7.03
2016

Не закон – просто казка…

Рубрика: Новости. Автор: Gavrilenko

Декларація – це слово могло б стати кошмаром для суддів, прокурорів, народних депутатів та інших посадовців, які роз’їжджають на іномарках у десятки тисяч доларів: у свої останні передканікулярні дні Верховна Рада проголосувала за Закон «Про електронне декларування».

У початковому варіанті проекту Закону чиновників зобов’язували документально показувати всі їхні доходи, а також і дорогі покупки. До того ж не лише власні, а й їхніх родичів. Купаєшся у розкоші,а офіційна зарплата цьому не відповідає – вже привід для кримінального провадження; збрехав у декларації і брехню довели шляхом розслідування – 2 роки тюрми. Хіба це не жах?

Але побачивши, у якому вигляді парламент врешті прийняв цей закон, чиновники зітхнули з полегшенням: він виявився настільки вихолощеним, що нікому і ніякої загрози вже не ніс. До того, як саме приймали цей закон, теж є ряд запитань: на трибуну виходить депутат Денисенко і пропонує внести правки з голосу, текста у друкованому вигляді ніхто навіть не бачив. Даремно лунають не надто настійливі заклики окремих народних обранців «Ми ж не шахраї, давайте так не приймати закони», – на них переважна більшість не зважає, і спікер Володимир Гройсман у властивій йому манері лагідно просить: «Колеги, ну давайте голосувати, прошу підтримати!» Колеги підтримали: 238 голосів «за».

Головні зміни такі: чиновнику в декларації тепер можна вказувати доходи лише тих родичів, з якими він «разом живе». Тобто навіть батьки і дорослі діти у перелік «задекларованих родичів» уже не входять. Яхту, віллу чиновник може оформити, скажімо, на свою матінку, яка «живе у селі», і в його особисту декларацію це «нажите непосильною працею» майно вже не потрапить. Або просто переписати добро на дружину, яка зареєстрована у сусідній квартирі – цього також достатньо. В одному з телевізійних сюжетів на цю тему експерти запитували авторів законопроекту, навіщо вони це зробили. Відповіді були дещо дивними: «Тому що попередній варіант закону передбачав неймовірну кількість родичів, яких треба було записати у декларації. Ті з чиновників, хто хотів раніше обходити цей закон, все одно записували раніше майно не на родичів, а, скажімо, на особистих водіїв, друзів тощо».

«Це неправда, – каже голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін. – Бо це ж як треба довіряти другу чи водію, щоб переписати на нього, наприклад, «Бентлі» за 7 мільйонів гривень! Адже водій може сісти у переписану на нього і таким чином свою де-юре машину і поїхати світ за очі. Або продати де-юре власну нерухомість за готівку та накивати п’ятами. І що ви йому зробите? Він же для вас – чужа людина. Отож чиновники з нечистим сумлінням записують майно саме на родичів. Журналісти продемонстрували декларацію одного з народних депутатів – доходи за 2014 рік – виключно зарплата нардепа, в межах 4800 гривень. Але ще більше дивують доходи за 2013 рік: зарплата директора агрофірми, тоді очолюваної ним, – 1 тисяча гривень. Ну це вже просто злиденне існування… У декларації щодо майна – самі прочерки: машини нема, рахунків у банку теж, є тільки невеликий будинок». Тим часом журналісти опублікували фото, на якому нардеп сідає в «Порше». І ще одне: його 20-річний син за кермом теж дорогої іномарки у дворі елітного особняка. Цей знімок юнак сам виклав на своїй сторінці у соцмережі (правда, відразу ж після оприлюднення у ЗМІ він видалив це фото зі сторінки). «А це звідки?», – питають у слуги народу. vivasex. Той каже: «Громадянська дружина володіє агропідприємством, добре заробляє і мене забезпечує». А щодо статків сина, тут теж відповідь готова: «Коли я розлучався з законною дружиною, у мене були певні заощадження від непоганого бізнесу, я все залишив колишній дружині з сином. Тому вони живуть доволі безбідно». Ну і звичайно ж, цей депутат обома руками голосував за новий закон про електронне декларування.

Але те, що доходи близьких родичів тепер можна не показувати, – це далеко не всі новації закону. Вони фактично дозволили чиновникам у цьому році безкарно брехати у декларації, бо перенесли аж на 2017 рік кримінальну відповідальність за неправдиві дані про доходи і майно. До того ж, автори поправок не приховують від експертів і журналістів, що хочуть потім взагалі скасувати таку сувору кару: «Припустимо, що у вас квартира 100 м2, а ви помилились і вказали 99,8м2. В принципі, це вже привід, щоб посадити вас на два роки», – бідкаються вони. І це також неправда, кажуть представники громадської організації з боротьби з корупцією «Трансперенс Інтернешнл»: брехуна посадять лише тоді, коли доведуть, що брехня була навмисною і у великих грошових сумах, до того ж, ще й дадуть час на виправлення помилок у декларації.

А ось ще одна правка: чиновникам дозволили не звітувати про покупки на суму (увага!) менше, ніж 200 тисяч гривень. На думку депутатів, не може ж людина пам’ятати про всі такі «дріб’язкові» покупки протягом цілого року… І ще депутати дозволили чиновникам не декларувати подарунків вартістю менше 200 тис. грн та готівкові кошти на таку ж суму, отримані ними від інших осіб. «А що, дуже зручно, – кажуть експерти. – Можна мати мільйон гривень і сказати, що його мені подарували п’ятеро друзів. Більше того, тепер і хабарі можна розглядати «на законних підставах» як подарунки».

Та разом з тим аналітики зазначають: міжнародні фінансові партнери і так уже неодноразово наголошували на дуже нетвердих кроках України у так званій боротьбі з корупцією. А цей новоспечений закон і взагалі може стати останньою краплею у чаші терпіння – світова спільнота просто скаже: все, друзі, досить нас дурити. Глава Міжнародного валютного фонду якраз саме напередодні прийняття закону різко розкритикувала наш уряд за його бездіяльність у боротьбі з хабарництвом. МВФ і так підозріло довго відтягує надання чергового кредитного траншу Україні, а після такого закону він може його взагалі не надати, долар різко поповзе вгору, і ми всі це відразу ж відчуємо на власних кишенях, вважають експерти.

Чесного електронного декларування вимагає і Євросоюз – це неодмінна умова для надання українцям безвізового права. Глава представництва ЄС в Україні вже пообіцяв звірити прийняте у Верховній Раді з європейськими нормами: «Прийнятий законопроект викликав розчарування: він не відповідає зобов’язанням України у сфері боротьби з корупцією». Наприкінці сесійного тижня депутати спробували скандальні правки скасувати і переголосувати законопроект. Повний провал: не набралось і половини голосів. Чому?

«Відповідь можна знайти ось тут, у легендарній Конча-Заспі, в елітних особняках, – каже оглядач Володимир Фесенко. – Більшість їхніх власників усе життя пропрацювали на державній службі, і навіть якби вони все життя відкладали все до копійки, грошей однак не вистачило б. І як їм тепер пояснювати, звідки такий «теремок»? Тому залишити закон про електронне декларування у початковому вигляді без змін – у їхньому розумінні все одно, що самих себе пограбувати».

О.Осауленко

, .

Один комментарий

  • Анонім пишет:

    Корпоративна солідарність, спільна логіка мислення, спільний аналогічний інтерес, кругова порука – хіба це не властиве людським колективам? А такій специфічній “спільній корпораціі”, як всемогутне начальствующе держчиновництво(!) – хіба може бути інакше?

    Мне нравится! Thumb up 0

Залишити відповідь

Войти с помощью: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Олександрійський тиждень

Олександрійський тиждень