Нещодавно стали відомими результати розслідування нещасного випадку з тяжкими наслідками, який стався наприкінці березня цього року на підприємстві ПАТ «НВО «Етал». Як повідомили нам в Олександрійському відділенні Фонду страхування від нещасних випадків на виробництві, у зв’язку з тим, що потерпілий отримав травми, що кваліфікуються як тяжкі, випадок розслідувався спеціальною комісією, і це зайняло доволі тривалий час. До закінчення розслідування комісія утримувалася від яких-небудь пояснень і коментарів.
Але спершу про обставини. Група робітників корпусу магнітних пускачів цього підприємства (КМП) отримала завдання від свого керівництва: перемістити телескопічну вишку на колесах з однієї дільниці в іншу. Для цього необхідно було знеструмити електропривід вишки, що і було доручено цеховому електромонтеру Н. Він пішов до рубильника і відімкнув підйомний пристрій від мережі.
Тим часом працівники підкотили вишку до транспортних воріт цеху переробки пластмас №204, що знаходиться у приміщенні КМП. Для того, щоб вишка пройшла через ворота, необхідно було відкрити всі чотири стулки (загальна висота воріт – 6 метрів). Робітники без проблем відкрили нижні стулки, а от верхні не піддавалися: їх відкривали рідко, і завіси стулок заржавіли. Робітники почали смикати ворота, але ті ніяк не хотіли відкриватися. Врешті заржавілі верхні завіси не витримали і відламалися по зварювальних швах, великі сталеві ворота обрушилися вниз всією своєю металевою масою. А саме в цей час, вимкнувши рубильник, до групи робітників повернувся електромонтер Н. Удар падаючих воріт прийшовся якраз на нього, завдавши Н. важких травм: переломів, струсу мозку та забоїв.
Комісія з розслідування нещасного випадку у складі представників управління Держпраці у Кіровоградській області та інших фахівців провела спеціальне розслідування у визначені законодавством терміни, але справу дещо затримала судово-медична експертиза на предмет алкогольного, наркотичного сп’яніння потерпілого. Результати показали: у крові потерпілого ознак сп’яніння не виявлено.
За висновками комісії, випадок визнаний пов’язаним із виробництвом (існує така класифікація згідно із законодавством про охорону праці). Основною причиною нещастя у матеріалах розслідування названа технічна: незадовільний стан воріт у цеху №204. Серед супутніх причин – невиконання посадових обов’язків начальником цього цеху, що полягає у незабезпеченні безпечних умов праці. Відповідні доповнення внесені до посадової інструкції керівництва цеху.
Як зазначають фахівці – члени комісії, в інших питаннях охорони праці як до учасників події, так і до їхніх керівників претензій нема: всі робітники своєчасно проходили необхідні інструктажі, є навченими та атестованими з безпечного ведення робіт. На «ЕТАЛі» працює цілий відділ з охорони праці. Відзначається також, що оскільки підприємство є членом Фонду страхування від нещасних випадків на виробництві, потерпілий Н. отримував необхідне лікування за рахунок цього державного фонду. Зараз стан його здоров’я задовільний.
О.Осауленко