26.10
2023

У Карпатах на території Національного природного парку відбувся фотопленер «Жовтнева палітра Карпат». У ньому взяли участь і олександрійці – члени фотоклубу «Наш формат» Палацу культури «Світлопільський». Вони побували на метеостанції, у високогірному біологічному стаціонарі Львівського університету під горою Пожижевською і планували сфотографуватися на Говерлі з прапором Олександрії. Чи вдався цей задум? Чим здивували і вразили олександрійців осінні Карпати? Подробицями цікавої подорожі поділився керівник фотоклубу «Наш формат», знаний в Україні та за її межами фотохудожник Віталій Попков, переможець престижних українських та міжнародних фотоконкурсів.

«Пожижевська» – метеостанція, розташована найвище в горах в Україні, – розповів Віталій Петрович. – Це місце давно мене приваблювало. Воно унікальне і має ще одну назву – “Лавинна”. Це єдина метеостанція, яка досліджує лавини. Вона знаходиться за два кілометри від Говерли. Багато років мріяв там побувати, побачити, як працюють метеорологи. І от нарешті мрія здійснилася завдяки колегам з Івано-Франківська, які домовилися про наш приїзд з начальником метеостанції. Це був пленер для дуже вузького кола. Нас було всього семеро – більше на станції розмістити неможливо. Працюють на «Пожижевській» два метеорологи. Зміна триває добу, але у негоду напарники всі роботи виконують разом, страхуючи один одного. Кожні три години вони знімають показники приладів і відправляють у Київ. На основі цих показників і формується прогноз погоди. І от ми на власні очі побачили, де вони живуть і працюють. Як виявилося, це найбільш вітряне місце України. Вітер там постійний, а одного дня був взагалі шторм – все свистіло і вило цілу добу. Найбільша кількість опадів в Україні – також там. Власне, саме негода завадила нашому підйому на Говерлу. Через сильний вітер ми не змогли цього зробити. Все, що вдалося, – подивитися водоспади під Говерлою. Тому з прапором Олександрії сфотографуватися на горі не вдалося. Вирішили не ризикувати. Гори непередбачувані, і з ними жарти погані.

Пленер був розділений на дві частини. Перша частина пройшла у природному парку – на хребті Кукул. Там дуже гарні краєвиди. Ми попрактикувалися у зйомці, сфотографували гарну карпатську осінь. Друга частина – на метеостанції «Пожижевській».

Режим на пленерах зазвичай жорсткий, умови суворі, прокидатися треба дуже рано – до сходу сонця маєш бути на місці, звідки плануєш знімати, як над горизонтом піднімається світило. Один морозний світанок подарував мені унікальні кадри. Пейзаж змінюється щосекунди через те, що стрімко міняється освітлення. Тож треба ловити моменти в об’єктив. Не всі ранні підйоми виявляються продуктивними – чи одержаться кадри, ніхто не знає, це завжди сюрприз, інколи приємний, а інколи ні. А взагалі, якщо з поїздки привезено два-три вдалих кадри, які можна показати на виставці, подорож вважається результативною.
Пару днів ми жили у пастуших хижках. Бувало, надворі сніг, а у нас з обігріву лише багаття, на якому ми готуємо їжу. Спали у спальниках. Запас продуктів везли з собою з Олександрії. У кожного був наплічник з провізією і фототехнікою. Нашим завданням було не багато пройти, а багато побачити.

– Віталію Петровичу, кожна подорож, кожен пленер залишають по собі яскраві тривалі враження. Що запам’яталося цього разу?
– Погода. Мінлива карпатська погода. Саме вона, а точніше – елементи негоди – дарують фотографам безцінні кадри. Бо у гарну погоду можна знимкувати лише туристичні фотолистівки. Приміром, я знімав, як працюють метеорологи саме в негоду – погане освітлення, туман, і це, на мою думку, ідеальний фон, аби показати роботу метеорологів.
– Фотографуватися з прапором Олександрії там, де буваєте на пленерах чи у подорожах, – це Ваша ідея? Вона має стати дуже гарною традицією.
– Я був фактично на всіх двохтисячниках України. І ця ідея виникла у мене давно саме на Говерлі. З часом вона забулася, та й поїздки часто плануються в останню мить. А тут збиралися поступово, і я згадав про прапор. Сфотографуватися на Говерлі з прапором Олександрії завадив шторм. Але ми зробили знімки біля метеостанції на фоні Говерли, на фоні Чорногірського хребта. І це стало початком майбутньої традиції. Треба популяризувати наше рідне місто.
– Над чим працюєте зараз?
– Триває прийом робіт на Всеукраїнську виставку «Погляд», яка відбудеться у Кропивницькому в 27-й раз. Це найстаріша щорічна фотовиставка в Україні. Її назва – «Погляд» – може викликати думку, що там експонуються лише портрети, але ні, тема вільна, приймаються різножанрові роботи, навіть створені за допомогою штучного інтелекту. Роботи проходять відбір. Я сам не планую брати участь у цій виставці, але готую учасника, який представлятиме Олександрію.
Від автора: Віталій Попков наразі є учасником декількох цікавих проєктів та конкурсів, про результати яких буде окрема розповідь.
Фото Віталія Попкова.


Олена Карпачова

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень