдумані кроки. Легких грошей не буває.
Аферисти блискавично адаптуються під актуальні проблеми. Чи не щодня з’являються нові види шахрайства. Серед них: плата за доставку, часткова передплата за товар, оплата через фішингові сайти (двійники відомих сайтів), дзвінки про те, що ви виграли велику суму грошей, закупка речей для дитячих будинків, дзвінок від «працівника банку», SMS-вікторина, SMS-знайомство, кинь гроші на рахунок, «вам помилково перевели гроші, поверніть їх», родичі потрапили в біду, дзвінок на «дорогий» номер з вакансією роботи і ось такі «інвестиції у крипту».
Чи допоможе поліція? Деякі справи дійсно розкривають. Але на повернення коштів особливо не розраховуйте. У поліцейських дуже мало засобів впливу на шахраїв. Вони не можуть перевірити мобільні номери абонента або дізнатися дані про власника банківського рахунку.
У кіберполіції старанно зафіксують ваше звернення, а потім передадуть вашу справу до відділу поліції, в місті чи районі вашого проживання. Кримінальне провадження відкриють. Але чи буде результат?… Отже, краще просто не попадатися на шахрайські схеми. Пам’ятайте, що справжню людину, яка вас обдурила, ви не знайдете, і навряд чи вдасться встановити реальну особу афериста.


Олена Карпачова

Один комментарий

  • Имя пишет:

    Это не единичный случай

    Мне нравится! Thumb up 0

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень