26.02
2017

     Скільки вже реформують пенсійну систему, але все дарма: дірка у Пенсійному фонді дедалі більша і затикати її доводиться позиченими у МВФ грошима. Втім, як і завжди до цього. От тільки донори тепер вимагають змінити ситуацію. Найпростіше – підвищити пенсійний вік. Однак в уряді твердять, що Кабмін готує пенсійну реформу без підвищення віку виходу на заслужений відпочинок. Мовляв, є більш прийнятні способи зменшення дефіциту ПФ, а саме – через коригування пенсійного стажу та сплати пенсійних внесків.

    Але тема пенсійної реформи – це взагалі золота жила для кількох поколінь українських політиків. Скільки вже було від них різних обіцянок та пустопорожніх декларацій «перезавантажити пенсійну систему», але далі їх справа не зрушується. У кращому випадку пенсіонерам зрідка підкидають якусь сотню-другу до пенсії і обіцяють більше розщедритись колись потім. За 25 років незалежності України дійшло до своєрідного антирекорду: мінімальна пенсія на сьогодні становить 1247 гривень, середня – приблизно 1700, а це всього лише близько 60 доларів. Мінімальні пенсії уряд обіцяє незабаром збільшити до 1400 гривень, але й ця сума не дотягує навіть до прожиткового мінімуму, яка з 1 січня становить 1544 гривні для непрацездатних осіб. Тож виходить, більшість пенсіонерів живуть за межею бідності.

    «Якби не свій дачний город, взагалі не знаю, що б я їла і як кінці з кінцями зводила», – сказала якось одна з відвідувачок редакції. І звісно, вона не одна така.

   Для прикладу: пенсія у сусідній Білорусі удвічі більша, ніж українська, у Польщі становить близько 400 доларів, у Великобританії – 2 тисячі доларів (у перерахунку на американські «зелені»). Міністр соцполітики Андрій Рева визнає: мізерне соціальне забезпечення українців – одна з найбільших національних проблем, але про якісь перспективи зараз годі говорити, адже дефіцит ПФ – 141 мільярд гривень. Відтак в уряді вважають, що далі відкладати нікуди і вже у березні обіцяють «революційний пакет реформ». Уже зараз 10 мільйонів громадян, які працюють, утримують 12 мільйонів пенсіонерів. Але як реформа торкнеться нинішніх 30-40-річних українців і що буде з їхньою пенсією, прогнозувати ніхто не береться.

    Вирішити демографічне питання вимагає Міжнародний валютний фонд. Зокрема – підвищити пенсійний вік до 63 років. Але від цієї інформації щосили відхрещуються наші профільні урядовці, зважаючи на непопулярність такого кроку. Наприклад, не встиг міністр фінансів Олександр Данилюк минулого тижня заявити, що меморандум про співпрацю з МВФ не передбачає жодних вікових змін для наших потенційних пенсіонерів, як офіційні спікери Міжнародного фонду знову роблять кардинальні заяви. Минулого четверга директор прес-офісу МВФ Джері Райс заявив: «Україна повинна і починає проводити пенсійну реформу, яка передбачає заходи пізнішого виходу працівників на пенсію», повідомило агентство «Укрінформ».

    А в коментарі телеканалу «112 Україна» віце-прем’єр Павло Розенко категорично не погодився з такими тезами, мовляв, нічого такого пан Райс не казав, то журналісти неправильно його зрозуміли… То кому вірити – МВФ чи нашим урядовцям? Ось така гра в кішки-мишки з настроями і думками суспільства на пенсійній темі. Чи випадково повний тест меморандуму про співпрацю з МВФ ніде не оприлюднюється? Навряд: не потрібно нам знати, що там у ньому.

   Отож скоріш за все, наш уряд все-таки відійде від гри у темну і рано чи пізно (мабуть, все-таки скоро) поставить нас перед неприємним фактом, як це вже зробили свого часу «попередники», наприкінці 2011 року підвищивши пенсійний вік для жінок до 60 років, а для чоловіків-держслужбовців – до 62-х. Справді, якщо в Європі пенсійний вік 65-67 років, а в Німеччині зараз взагалі «варіант 70» обговорюється, то чим українці кращі? І коли діру в нашому Пенсійному фонді зовсім нічим буде латати, тоді вже ніхто не згадуватиме про те, що в нормальних країнах і пенсії у 10 і більше разів вищі, і якість життя пенсіонерів не можна навіть порівнювати з нашою, і співвідношення працюючих і пенсіонерів та середня тривалість життя також у порівнянні не на нашу користь. Або ще ментальне ставлення нашого суспільства до людей старшого віку і готовність працедавців брати на роботу не те що пенсіонерів, а просто людей, старших 40 років…

   Разом з тим фахівці-експерти вважають: одне лише підвищення пенсійного віку не заткне діру у ПФ, як не заткнуло воно після «реформи» 2011 р., тому що зарплати в Україні надзвичайно низькі, відповідно і надходження до Пенсійного фонду будуть такими ж. Висновок один: розрахунок на те, що кількість фактичних пенсіонерів просто дещо зменшиться, відтак пенсій платити доведеться менше. Тільки куди потім влаштовувати на роботу цих «безробітних пенсіонерів», які не встигли дотягти до, скажімо, 65-річного віку? У нас що, надлишок вільних робочих місць?

   Подейкують також, що нова пенсійна реформа передбачає трирівневу систему: крім солідарної, ще накопичувальну і забезпечення з недержавних пенсійних фондів. Але навіть якщо так, скажіть, хто наважиться у цей дуже хиткий час нестабільної економіки, галопуючої інфляції, кризи банківської системи довіритись у дуже довгостроковій перспективі якимось недержавним фондам, трастам? Втім, це вже окрема тема і привід для іншої розмови. А поки що готуємось до чергових урядових новацій. Не дуже популярних, звісно.

О.Осауленко

коментарі 3

 • Товарищ пишет:

  Пенсионерам с 90-х годов было тяжело. Но то как выживают пенсионеры сейчас, спустя 3 года после Майдана-Переворота – это постоянное ухудшение качества их жизни в следствии резкого скачка цен на продукты, медикаменты.

  Власть имущие привязывают количество работников к количеству пенсионеров. Мол поэтому у нас в государстве маленькие пенсии и дефицит пенсионного фонда.
  Однако правда в том, что все зависит от политической воли власть имущих, по какой системе организовывать выплату пенсий.

  Например тоталитарное (фактически), государство Саудовская Аравия.
  Демократией и не пахнет( абсолютная теократическая монархия ),но правящая элита, большую часть государственных доходов направляет на пенсионное и социальное обеспечение своих граждан.Выплаты гражданам предоставляются автоматически при всесторонней поддержке государства, в том числе медицинское обслуживание, по болезни и материнству, по уходу за ребенком, по достижению пенсионного возраста, пособия по безработице, а в некоторых случаях жилье и пособие по инвалидности.

  В Саудовской Аравии один из самых низких тарифов в пенсионный фонд: работодатель вносит 8%, и 5% работник . Львиную долю перечислений в пенсионный фонд производит государство. И не играет никакой роли соотношение количества работников и пенсионеров.
  Пенсионный возраст в Саудовской Аравии – мужчин 60 лет. Для женщин – 55 лет . При 40-летнем рабочем стаже пенсия выплачивается в размере последнего заработка, т.е. 100%. После после 30 – 75%, после 20 лет работы – 50%, и т.д.

  При выходе на пенсию выдается также единоразовое пособие. Его размер определяется из расчета 11% от суммы последнего заработка, помноженной на число проработанных месяцев. Это означает, что при стаже 25 лет и заработке в 1500 долларов в месяц размер одноразового пособия составит порядка 45 тысяч долларов.

  В случае смерти мужа-пенсионера его пенсию – не всю, часть ее – получает вдова. Выплаты осуществляются всю оставшуюся жизнь. Если умрет и она, то пенсия выплачивается детям до достижения ими 18-летнего возраста .

  И дело тут не в нефти. Я думаю если бы Украина имела такие же запасы нефти, то народу от этого легче не стало бы, просто наши власть имущие еще больше обогатились бы, но не пускали свои доходы на благо населения.

  Мне нравится! Thumb up 0

 • Анонім пишет:

  З цього приводу є більш корректне формулювання – геноцид людей старшого віку!
  Ніяка це не пенсійна реформа, ніякий МВФ, нічого (як не дивно) не диктує. “Чужі Дядьки” позичають гроші(під відсотки), хочуть бути впевнені що їх повернуть. А “Наші” позичальники повинні довести, що зможуть їх повернути! Тому зі шкіри вилазять, пишуть у меморандумі усі пакості-пограбунки свого народу, аби тільки повірили тай позичили. (ростуть комунальні, транспортні послуги, мед/аптечні, ціни на товари шир. вжитку, судовий збір,… вік, стаж, не індексування пенсій…)
  МВФ, фактично вимагає одного: – збалансуйте бюджет, – дохід і видатки! Для цього треба не ховати від оподаткування прибутки по офшорах, ввести податок на багатство, на дивіденди, заставити повернути заховані за кордоном капітали(там більше 2-х річних бюджетів!), і вкладати в економіку своєї, розграбованноі країни.
  Де такі реформи??? А вони, як “два пальці об асфальт” – збалансують бюджет, дадуть робочі місця і розвиток країни!

  Мне нравится! Thumb up 0

  • Товарищ пишет:

   “…Для цього треба не ховати від оподаткування прибутки по офшорах, ввести податок на багатство, на дивіденди, заставити повернути заховані за кордоном капітали(там більше 2-х річних бюджетів!), і вкладати в економіку своєї, розграбованноі країни…”

   И ведь все предельно просто . Это понимаем я , Вы и большинство населения страны. Я вообще удивляюсь наивности Запада по поводу возврата кредитов и процентов по ним.
   Хотя возможно они понимают, что возврата не будет и просто поддерживают это власть.
   “Мы понимаем, что он подлец, но это наш подлец.”

   Мне нравится! Thumb up 0

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень