15.03
2024

Питання визначення і правомірності нарахувань за опалення місць загального користування у багатоквартирних будинках, якого вже неодноразово торкався у своїх попередніх публікаціях «Олександрійський тиждень», продовжує хвилювати певну категорію споживачів, а точніше – власників автономного опалення квартир у багатоповерхівках. Як відомо, для урегулювання цього питання міська влада Олександрії минулого року вжила ряд заходів – від неодноразових звернень до Кабінету Міністрів України стосовно перегляду методики даних нарахувань, з якими не згодні олександрійці-«автономники», і до створення місцевої комісії для вивчення технічних аспектів будинків, що можуть вплинути на кінцеві суми нарахувань плати за МЗК. Наразі ця комісія працює і вже є певні результати. Виконуючи обіцянку тримати читачів в курсі даних подій, «ОТ» отримав інформацію від КП «Теплокомуненерго» про ці результати. Втім, розмова вийшла не тільки про них. Далі розповідає директор КП ТКЕ Ярослав Волощенко.

– Як визначалося міською владою при створенні згаданої робочої комісії, співвласники багатоквартирних будинків повинні надати підприємству КП ТКЕ певні технічні характеристики будівлі: довжини транзитних трубопроводів опалення, наявності чи відсутності опалювальних приладів у місцях загального користування тощо. За цією інформацією, яку надають люди, їм робиться коригування даних і на їх основі здійснюватиметься подальший розподіл та нарахування плати за МЗК. Ті, хто звернулися, вже отримали перерахунок такої плати, і в ряді випадків вона справді вийшла трохи меншою. Тобто результат у таких зверненнях є, хоча, можливо, він і не такий, як хотілося б більшості. Зрозуміло, що у нас у країні ситуація з економікою напружена для всіх і кожен зараз рахує копійку. Так було і раніше, а зараз – і поготів. Але ж зовсім уникнути плати – цього не може бути. Так передбачено чинним законоположенням, тому і нарахування ми робимо відповідно до норм цього діючого законодавства, яке ніхто не скасовував, і виконуємо ми це з урахуванням змін, що вносяться органами виконавчої влади. А не виконувати ці норми закону ми також не можемо, доки чинними є дані норми. Адже над нами теж є контролюючі органи: це і Держпродспоживслужба, до якої мешканці міста зверталися дуже багато разів, і Антимонопольний комітет, і департамент ЖКГ області, і секретаріат Кабінету Міністрів, до якого теж зверталися люди, тощо. Відповідно є висновки цих органів, що ми чітко діємо в межах правового поля, не порушуючи інтересів інших споживачів. Адже якби ми не нараховували плату мешканцям з автономним опаленням, то тоді порушувалися б права абонентів, які користуються централізованим опаленням. Тому всі повинні бути в рівних умовах, для чого і застосовувалися ці методики та інші нормативно-правові документи для розрахунку.
– Давайте нагадаємо коротко історію цих нарахувань.
– Методика нарахування плати за МЗК була затверджена Кабміном у 2018 році, та власне нарахування почалися після встановленого урядом країни перехідного періоду з 2020 року. Але тоді методика була спрощена, співвласники багатоквартирних будинків самі визначали коефіцієнт плати за МЗК усім мешканцям будинку, і відсоток цієї плати спочатку був помітно меншим. У кінці 2021 році урядом були внесені зміни в згадану методику, які й викликали дуже багато дебатів серед наших споживачів стосовно суттєвого збільшення відсотку нарахувань порівняно з попередніми. Ще раз наголошую, що це ініціатива не підприємства «Теплокомуненерго», а уряду держави. І є навіть висновки Верховного Суду України з цього питання: співвласники багатоквартирного будинку повинні спільно утримувати належне їм майно відповідно до Закону про здійснення правовласності будинку.
– Виходить, що у декого з «автономників», які не визнавали такі нарахування, набігли борги за ці роки?
– Що стосується заборгованості людей, яка виникла протягом років, – ми йдемо назустріч нашим споживачам: якщо потрібна реструктуризація боргу, укладаємо з ними такий договір. Це потрібно споживачам і в тому числі, якщо вони є отримувачами субсидії: порядок надання субсидії державою передбачає поширення цієї допомоги і на такі витрати, що пов’язані із забезпеченням загальнобудинкових потреб з опалення. Ідемо назустріч і людям, яким реструктуризація не потрібна, з розстроченням їхньої заборгованості – це також вирішується позитивно при особистому зверненні до нас абонента. Ну і є категорія споживачів, до яких нам, на жаль, не вдається «достукатись», тобто досягти з ними взаєморозуміння. Тоді ми звертаємося до Олександрійського міськрайонного суду для примусового стягнення цієї заборгованості. Правда, дехто з таких громадян скасовують накази (є така процедура скасування судового наказу). Тоді вимушені звертатися з позовною заявою. Суть полягає в чому: коли звертаємося до боржника через спрощене судове провадження, ми (підприємство) платимо судовий збір, затверджений на момент звернення – наразі це 302,80 гривні. А якщо звертаємося у позовному провадженні, то сплачуємо судовий збір повністю – 3028 гривень. Суд задовольняє наш позов, перекладаючи також усі наші витрати на боржника, і тоді людина вимушена заплатити свій борг плюс ще повністю судовий збір. Якщо й далі ще виникають якісь обставини і боржник не сплачує вказану суму, то ми звертаємося до Державної виконавчої служби для примусового стягнення, після чого до всього переліченого додається ще 10 відсотків від раніше визначеної суми на виконавче провадження. Крім того, боржникам ще нараховуються штрафні санкції, теж визначені законом – інфляційні втрати тощо. Чому я на цьому наголошую? Бо зачасту люди не знають усіх цих деталей, визначених правовим полем, а слухають поради абикого, що мовляв, можна не сплачувати борг, а скасувати його і так далі. І в результаті потрапляють у неприємні ситуації, вимушено сплачуючи кошти, що загалом значно перевищують суму заборгованості. Багато таких абонентів, до речі, консультувалися у інших фахівців-юристів з приводу законності нарахування плати за МЗК, як такої, і завжди отримували єдину пораду: треба платити, тому що іншого варіанту тут немає. Бо якщо справа дійде до судового спору, то він буде однозначно програний боржником, бо підстав для його виграшу тут немає.
– Часто незгодні з урядовою методикою оперують тим, що, мовляв, користувачі автономним опаленням не мають з КП ТКЕ договірних стосунків. А тому і плата від ТКЕ за опалення МЗК для них нараховується безпідставно.
– Насправді це хибна думка. Підприємство подає тепло споживачам до їхньої будівлі. Постановою уряду № 830 були введені в дію індивідуальні договори. Якщо співвласники багатоквартирного будинку не ухвалили рішення про укладення з постачальником комунальної послуги договірних стосунків, то з ними укладається індивідуальний договір на отримання послуги без обслуговування внутрішньобудинкової мережі. Він вступає в силу через 30 днів після опублікування на сайті організації-надавача послуги або в ЗМІ. Цей договір у нас опублікований на сайті, він вступив у дію, таким чином з усіма споживачами у нас укладений даний договір.
– У тому числі й з «автономниками»?
– Саме так. З «автономниками» договір укладається в частині тільки загальнобудинкових потреб, адже за централізоване опалення квартир вони не платять. Але навіть тоді, коли такий договір не укладений (як вони вважають), то відповідна стаття Закону про ЖКГ передбачає, що споживач не звільняється від сплати за отримання послуги у разі неукладення договору. Ще раз наголошую: ми нічого свого не вигадуємо, діємо абсолютно правомірно, користуючись виключно державними законами і підзаконними актами, методиками та інструкціями.
– А питання надання усіх технічних характеристик будівлі залишається актуальним для подальшого уточнення нарахувань плати за МЗК?
– Так. Адже ми користуємося для нарахувань плати тільки тими даними, які наразі маємо. А ці дані, які я називав на початку розмови, могли змінюватися з роками. Тому найкраще для споживачів надати їх нам для подальшого застосування іншого методу розподілу теплової енергії, витраченої на загальнобудинкові потреби (МЗК). Для того і була створена міською владою комісія за участі фахівців комунальних підприємств та представників ініціативної групи, щоб розібратися у всіх питаннях.


Наш кор.

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень