14.06
2024

Один день з НАОНІ

Рубрика: Новости. Автор: Olena

Колективи такого рівня виступають у маленьких містах нечасто. Тому їхній приїзд – це завжди свято і тривалі яскраві враження на роки.
Незважаючи на відключення електроенергії, в Олександрії на сцені Палацу культури «Світлопільський» з двома концертними програмами виступив неймовірний Національний академічний оркестр народних інструментів України (НАОНІ Оркестра). Це було дивовижно та захоплююче, від майстерності виконання і дійства на сцені перехоплювало дух, мурахи бігли шкірою. Національний академічний оркестр народних інструментів України не потребує особливого представлення, будучи одним із флагманів країни у жанрі інструментальної музики, яку він віртуозно та з вогником виконує на традиційних народних інструментах.

13 квітня НАОНІ відзначив своє 55-річчя великим ювілейним концертом у Національному палаці мистецтв «Україна» в Києві. Художньому керівнику і головному диригенту оркестру Віктору Гуцалу у січні виповнилося 80 років. І він все ще працює, і не лише в оркестрі: Віктор Омелянович – композитор, народний артист України, лауреат Державної премії імені Тараса Шевченка – основоположник кафедри бандури і кобзарського мистецтва національного університету культури і мистецтва, секретар Всеукраїнської музичної спілки, голова Асоціації народно-інструментального жанру України.
Національний Академічний Оркестр Народних Інструментів України (НАОНІ) створено у 1969 році. Основою концертних програм оркестру є народна інструментальна музика всіх регіонів України. В концертах часто звучать оригінальні ансамблі: сопілкарів, троїстих музик, бандуристів, дримбарів, виконавців на зозульках і навіть на косах.
Оркестр побував на гастролях в усіх куточках країни і за її межами, брав участь у багатьох мистецьких фестивалях і святах. Його виступи викликають повагу до національного мистецтва України, її історії і культури.
Оригінальний звуковий колорит, неповторні тембри національних інструментів (а їх в оркестрі нараховується близько 40 – бандури, цимбали, кобзи, скрипки, басоля, ліра, телинки, зозульки, свиріль, козобас, сурма, козацька труба, бугай, флояра, полтавський ріжок, дуда, дримба, рубель і качалка, бубон, береста та ін.) роблять оркестр унікальним і знаним у світі.

В оркестрі працюють випускники музичних вузів України. З великим ентузіазмом і любов’ю вони популяризують народну музику. Про колектив знято багато кінострічок, твори його записані на платівки, касети і компакт-диски. Яскрава самобутність, своєрідність виконавського стилю, основаного на традиціях народного музикування, забезпечують колективу великий успіх і визнання. Чистота інтонування, ансамблева злагодженість, яскравість відтінків і віртуозність дозволили піднести виконавську майстерність НАОНІ до світового професійного рівня.
На сьогодні Національний оркестр народних інструментів — провідний мистецький колектив України, єдиний у світі.
І ось уявіть – такий оркестр за сприяння міського голови Сергія Кузьменка виступив у нашому місті. Це була подія року для шанувальників оркестрової музики і шанувальників академічного стилю.
Усі музиканти, включаючи директора-розпорядника НАОНІ – сопілкаря-віртуоза Олеся Журавчака і диригента – аранжувальника Олега Кунтия – скромні, прості і дуже приємні у спілкуванні люди. Приїхали двоповерховим автобусом, самі розвантажували і виставляли на сцені свої інструменти. Жодних райдерів, вимог, претензій… Хоча грати довелося у період відключення електроенергії під сліпучим і жарким світлом софітів на стійках, підключених до генератора. Мерехтіння софітів робило дійство на сцені схожим на стару кінострічку.
Перша програма – дитяча, мала назву «Чарівна паличка диригента». НАОНІ – відомі популяризатори української музичної культури і народних інструментів – створили дуже цікаве інтерактивне шоу для ознайомлення дітей з культурними традиціями нашого народу. У ролі ведучого – диригент Олег Кунтий, що має справжній талант спілкування з дітьми та дорослими. Паличка диригента – дійсно чарівна: махнув нею – і звучить сріблястий звук бандури, переливи цимбал, пташине щебетання зозульки, рокотання літавр. Діти плескали ритм руками, знайомилися з музичними інструментами, слухали мелодії з улюблених фільмів, виконані на старовинних українських інструментах. Не дивно, якщо після такого концерту хтось із них захоче пов’язати своє життя з музикою. На завершення програми звучав «Запорізький марш» з козацькими літаврами, у виконанні якого взяли участь усі бажаючі діти. Заходи, що проводить НАОНІ, часто стають нагодою для творчого дебюту маленьких співаків і музикантів. Оркестр виступає з цікавими навчальними програмами для дітей та молоді, а солісти проводять майстер-класи з гри на музичних інструментах у музичних і загальноосвітніх школах Києва.

Концерт для дорослих мав назву «Світові хіти» і пройшов при повному аншлазі. В його ході, окрім українських старовинних та сучасних композицій, звучали зарубіжні хіти й музика з кінофільмів. Це було потужно та вражаюче. Деяким хітам зал підспівував, підсвічував ліхтариками мобільних телефонів, а під час виконання пісні Тараса Петриненка «Україно» встав. Кожен відчував величезне піднесення, був у захваті від такого безмежного таланту і тішився, гордий від належності до своєї нації.
“Світові хіти” від НАОНІ Оркестра – це потужна програма, в якій одночасно можна почути пісні “Океана Ельзи” та The Beatles, “Скрябін” та Queen, AC\DC та Nirvana, а також багатьох інших. Колектив має чималий досвід співпраці з українськими зірками. “Друга ріка”, Олег Скрипка, ONUKA, Джамала та багато інших працювали з НАОНІ Оркестра.
«Цільова аудиторія концертів НАОНІ дуже широка — від тінейджерів 14-25 років до більш старших людей за 65, – розповів Олесь Журавчак в одному з інтерв’ю. – Тому ми вибрали досить широкий спектр фільмів, які б впізнавалися. Літні люди після концертів говорять: «Ми неначебто потрапили в подорож, побували і в юності, і в молодості, і в нашій зрілості». За півтори години глядачі справді можуть подорожувати своїм життям. Кіномистецтво стало невід’ємною частиною культурного середовища, в якому живе людина. Певна музика асоціюється з певною епохою. Це свого роду музична терапія, оскільки зараз ми живемо в час, коли постійно знаходимося під впливом стресової інформації. І відповідно, людям треба інколи переключатися зі стану цієї напруги. Після концертів реакції бувають різні: у когось сльози на очах, у когось відчуття радості та сміху. Думаю, що зараз такі програми необхідно показувати. Ми прагнемо виконувати нашу культурну місію в теперішній час, нашу місію як музикантів, нашу місію оркестру».
Олександрія стала останнім містом у мінітурі оркестру. Попри втому, музиканти виклалися на повну силу, а вдячні глядачі довго не відпускали їх зі сцени, гучними оплесками просячи виконати улюблені хіти на біс. Дякуємо, НАОНІ Оркестра, за чудовий день разом із вами в Олександрії! Наступного разу нам обіцяли показати авторський проєкт Олеся Журавчака “Володарі Стихій”. Він об’єднав у собі чотирьох унікальних музикантів, які уособлюють 4 стихії. Цей проєкт будується на унікальності та високій якості і професійності. Унікальність в тому, що в ньому зібрані унікальні музиканти: 4 стихії, 4 інструменти, 4 обраних, які творять музику серцем. Стихію води представляє бандура, гуцульські цимбали – це стихія землі. Скрипки – справжній вогонь. Українські духові інструменти – сопілки, дримби, тилинки і багато інших – це повітря.
Чекаємо!


Ярослава Волошко

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень